To wszystko przez ciebie

Julia, właścicielka dużej warszawskiej firmy PR-owej, prowadzi ustabilizowane życie samotnej trzydziestopięciolatki. Nieliczne wolne chwile, których nie poświęca pracy, spędza w swoim eleganckim apartamencie na Kabatach, na ogół sama, ponieważ kolejne związki z mężczyznami szybko się kończą. Pozornie szczęśliwe życie przerywa wypadek samochodowy, w którym giną jej rodzice. Julia musi zaopiekować się Klarą, młodszą ,,siostrą", która naprawdę jest jej córką...

Jadąc zlikwidować rodzinny dom na Pojezierzu Brodnickim, sprzedany przez rodziców tuż przed ich tragiczną śmiercią, Julia będzie musiała stawić czoło demonom przeszłości i wyzwaniom przyszłości. Czy uda jej się ułożyć nowe relacje z Klarą? Czy prawda zawsze jest najważniejsza? Czy ludzie, których spotka na prowincji, zmienią coś w jej życiu?

Anna Karpińska (ur. 1959) - studiowała politologię na Uniwersytecie Wrocławskim, potem przez dziesięć lat była asystentką na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po urlopie (1988-1992) była dziennikarką w bydgoskim oddziale ,,Gazety Wyborczej", a następnie ponownie pracowała na UMK. Pływa po Mazurach i lubi wypoczynek na południu Europy, głównie na Bałkanach. Ma troje dorosłych dzieci. Do tej pory opublikowała dwie powieści: ,,Chorwacką przystań" i ,,Pozwól się uwieść".

Informacje dodatkowe o To wszystko przez ciebie:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2013-10-01

Kup książkę To wszystko przez ciebie

To wszystko przez ciebie - opinie o książce

Avatar użytkownika - dayna15
dayna15
Przeczytane:2015-09-12, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki 2015 (181),
Cieszę się, że dałam autorce drugą szansę, bo "To wszystko przez ciebie" czyta się o niebo lepiej, niż "Za jakie grzechy". Choć zmieniłabym tytuł książki na rozterki Julii, bo główna bohaterka lubuje się w umartwianiu nad przeszłością, oczywiście po kilku kieliszkach alkoholu. Po śmierci rodziców wraca do rodzinnego domu, by uporać się z demonami przeszłości i uporządkować dom po sprzedaży. We wspomnieniach wędruje przez losy swojego związku z dużo starszym Leonem, z którym ma córkę Klarę (która była wychowywana jako jej siostra - po raz kolejny ten sam motyw, który zaczyna powoli nudzić). Julia prowadzi własną firmę, partnerów zmienia chyba wraz z porami roku i sprawuje opiekę nad "siostrą", która właśnie odbiła jej ostatniego chłopaka Borysa (trąci patologią rodem z taniego serialu - córka odbija matce faceta). W rodzinnym domu poznaje Witolda, z którym (oczywiście) wchodzi w bardziej zażyłe relacje, a który okazuje się bratem jej wielkiej miłości (Leona). Pominę milczeniem jej nadużywanie alkoholu w początkowym etapie ciąży - bywa, ale już przyciągania wypadków nie - Leon zginął na motocyklu, rodzice w wypadku samochodowym, a sama Julia rozbija samochód na drzewie. Przypadek? Ogólnie całkiem przyjemna bajka o współczesnej, z pozoru silnej kobiecie interesu, która powraca do rodzinnego domu i wspomnień. Ukazanie silnego kontrastu między życiem w wielkim mieście, a małej miejscowości wyszło autorce całkiem udanie. Minus za postawę Klary, rozpuszczona dziewczyna, skupiona wyłącznie na sobie.
Avatar użytkownika - basia02033
basia02033
Przeczytane:2015-07-29, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 ksiązki 2015,
Czyta się bardzo przyjemnie. Julka właścicielka dobrze prosperującej firmy, wiedzie ustabilizowane życie. Dopiero tragiczna śmierć obojga rodziców wywraca je do góry nogami.,,Siostra " Klara obarcza ją za śmierć rodziców nie wiedząc jaką tajemnicę skrywali rodzice wraz z Julką. Starsza siostra nie może zdobyć się na odwagę aby wyjawić rodzinny sekret. I tu historia chce zatoczyć koło, ale w miarę szybka interwencja Julii odwraca karty. Polecam :)
Avatar użytkownika - takahe
takahe
Przeczytane:2015-04-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2015 roku, Biblioteka,
"To wszystko przez ciebie" jest moją drugą pochłoniętą książką tej autorki. Piszę że pochłoniętą ponieważ od tek książki nie w sposób się oderwać. Autorka ma niesamowity dar pisania w taki sposób aby czytelnik nie był w stanie oderwać się od lektury. Pomimo, że książka nie należy do zbyt cienkich czyta się ją niesamowicie łatwo i przyjemnie. I nawet powroty do przeszłości bohaterki nie są w stanie tego zmienić ponieważ autorka umiejętnie oddzieliła przeszłość od teraźniejszości. Życie Julii i Klary zmienia się po tragicznej śmierci ich rodziców. Tajemnica jaką miała poznać młodsza z sióstr już niedługo zostaje przesunięta w czasie. Julia ma niecały miesiąc aby zakończyć pewien etap w swoim życiu, gdyż rodzice przed śmiercią sprzedali dom i to właśnie na Juli spoczął obowiązek przewiezienia pozostałych rzeczy. W miejscu gdzie spędziła lata młodości kończy się dotychczasowy etap życia a zaczyna nowy. Na Julię i Klarę "czeka" prawda, przebaczenie, zdrada ale i miłość. I to co nowe, wcale nie musi być gorsze.
,,Wszystko przez Ciebie" to bardzo dobra powieść obyczajowa o tym, że z przeszłością można się uporać oraz relacjach międzyludzkich- potrzebie miłości, przebaczeniu, a także temat istotny- powiedzieć prawdę nawet bolesną czy żyć w cieniu kłamstwa. To historia, którą mogło napisać życie, która każe się przyjrzeć podejmowanym decyzjom i ich konsekwencjom. Autentyczne przeżycia głównej bohaterki Julii- to jak zdaje sobie sprawę, że jest samotna, była fatalną "matką", kłamczuchą. Świat rąbnął ją obuchem i obnaża dotychczasowy blichtr, jej samotność, odmieniając tym samym jej życie. Brakuje jej rodziców, którzy tak nagle odeszli, z drugiej zaś strony ma do nich pretensje o decyzję, która została podjęta 18 lat temu. Bo teraz Julia sama musi powiedzieć Klarze prawdę- kim jest dla niej w rzeczywistości, zmierzyć się z wyrzutami sumienia dotyczącymi mistyfikacji przed otoczeniem, tym, że wyparła się własnego dziecka. Przez wiele lat bohaterka odsunęła od siebie problemy, teraz musi się z nimi zmierzyć. Więcej na http://wybranyswiathistorii.blogspot.com/2014/03/to-wszystko-przez-ciebie-anna-karpinska.html
Avatar użytkownika - anoola
Przeczytane:2015-02-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 2015,
Szukając przystani
Anna Karpińska0
Okładka ksiązki - Szukając przystani

Anna Karpińska nową sagą znowu poruszy serca czytelniczek! Wanda nareszcie będzie mogła zrealizować swoje marzenia. Emerytura to miał być jej czas. Jednak...

Kiedy nadejdziesz
Anna Karpińska0
Okładka ksiązki - Kiedy nadejdziesz

Czy warto poświęcić spokojne życie dla pełni szczęścia i realizacji największego marzenia? Aleksandra i Jan przez wiele lat bezowocnie starają się o dziecko...