To właśnie Kuba

Poruszająca opowieść młodej Amerykanki, która przybywa na Kubę na kurs językowy i pozostaje tu na dłużej. Nawiązuje przyjaźnie z Kubańczykami, poznaje ich życie i poglądy. Zafascynowana urodą wyspy i życzliwością jej mieszkańców, tropi ślady dawnej świetności tego kraju. Relacja Lei jest pełna życzliwości i zrozumienia dla kubańskiej kultury, tradycji i systemu politycznego. Mimo, że autorka nie zamierza ośmieszyć stylu i warunków życia na wyspie, to jednak nie brak w tej książce groteskowych scen, dziwacznych postaci, kuriozalnych sytuacji spowodowanych rozporządzeniami władzy. Na tym tle rozwija się osobista historia Lei i jej związku z młodym Kubańczykiem, w który dziewczyna boi się bez reszty zaangażować. Każdej miłej chwili z ukochanym towarzyszy bowiem natrętne pytanie: czy z jego strony to prawdziwa miłość, czy tylko sposób na wyrwanie się z przeklętej wyspy?

Informacje dodatkowe o To właśnie Kuba:

To właśnie Kuba - opinie o książce

Avatar użytkownika - Justine943
Justine943
Przeczytane:2015-02-21, Ocena: 3, Przeczytałam, Wyzwanie 52 ksiązki w 2015r.,
Kuba... wymarzony cel mojej podróży. W tej książce przedstawiona niezwykle realistycznie, oczami kobiety, która - przebywając na wyspie - wcielała się w różne role: kursantki, turystki, reporterki, poszukującej pracy, zwykłej Kubanki. Lea opowiada o swoich przygodach, nie ukrywając niczego: swoich uczuć, obaw, narzekania, namiętności. Jednak język jej opowieści nie przypadł mi do gustu. Autorka nie uniknęła swego rodzaju zadęcia, próbując niejednokrotnie przedstawić siebie w lepszym świetle niż na to zasługuje. Było też dla mnie drażniące, gdy wielokrotnie zwracała ona uwagę na różnice kulturowe dzielące ją i Kubańczyków, niemal wprost wytykając im prostactwo. W podobny sposób traktowała Alfreda - infantylnie, z pobłażaniem, wielokrotnie dziwiąc się jego "inteligentnym wywodom" albo upodobniając go do Tarzana. Być może przesadzam, ale... czy takie zachowanie przystoi świadomej Amerykance, nie raz i nie dwa podkreślającej swoje "lepsze" pochodzenie?
Avatar użytkownika - Vanillivi
Vanillivi
Przeczytane:2010-12-15, Ocena: 5, Przeczytałam,
Ciekawa opowieść Amerykanki, która przyjeżdża na Kubę.
Avatar użytkownika - mon-mon
mon-mon