Tomek w tarapatach

"Tomek w tarapatach" jest pierwszą opowieścią Alfreda Szklarskiego o nastolatku podróżującym po świecie, goniącym za przygodą, uczestniczącym w niezwykłych wydarzeniach, poznającym ciekawych ludzi. Postać tytułowa tej książki stała się pierwowzorem Tomka Wilmowskiego, głównego bohatera późniejszych dziewięciu tomów, dobrze znanego kilku pokoleniom czytelników.

Informacje dodatkowe o Tomek w tarapatach:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2017-05-31

Kup książkę Tomek w tarapatach

Tomek w tarapatach - opinie o książce

To chyba najsłabsza część z przygód Tomka. I tak naprawdę to taka próbna, na podstawie, której powstało potem 9 tomów przygód już właściwych.Tomek ucieka z domu, jedzie do Afryki i tam przeżywa swoje pierwsze przygody. Czytajac tą cześć miałem wrażenie, że to nie jest ten sam chłopak co w pozostałych tomach serii. Był zdecydowanie zbyt dziecinny niż Tomek chociażby z Krainy kangurów.
Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2015-11-08, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 (327) książek w 2015 roku, Dla dzieci, Mam,
Zdecydowanie książki nie można zaliczyć do serii z Tomkiem Wilmowskim. Owszem, główny bohater nosi takie samo imię, ale jak już napisano na początku powieści, był on bardziej inspiracją dla serii, taką pierwszą próbą. Ten Tomek jest zdecydowanie bardziej dziecinny, ma 13 lat, mieszka w USA i pewnego dnia postanawia sprawdzić gdzie giną paczki, które maja dotrzeć do Polski. Zakrada się więc na statek i po kryjomu odpływa w siną dal. Nie spodziewa się wcale, że celem jego podróży nie jest kraj jego przodków, lecz dzika Afryka. Więc na miejscu czeka go niezłą niespodzianka. Pozycję tą poleciłabym dla młodszego czytelnika i lepiej przeczytać ją zanim sięgnie się po inne książki Szklarskiego inaczej w ogóle może się nie spodobać. Jest zdecydowanie gorsza. Ale pomimo to czyta się ją lekko i przyjemnie, można się uśmiać z naiwności bohatera. Dobra na relaks.

Uzupełnienie przygód Tomka Wilmowskiego, którego pokochałam w dzieciństwie. A może raczej pierwowzór tej postaci, niedopracowany ale zachęcający. Wiele fragmentów tej książeczki można odnaleźć w II tomie "Tomek na Czarnym Lądzie". Dla miłośnika twórczości autora ciekawe uzupełnienie.

Avatar użytkownika - Terenia
Inka
Przeczytane:2014-08-23, Przeczytałam,
Tomek wśród łowców głów
Alfred Szklarski0
Okładka ksiązki - Tomek wśród łowców głów

Po udanej ucieczce z carskiej Rosji Wilmowscy udają się prosto do Australii. Już wcześniej przyjęli zaproszenie państwa Allanów, rodziców...

Tomek na tropach Yeti
Alfred Szklarski0
Okładka ksiązki - Tomek na tropach Yeti

W książce opisane są losy Tomka Wilmowskiego, który uczestniczy w niesamowitych wyprawach, często stając twarzą w twarz z wieloma niebezpieczeństwami...