Top Gear od środka. And on That Bombshell

Przez 13 lat, 22 sezony i 175 odcinków Richard Porter pracował w Top Gear, współtworząc scenariusz tego najlepszego programu motoryzacyjnego na świecie;  z widowiskiem związany był od nigdy niewyemitowanego odcinka pilotażowego po ostatni topgearowy występ Clarksona, Hammonda i Maya w maju 2015 roku.

Przez cały ten czas -- niszcząc samochody, wywołując incydenty dyplomatyczne, podpalając przyczepy kempingowe i o mało nie pozbawiając życia jednego z prezenterów -- ekipa Top Gear z rosnącym niedowierzaniem obserwowała, jak jej program z niepozornego, niszowego show BBC2 dla maniaków motoryzacji staje się globalnym, znanym w każdym zakątku świata telewizyjnym fenomenem.

W swojej książce Richard Porter z humorem i swadą dzieli się wieloma zakulisowymi, nigdy dotąd nieopowiedzianymi ­historiami związanymi z jego pracą w Top Gear; pisze -- między innymi -- o epizodzie z małpami za kierownicą, o połamanych kościach, latających samochodach, rozzłoszczonych południowcach i pewnym biurku w kwaterze głównej programu. Zdradza, kto wymyślił Stiga, jak pojawił się pomysł psa Top Gear oraz dlaczego Dacia Sandero -- choć powinna -- nigdy nie została ,,samochodem za rozsądną cenę". Ujawnia również tajny pseudonim ­Clarksona oraz opisuje wszelkie zakulisowe katastrofy, nierzadko śmieszniejsze niż to, co oglądaliśmy na ekranie.

Książka Richarda Portera to jedyna w swoim rodzaju okazja, by przyjrzeć się z bliska arkanom Top Gear -- ­zjawiskowego, dwukrotnie uhonorowanego nagrodą Emmy programu, który ustanowił trudne do pobicia rekordy oglądalności, stając się kultową marką i to nie tylko wśród ­zagorzałych miłośników samochodów.

Książka rekomendowana przez prezenterów Top Gear: Clarksona, Hammonda i Maya!

Richard Porter to autor gagów, które tak naprawdę jako jedyne sprawdzały się w Top Gear. -- Jeremy Clarkson

Jeden z członków ekipy tworzącej nasz program telewizyjny -- nie powinienem wymieniać go z imienia i nazwiska (choć wiadomo, że to Richard Porter) -- wie absolutnie wszystko o samochodach. To tyle w temacie. -- Richard Hammond

Richard Porter poprosił mnie, bym ,,napisał cytat" na okładkę jego książki o zamierzchłej historii Top Gear. Ale to przecież jakiś absurd! No bo jak można ,,napisać cytat"? Przecież, zgodnie z definicją, cytat to fragment jakiegoś dłuższego tekstu przytoczony (dosłownie) w innym utworze w celu zilustrowania bądź poparcia danej tezy. Nie mogę zatem ,,napisać cytatu", podobnie zresztą jak nie mógłbym ,,nakręcić odrzutu z filmu". Richard przy pisaniu tej książki musiał chyba postradać rozum. -- James May

Informacje dodatkowe o Top Gear od środka. And on That Bombshell:

Top Gear od środka. And on That Bombshell - opinie o książce

Avatar użytkownika - MarthaOakiss
MarthaOakiss
Przeczytane:2016-04-10, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2016, Mam,
Stereotyp głosi, że kobiety nie umieją prowadzić i nie powinny siadać za kółkiem. Ale przed ekranem, na którym wyświetlane są te kółka, chyba wolno nam siedzieć?! Pozwólcie, że posłużę się w tym miejscu fachowym telewizyjnym żargonem: było to zwykłe gówno. Zgadnijcie, cóż to za program: facet w hangarze zapowiada samochód, potem jeździ nim po placu. Następnie inny człowiek, ubrany w lateksowy, biały kombinezon, wsiada w inny samochód i jeździ nim w kółko. Wracamy do hangaru, gdzie mężczyzna z pierwszego ujęcia gada z dwoma innymi, po czym razem wsiadają do aut, by pojechać do innego kraju. Ponownie znajdujemy się w hangarze, gdzie ten sam mężczyzna urządza sobie pogawędkę na kanapie ze znanym aktorem, który również wsiądzie za chwilę w jakieś tanie Deawoo, by pojeździć w kółko. Jeżeli nadal nic Wam to nie mówi, to znaczy, że prawdopodobnie nie zdarza Wam się włączać BBC. Top Gear to jeden z najpopularniejszych programów motoryzacyjnych oraz jedyny, jaki oglądam. Połączenie faktów istotnych dla każdego fana czterech kółek z rozrywką, humorem, nawet kroplą dziecinności i charyzmatycznymi prezenterami podbijającymi serca kobiet, przez lata przyciągał przed telewizory widzów w każdym wieku. W tym mnie. Top Gear składał się z najbystrzejszych, najbardziej oddanych swojej pracy i najbardziej przenikliwych osób, jakie tylko potraficie sobie wyobrazić. Z wyjątkiem mnie, bo nie dość, że oblałem maturę z matematyki, to jeszcze uważam słowo "kupa" za przezabawne. Ale cała reszta naszego zespołu była naprawdę wspaniała. Być może dziwi Was, że sięgnęłam po lekturę tego typu, ale to jedynie sygnał, że jeszcze wiele o mnie macie szansę się dowiedzieć. Może nie znam się perfecto na autach, ale zaczęłam się nimi interesować i zdobywać o nich wiedzę chyba właśnie za pośrednictwem programu Top Gear. Chociaż nie do końca rozumiałam, gdzie znajdują się wszystkie uszczelki i termostaty, o których była mowa w poszczególnych odcinkach, to uwielbiałam Hammonda charyzmę i humor prowadzących, dzięki którym brak orientacji w temacie mi nie przeszkadzał. Podziwiałam scenariusze i pomysły twórców na kolejne testy samochodów, śmiałam się z wpadek, wpatrywałam się w ogień i dym buchający spod silnika i nawet nie wiem kiedy, zaczęłam rozróżniać marki samochodów po ich kształcie i wiedziałam, który z nich lepiej nada się do jazdy terenowej. A skoro w Top Gear od środka miałam okazję poznać Richarda Portera, a więc tego, który tworzył wszelkie scenariusze i gagi w programie i tego, który sprawił, że kobieta myląca gaz z hamulcem zainteresowała się motoryzacyjną paplaniną na ekranie - nie mogłam sobie odmówić tej przyjemności. Ciąg dalszy: http://secret-books.blogspot.com/2016/04/co-jest-w-oponie-top-gear-od-srodka.html
Avatar użytkownika - Patrycja30733
Patrycja30733
Przeczytane:2016-03-27, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki - 2016 ,
Top Gear od środka czyli and on that Bombshelle" to książka autorstwa Richarda Portera. Richard Porter to autor scenariusza odcinków Top Gear (od 2002 roku). Autor w książce przedstawia nam wiele detali, ciekawostek i scen, które nie pojawiły się w programie oraz kulisy samego programu i to jak prezenterzy planowali odcinki, jak dogadywali się poza kamerami. Książka jest pisana chronologicznie. Na początku dowiadujemy się w jaki sposób autor dostał się do programu, następnie opisuje poznanie prezenterów i to, w jaki sposób znaleźli się na swoich stanowiskach. Później przybliża postać Stiga, tego skąd wziął się pies w ósmym sezonie i wiele innych ciekawych rzeczy. Kto wymyślił Stiga? Dlaczego czarny Stig zamienił się w białego? Skąd biorą się samochody? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w tej właśnie książce, Żeby ją przeczytać musicie interesować się Top Gear albo chociaż trochę orientować się w sytuacji, bo inaczej nie będziecie wiedzieć o czym czytacie. Książka pomimo wielu stron czyta się niezwykle szybko i przyjemnie. Nie brakuje w niej humoru i ciekawych zdjęć. Jest to obowiązkowa lektura dla fanów Top Gear. Polecam.