Toast za przodków

"""Europa, Azja. Odkąd jeżdżę na Kaukaz, zadaję sobie pytanie, jaki to kontynent. Nie ma jednej odpowiedzi. Nawet geografowie nie są zgodni (choć większość uważa, że mimo wszystko Azja). Gdyby jednak brać pod uwagę kryterium kulturowe, granica przecinałaby region, ale nie prostą kreską, tylko zakosami, łukami, esami-floresami, zostawiając po obu stronach liczne enklawy należące do sąsiada. Na dodatek zmieniałaby co chwilę swój przebieg"". Wojciech Górecki ""Nie znam się na Kaukazie. Zdaje się, że nikt się na nim nie zna; Lermontow się znał, ale go zabili. Mimo to, wędrując z Wojtkiem Góreckim po tym obcym świecie, czułam się dziwnie swojsko. A kiedy celnik zamknął granicę, by go podwieźć do miasteczka, kiedy kierowca autobusu przerwał podróż, by zaprosić go do swojego domu (staruszek ojciec musiał opowiedzieć gościowi jak Berlin zdobywał) pomyślałam: złym reporterom nic takiego się nie przytrafia"". Hanna Krall ""Jak można chcieć do NATO, a jednocześnie uważać, że Stalin i Chrystus to najbardziej wpływowe osobistości w dziejach świata? W jaki sposób Polacy budowali naftową potęgę Azerbejdżanu? Po co Sowieci wymyślili Osetię Pd i dlaczego wybuchła wojna w Gruzji? Wreszcie czy Kaukaz Pd. z najstarszymi chrześcijańskimi państwami Armenią i Gruzja to jeszcze Europa czy już Azja? To tylko kilka pytań na które w Toaście za przodków stara się dopowiedzieć Wojciech Górecki. Znakomity znawca Kaukazu, latami podróżował po nim jako ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich, przyglądał się z bliska jako pracownik polskiej ambasady w Baku, a że do wiedzy eksperta dodał nieprzeciętny talent reporterski od książki trudno się oderwać. Czytając pamiętajmy o tradycyjnym zakończeniu ormiańskich bajek - z nieba spadły trzy jabłka, jedno dla tego kto opowiadał, drugie dla tego kto słuchał, trzecie dla tego, kto zrozumiał. Jednym słowem - toast za autora"" Maria Przełomiec"

Informacje dodatkowe o Toast za przodków:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2010-04-28
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-7536-194-0

Kup książkę Toast za przodków

- Wiesz, dlaczego ich prezydent, Koczarian, tak nas nienawidzi?

Bo jest nieślubnym synem Azerbejdżanina i teraz mści się na całym narodzie! - Arzuman powtórzył plotkę, która od jakiegoś czasu krążyła po Baku. Wierzył w nią bez zastrzeżeń.

Baku to raj dla mitomanów, najbardziej karkołomne teorie znajdują tutaj rzesze wyznawców.

Kiedyś chciałem znaleźć pojedynczy numer jakiejkolwiek azerbejdżańskiej gazety, w której nie byłoby żadnej wzmianki ani odniesienia do Karabachu - nie znalazłem.

Toast za przodków - opinie o książce

Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2010-11-03, Ocena: 5, Chcę przeczytać,
Książka nie tylko dla tych, którzy lubią reportaże, przygody, opisy przyrody, ale też spotkania z innymi narodowościami, kulturami, dla których ważne jest dostrzeganie piękna (a nie piętnowanie) odmienności, różnorodności. I na szacunku dla owej odmienności budowanie jedności.
Avatar użytkownika - jolly_roger
jolly_roger
Przeczytane:2013-01-17, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2013,
Świetna kolejna książka W. Góreckiego na temat Kaukazu. Pisze w niej o Gruzji, Azerbejdżanie i Armenii, ale nie jest to przewodnik turystyczny. Pokazuje czytelnikowi złożone stosunki w tym regionie, przez pryzmat historii, tradycji, a przede wszystkim ludzi, którzy tworzą barwną mozaikę kaukaską. Każdy z nas czytając poczuje, jakby zbliżył się do odpowiedzi na pytanie - jaki jest Kaukaz? Polecam!

Geograficzna, historyczna i kulturowa granica Europy sięga wbrew niektórym przekonania aż po odległe szczyty Kaukazu.
Zarówno Gruzini, jak i Ormianie mimo całej wielowiekowej zawieruchy nie mają wątpliwości do której strony świata chcą przynależeć, a Azerbejdżanie mimo pewnej odmienności chcą z tą Europą zachować jak najlepsze kontakty. Wznieśmy toast za tych co nie mieszkają w centrum kontynentu chcą do tej Europy należeć.

Abchazja
Wojciech Górecki0
Okładka ksiązki - Abchazja

Abchazja ma swoje terytorium, granice i obywateli. Prezydenta, premiera, parlament i armię. Centralna Komisja Wyborcza organizuje wybory, poczta emituje...

Buran. Kirgiz wraca na koń
Wojciech Górecki0
Okładka ksiązki - Buran. Kirgiz wraca na koń

W 1968 roku ukazało się pierwsze wydanie reportaży Ryszarda Kapuścińskiego ,,Kirgiz schodzi z konia", pokłosie podróży autora po kaukaskich i środkowoazjatyckich...