Tożsamość nieznana, NN

Dwa życia, dwa światy, dwie odrębne przestrzenie.

Krystian, nastolatek, który po tragicznej śmierci matki zaznaje biedy i uczy się życia z ojcem alkoholikiem, po jednej z awantur w domu zostaje wyrzucony na ulicę. Walcząc o przetrwanie, wkracza do światka przestępczego.

Lena, studentka dziennikarstwa, której ojciec - dobrze sytuowany prawnik - bezwzględnie narzuca styl życia, wraca na wakacje do Sopotu przekonana, że będzie to kolejne nudne lato u boku ojca despoty. Tymczasem tych kilka tygodni nad morzem diametralnie odmieni jej los.

Dwie kontrastujące ze sobą historie o miłości, poświęceniu i drugich szansach.

Czy Krystiana trudny start w dorosłe życie sprawi, że stoczy się na dno?

Czy wybór Leny będzie właściwy? Czy błędy młodości przekreślają szanse na godne życie?

Informacje dodatkowe o Tożsamość nieznana, NN:

Wydawnictwo: PWN
Data wydania: 2017-06-12

Kup książkę Tożsamość nieznana, NN

Tożsamość nieznana, NN - opinie o książce

,,Przyjdzie taki moment, że będziesz szczęśliwy i wtedy, kiedy stawka będzie najwyższa, stracisz wszystko. Tak to działa".

Łobuz kocha najbardziej??
I żyli długo i szczęśliwie..
Takie rzeczy tylko w bajkach.
A życie Leny i Krystiana to dwie totalnie różne bajki.

Ona - panienka z dobrego domu. Studentka dziennikarstwa. Oczko w głowie obrzydliwie bogatego tatusia, który zamknął ją w złotej klatce i pieniędzmi oraz wpływami próbował uczynić szczęśliwą.

On - brutalnie rzucony na głęboką wodą chłopak, który z dnia na dzień nie miał wyboru, musiał stać się dorosłym facetem. Zrujnowane dzieciństwo stało się początkiem jego walki o przetrwanie.. dosłownie i w przenośni.
Kilka zbiegów okoliczności.

Przypadkowych zrządzeń losu.
A może przeznaczenie.
I dwie kompletnie innego kalibru historie dotkną swoich orbit..

,,Tożsamość Nieznana, NN" jest jak ,,bajka" dla tych bardziej i mniej dorosłych. Wciąga, zaskakuje, chwyta za serce. Historia tak nieprawdopodobna, wywołująca ogrom emocji, stawiająca nieoczywiste pytania - niejednoznaczna i nieprzewidywalna. Ja popłynęłam.
Polecam.

Gdybym miała samodzielnie decydować,pewnie nie przeczytałabym tej książki.Blurb nie jest specjalnie zachęcający,okładka tez nie przykuwa uwagi.No,ale zabawa polecankowa ma swoje wymogi,więc za książkę więłam się nie zwlekając.Mówiąc krótko,książka zaskakuje.To rodzaj new adult,z elementami sensacji.Narracja jest tu naprzemienna,prowadzona z punktu widzenia obojga bohaterów,opisywana w różnym odstępie czasowym.Fragmenty dotyczące Krystiana/Kejsiego przypadają na wcześniejsze lata,te dotyczące Leny maja miejsce później.Początkowo nie zorientowałam się dlaczego tak a nie inaczej poprowadzona została fabuła,jednak w obliczu kolejnych zdarzeń fabuły,taka konstrukcja ma swój cel.
Można nie polubić bohaterów,zresztą w stosunku do Leny pozostałam sceptyczna niemal do końca.Jednak mimo wszystkich zastrzeżeń jestem pod wrażeniem ich historii,amian,jakie sie w cich dokonały.Metamorfoza ma zreszta większy wpływ na Krystiana,który sporo przezył.Najpierw piekło dnia codziennego w domu rodzinnym z ojcem alkoholikiem i narkomanem,później bezdomność i życie w gangu przestępczym,w którym upada niema do samego dna.Zaczyna od drobnych kradzieży ,potem sprzedaje prochy,by w końcu zabijać na zlecenie swojego szefa.Mimo wszystko tli się w nim jakiś wątły promyk dobroci,który nie pozwala mu upaść całkowicie,lecz pomaga podźwignąć się z upadku.Jego drugie życie jest skoncentrowane na pracy i rodzinie,którą sobie stworzył.
Postać Leny bardziej rozczarowuje.Przypomina ona biedna bogata dziewczynkę,która głośno sprzeciwia się życiu pod dyktando ojca,ale nie robi właściwie nic,aby uzyskać jakąkolwiek samodzielność.Radośnie korzysta z pieniędzy ojca,z samochodu,który jej kupił ,jednocześnie głośno obwiniając ojca o całe zło tego świata.Fakt,jej ojciec nadmiernie ją kontroluje ,ale mimo wszystko pozwala jej na wiele...
Książka porusza dość trudne tematy,ale jej czytanie ni męczy.Ja bardzo szybko wciągnęlam się w tę historię,dobrze napisaną i premyślana do samego końca.

Życie Krystiana nigdy nie należało do łatwych. Rodzice robili wszystko, by zapewnić godne warunki zarówno dla niego, jak i jego młodszej siostry. Ze względu na opiekę nad małą  Malwiną, pracowali na zmianę, gdy wracał ojciec do domu, do piekarni wychodziła mama. Niestety kobieta okazała się chora, a jej leczenie dość drogie, więc zaniedbała je i udawała przed wszystkimi, iż czuje się dobrze. Niespodziewanie w pracy nastąpił atak choroby, co spowodowało drastyczny wypadek.

Największą tragedią, nie jest jednak fakt, iż dzieci stracili mamę, ale to, co jej śmierć uczyniła z ojcem. Załamał się, jedynym rozwiązaniem stał się alkohol, przestał dbać o potomstwo, wszystkie pieniądze szły na nałóg, wkrótce potem pojawiła się także w domu przemoc. Splot niefortunnych zdarzeń sprawił, że niepełnoletni Krystian coraz mniej radził sobie z zaistniałą sytuacją. W końcu, gdy puściły wszelkie hamulce, wykrzyczał ojcu prawdę, za co ten wyrzucił nieletniego na bruk.

Początkowo chłopak próbował jedynie wyżebrać od obcych drobne kwoty na jedzenie i przespać się w noclegowni, z czasem jednak przekonał się, że mieszkanie na ulicy jest okrutne i w ten sposób nie przeżyje. Szansę na przetrwanie dostrzegł w obserwowanym od jakiegoś czasu kieszonkowcu, pragnął, by nauczył go tak sprawnie okradać ludzi. Nie miał pojęcia, iż nowy znajomy wprowadzi go do brutalnego świata przestępców, z którego nie łatwo się wyrwać.

„Wykrzyczałem mu, że to jego wina, że to przez niego mieliśmy takie złe życie, że to on doprowadził mamę do choroby, że nie był w stanie sam zarobić na rodzinę, a jego dzieci gniły w brudzie i smrodzie, bo dla niego dupy i wóda były ważniejsze. Wyrzucił mnie za drzwi. Zamknął je na zamek i kazał nigdy nie wracać. Krzyknął jeszcze, że już nigdy nie pomyśli o mnie jak o swoim synu i że od tamtej pory już dla niego nie istniałem. Tego dnia zostałem bezdomnym szesnastolatkiem”.

Lena jest studentką dziennikarstwa. Nigdy nie miała powodu, by narzekać na brak pieniędzy. Jej ojciec jest znanym i szanowanym prawnikiem, posiada mnóstwo znajomości. Mężczyznę charakteryzują głównie bezwzględność i upór, słynie z tego, iż wyciągnie z więzienia każdego przestępcę. Tak samo stanowczy i nieugięty jest wobec własnego dziecka, pragnie nastolatkę kontrolować, stele narzuca swą wolę, wobec czego ona stara się jak najczęściej buntować.

Dziewczyna obwinia go również za pobyt matki w szpitalu psychiatrycznym, twierdzi, że to przez jego postawę, poświęcenie się wyłącznie pracy, nie rodzinie. Lena nie jest stereotypową córką bogacza, dla niej dobrobyt ma niewielkie znaczenie, marzy jej się niezależność. Nie do końca podoba jej się też świat, w którym się obraca, dostrzega w nim coraz więcej fałszu, manipulacji, nie rozumie, jak pozycja społeczna może być dla kogoś rzeczą najistotniejszą.

"Praca go napędzała, sukcesy cieszyły, a my z mamą zostałyśmy odłożone na bok. Zdawało mi się, że w pewnym momencie zapomniał, że ma rodzinę. Raz zostawił nas nawet na kilka miesięcy i przeprowadził się do innego miasta po to, by móc być na bieżąco z jakąś ważną sprawą. Przejmował się tym bardziej niż nami. To przez niego mama zachorowała. "

Dwie odrębne, całkowicie różne historie, ukazujące przeciwstawne środowiska niespodziewanie łączą się w szokującą, emocjonującą całość.

Jakie będą konsekwencje scalenia tych dwóch kompletnie odmiennych światów?

Wbrew pozorom nie  jest to kolejna banalna miłosna opowiastka o tym jak bogata, rozpuszczona księżniczka zakochuje się w biednym, zbuntowanym chłopaku. "Tożsamość Nieznana, NN" to pełnokrwisty, zaskakujący kryminał, w którym znajdziecie znacznie więcej dosadnych opisów przestępstw, niż uniesień miłosnych.

Autorka nie boi się poruszać trudnych tematów takich jak przemoc, alkoholizm, molestowanie, handel narkotykami, gwałty. Doskonale nakreśliła również brutalny i bezwzględny świat przestępczy. Szczerość przekazu to bez wątpienia ogromna zaleta tej powieści. Pisarka opisała wiele makabrycznych zbrodni bez owijania w bawełnę, co nadaje historii mrocznego, zatrważającego klimatu. Charakterystyka życia bogaczy także wypadła bez zarzutu. Czytelnik doskonale dostrzega wszelkie kontrasty, które poróżniają dwójkę bohaterów.

Na uwagę zasługują oczywiście doskonale nakreślone portrety psychologiczne postaci. Mamy niespotykaną możliwość wejść w umysł chłopaka z biednej, niestety patologicznej rodziny. Widzimy również jaka przemiana zachodzi w nim przez kolejne lata, możemy dokładnie poznać jego sytuację, zrozumieć postępowanie. Analizujemy także uczucia zamożnej dziewczyny, która stopniowo zaczyna dostrzegać coraz więcej wad swojego stanu materialnego.

Co ważne, problemy naszych bohaterów znacząco odbiegają od rozterek zwykłych nastolatków, oboje zostali ciężko doświadczeni przez los, ich priorytety różnią się od potrzeb znajomych. To zdecydowanie osoby, zmuszone przez środowisko, by dorosnąć prędzej niż rówieśnicy. Krocząc po kolejnych stronach stajemy się naocznymi świadkami, jak niekiedy trudna sytuacja życiowa zmusza ludzi do okropnych czynów, które potem rzutują na ich przyszłości. Książka uzmysławia, że nie można nikogo oceniać po pozorach, na pierwszy rzut oka. Nie wszystko jest takim, jakim się zdaje, nie każdą decyzję można podjąć dobrowolnie.

Styl autorki jest nienaganny, w lekki i przystępny sposób przybliża nam naprawdę trudną tematykę. Pozycja może nie trzyma w jakimś przerażającym napięciu, ale mimo wszystko z ogromnym zainteresowaniem połykamy kolejne strony, pragniemy poznać losy bohaterów, zatracamy się w ich historii. Całość czyta się niezwykle szybko, nie sposób przerwać tak wciągającą lekturę.

Jest to również zasługa nieprzewidywalności fabuły. Początkowo nawet nie przypuszczałam, co łączy dwójkę głównych postaci. Odgadłam to dopiero parę stron przed tym, gdy autorka sama zdecydowała się zdradzić ów sekret, co uważam za ogromny plus. Z  fascynacją chłonęłam tę powieść i nawet nie liczyłam na taki zwrot akcji, potem było już tylko goręcej.

"Tożsamość Nieznana, NN." to niesamowicie wciągająca, wzbudzająca wulkan emocji, pełna kontrastów, trudna historia, przedstawiająca rzeczywistość z dwóch zupełnie odmiennych perspektyw. Jej nieprzewidywalność, autentyczność oraz kontrowersyjność sprawi, że z entuzjazmem będziecie kroczyć po kolejnych stronach, w ogromny niepokoju zmierzać ku finałowi. Wstąpcie do brutalnego, bezwzględnego świata przestępców, zatraćcie się w tajemniczym klimacie i sprawdźcie, czy na pewno każdy zasługuje na drugą szansę. Gwarantuję, że spędzicie z tą pozycją niesamowite chwile, a po lekturze jeszcze długo będziecie zastanawiać się nad faktem, jak ironiczny bywa ludzki los.
Gorąco polecam!

Avatar użytkownika - rozczytana
rozczytana
Przeczytane:2023-02-15, Ocena: 6, Przeczytałem,
Cel
Karolina Wójciak0
Okładka ksiązki - Cel

Marek to szanowany i znany wszystkim w okolicy lekarz, ale także samotny ojciec. Córka jest jego oczkiem w głowie aż do momentu... w którym dzięki aplikacji...

Apka
Karolina Wójciak0
Okładka ksiązki - Apka

Historie Leona, Sandry i Maksa pokazują, jak złudne jest bezpieczeństwo online, jak nauczeni życia w internecie przestają dostrzegać ryzyko, które niesie...