Tove Jansson. Mama Muminków

Genialne książki dla dzieci są genialne nie bez powodu. Stoi za nimi niezwykła siła osobowość autorów. Talent, jaki zdarza się raz na milion - tajemniczy splot okoliczności, rodzinnego bagażu, determinacji, młodzieńczych zranień, rozczarowań i pasji. Czyżby istniała - myślimy - jakaś tajemna recepta na bestseller, który swobodnie przekracza granice? Jaka sekretna ingrediencja, która czyni fabułę nośną na wszelkich krańcach świata?

Muminki podbiły serca ludzi w każdym wieku, na wszystkich kontynentach. A zatem - zgadujemy - sekret kryje się w biografii? Może, wziąwszy życiorys Tove pod lupę, znajdziemy kluczowy punkt - tę magiczną chwilę, kiedy młoda malarka z perkatym nosem przemieniła się w sławną na całym świecie ,,Mamę Muminków"? Czego trzeba było, aby trafić w sedno (nienazwanych, domyślnych) potrzeb małego czytelnika? Co wyzwoliło ukryty potencjał pisarki?... Trauma? Olśnienie? Miłość?...

Do tej pory czerpaliśmy wiedzę o Tove z okruchów - z gazetowych rewelacji i nużąco przewidywalnych ,,szkolnych" wypracowań dziennikarskich. Niektóre detale życiorysu pisarki zostały wyeksploatowane do cna, polerowane tak długo, aż zatraciły sens i kształt. I oto - hurra! - mamy grubą jak cegła, rzetelną i drobiazgową biografię, sporządzoną w oparciu o ogromne archiwum domowe, jakim po śmierci pisarki opiekowała się Tuulikki Pietilä - życiowa partnerka Tove (nota bene - pierwowzór muminkowej Too-tiki). Ten papierowy skarb i wszystkie sekrety powierzone zostały, po śmierci pisarki, profesor Boel Westin - zaufanej przyjaciółce domu, znanej literaturoznawczyni, która doktoryzowała się w oparciu o dorobek literacki Tove Jansson.

Pamiętniki pisarki, pisane przez niemal całe życie, tysiące listów, a nawet szpargały i notatki - wszystko to posłużyło autorce biografii do sporządzenia ,,mapy" długiego, bardzo pracowitego i twórczego życia Tove. Jest to zapis rzeczowy - jak to mapa. Autorka unika wartościowania, nadinterpretacji i zbyt pochopnych sądów. Jest lojalna wobec pisarki, która własne dzieciństwo i atmosferę domu zawarła w przetworzonej literacko, subiektywnej kreacji - w książce ,,Córka Rzeźbiarza". Mamy zatem dwa wiarygodne źródła wiedzy o Tove: Jedno, pisane ,,ze środka" - emocjonalne, zmysłowe, osobiste... ale też rozmyślnie ubrane w kostium cudzego losu, nie aspirujące do bycia autobiografią. I drugie - pisane ,,od zewnątrz" - solenne, zbudowane na korespondencji i dziennikach - odwołujące się do faktów bardziej niż do uczuć. Ten rozległy ,,portret życia" systematyzuje i objaśnia fenomen niezwykłej pisarki. Szkicuje tło - dla nas egzotyczne, bo odległe kulturowo. Rodzina Jansson była przecież częścią fińskiej bohemy - bardzo szczególnym klanem, spajanym artystycznymi aspiracjami. Ale i podzielonym różnicami światopoglądowymi, które silnie pogłębiły się podczas wojny. Boel Westin odsłania to, co w doświadczeniu wybitnej artystki, jaką była Tove, wspólne, ludzkie, sprytnie zaszyfrowane w baśniowej metaforze, a co z jej książek uczyniło ponadnarodowy, uniwersalny kanon literacki. Waham się dopisać ,,dla dzieci", jako że zalety tej literatury są ponad-generacyjne, adresowane także do czytelnika dorosłego. Niesłusznie redukowana do roli ,,Mamy Muminków" Tove Jansson była w istocie znakomitą pisarką dla każdej generacji, czego dała dowody w swoich ,,dorosłych" książkach (,,Lato", Podróż z małym bagażem").

Dzięki biografii Boel Westin możemy tropić ścieżkę spełnionego życia pisarki, która posiadła sekret literackiego ,,esperanto" - języka zrozumiałego dla wszystkich dzieci... I wszystkich trolli.

Autorką wstępu do publikacji "Tove Jansson Mama Muminków" jest Joanna Olech

Informacje dodatkowe o Tove Jansson. Mama Muminków:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2012-11-07
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Tove Jansson. Mama Muminków

Tove Jansson. Mama Muminków - opinie o książce

Bardzo ciekawa biografia niezwykłej kobiety, twórczyni kultowych postaci i bajki o Muminkach. Osoba, której życie dalekie było od bajkowej doliny, którą stworzyła. Przeszła przez wojenną traumę, samotność, różne aspekty popularności, trudną miłość. Wydaje się, że bajkowy świat który stworzyła, był rodzajem ucieczki od realnego, niełatwego życia do świata z marzeń, nieoczekiwanie zaowocował jej wielkim sukcesem. Książka oparta na jaj własnych zapiskach i pamiętnikach, pozwala lepiej poznać pisarkę, osobę nietuzinkową, bardzo barwną i niejednoznaczną.
Avatar użytkownika - gocha
gocha
Przeczytane:2013-01-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Ciepła książka o niezwykłej kobiecie, której książki zaznaczyły na stałe swoją obecność w życiu wielu z nas.Drobiazgowa i wnikliwa próba sportretowania niezwykłej osobowości, silnej i obdarzonej wspaniałą wyobraźnią. Boel Westin, profesorka ze Sztokholmu,z prawdziwą pasją i jednocześnie sympatią dokumentuje twórcze dokonania Mamy Muminków, kobiety zapamiętanej głównie z powodu stworzenia sympatycznych stworków, a przecież były one zaledwie ułamkiem dokonań artystycznych Tove Jansson.Utalentowana malarsko, nie stroniła także od grafiki, czy też rzeźby, pisanie książek było zatem tylko jednym z wielu rodzajów manifestowania samej siebie. Autorka biografii tej niezwykle skrytej osoby pozwala nam zapoznać się z genealogią całej sagi o Muminkach, wnikliwie analizując całe filozoficzne podłoże tych, zdawałoby się błahych i sympatycznych, opowieści. Rzetelna i dopracowana w każdym calu książka, obowiązkowa dla każdego miłośnika Muminków:)

Książka nr 45/2021: “Tove Jansson. Mama Muminków” - Boel Westin.

“Tove Jansson była geniuszem uniwersalnym z wybujałą potrzebą wyrażenia siebie, od pierwszych obrazków po ostatnią książkę. Powodowana nieustannym pragnieniem pisania i malowania - bez przerwy odczuwała głód tworzenia czegoś nowego”.

Mama Muminków była postacią wyjątkową. Ta książka pozwala spojrzeć na jej życie z szerokiej perspektywy. Jej twórczość zawiera wyraźne odniesienia do rzeczywistości. W postaciach z Doliny i ich przygodach kryją się losy rodziny autorki, relacje, namiętności oraz obawy.

Błędem jest uważać, że Muminki to sprawa dla dzieci. Historie małych trolli kryją w sobie przesłania również dla dorosłych: umiłowanie wolności oraz strach przed samotnością.

Avatar użytkownika - Olena
Olena