Opis ksiązki
Okładka - To nie Chicago
Kup Teraz

To nie Chicago

Ocena ( 2 osoby )
4.0
Wydawnictwo:
Data wydania: b.d
Kategoria:
ISBN: 9788374701457
Liczba stron: 88
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Niklas ma trzynaście lat i właśnie do jego klasy trafił nowy kolega. Ma na imię Karl i to Niklas ma pomóc mu się zaklimatyzować. Dlatego razem przygotują zadanie domowe na lekcję historii. I tak Karl trafia do domu Niklasa. A gdy wychodzi od niego, ginie gdzieś ulubiona płyta starszej siostry. Niby mogła się zawieruszyć w bałaganie, ale...
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
martucha180 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-25, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015,Wyzwanie - literatura młodzieżowa,
Po przerwie wielkanocnej do klasy Niklasa dołączył nowy uczeń Karl. Jako ze chłopcy są z jednej miejscowości, to nauczycielka zadaje im pracę do wykonania w grupie. Karl przychodzi do domu kolegi i po napisaniu referatu zaczyna się rządzić, panoszyć. Każe mu wziąć bez pytania płyty od siostry i puścić muzykę. Po wyjściu Karla okazuje się, że zginęła płyta Boyzów. W dziwnych okolicznościach zaginął wcześniej królik Niklasa - Rex. W dodatku od jakiegoś czasu chłopiec otrzymuje pogróżki, a w jego domu ciągle ktoś odbiera głuche telefony. Ojciec bohatera zgłasza sprawę na policję, ale policjant bagatelizuje wszystko, mówiąc o niskiej szkodliwości. Bierność policji oburza także czytelnika, a rodzice wciąż uważają, że ich syn koloryzuje, nikt mu nie wierzy, także nauczycielka. Niklas jest pozostawiony sam sobie z problemem przemocy. Sytuacja jest patowa, bo jest słowo przeciwko słowu, a przecież w państwie prawa potrzebne są dowody. Niestety takim dowodem nie może być nagranie rozmowy telefonicznej, aczkolwiek nie wiem dlaczego.
Karl zachowuje się dziwnie. Jest chamski, stawia na swoim, rozstawia innych, rządzi i rozkazuje. Bierze co chce, no. Stację CD-ROM jego ojca Niklas jest mały, nie jest w stanie się sprzeciwić koledze. Karl świetnie manipuluje ludźmi, zarówno dziećmi, jak i dorosłymi. Jest bystry i inteligentny, a udaje kogoś innego.
Musisz zniknąć z oblicza tej ziemi, sprzed mojego oblicza, bo ja jestem Bogiem! Słyszałeś, gnido, nie chcę cię więcej widzieć, nie zatruwaj powietrza w mojej obecności, z Bogiem nie ma żartów! Niech ci się nie zdaje, że żartuję, gnojku! (s. 77-8)
Do kłamstw, agresji słownej, przemocy psychicznej dochodzi przemoc fizyczna - gaz łzawiący, nóż. Rodzice nie chcą wierzyć Niklasowi. Według nich
Nie ma ludzi, którzy są podli ot, tak, bez powodu. (s. 51)
Chłopiec jest załamany. Doskonale wie, do czego jest zdolny jego prześladowca. Uważa, że jedynym sposobem na rozwiązanie problemów to samosąd i przemoc.
Zemsta to niskie uczucie, cywilizowani ludzie nie mszczą się na swych bliźnich, ale jemu jest to obojętne. Chce, żeby Karl miał kłopoty. To jego największe życzenie. (s. 62)
Początek ciężko się czyta, jakby brakowało spójności między poszczególnymi krótkimi rozdziałami. Czytanie utrudnia też narracja w czasie teraźniejszym oraz używanie imion rodziców Niklasa zamiast słów mama/tata. Nie wiadomo na początku, kto jest kim.
Autorka poruszyła bardzo ważny i powszechny problem wśród młodzieży - rodzenia się przemocy w środowisku szkolnym. Ukazuje, jak jedna zdeprawowana osoba przy pomocy i zastraszaniu innych może zniszczyć życie innego ucznia, zatruć życie jemu i jego rodzinie. Konflikt narasta. Różne rodzaje przemocy ukazane są w powieści realistycznie i wiarygodnie. Lecz zakończenie zostawia czytelnika z dużym znakiem zapytania. Szkoda, że autorka nie zaproponowała czytelnikowi żadnego wyjścia z sytuacji, żadnej propozycji rozwiązania problemu. Tak naprawdę młody czytelnik zostaje z niczym, zostaje sam z problemem przemocy swego rówieśnika, za to doskonale poznaje sposoby, jak zatruć komuś życie, jak je zniszczyć...
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
sylwia1234567 Linia koment
Przeczytane:2013-01-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Książki przeczytane,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - To nie Chicago Poczet twórców motoryzacji
Rostocki Aleksander Marian
Okładka - To nie Chicago Trzy oblicza przywództwa. Menedżer, artysta, kapłan
Mary Jo Hatch, Monika Kostera, Andrzej K. Koźmiński
Okładka - To nie Chicago Jednominutowy przedsiębiorca
Ken Blanchard i Don Hutson oraz Ethan Willis
Okładka - To nie Chicago Gucio uczy się sprzedawać
Frädrich Stefan
Okładka - To nie Chicago Legendy Pomorza i Kaszub
Abramowicz Dorota
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów