Okładka - Traktat o Unii Europejskiej. Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską. Komentarz

Wydawnictwo: Wolters Kluwer
Data wydania: brak danych
Kategoria: Inne
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Książka zawiera teksty najważniejszych aktów prawnych dotyczących funkcjonowania Unii Europejskiej, tj. Traktatu o Unii Europejskiej oraz Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, w wersji ujednoliconej zgodnie z oficjalnymi tłumaczeniami opublikowanymi w Dzienniku Ustaw. Są one opatrzone wyczerpującym komentarzem do każdego artykułu.Niniejsze, drugie wydanie uwzględnia zmiany wynikające z rozszerzenia Unii Europejskiej w 2004 r. o nowe państwa członkowskie, wprowadzone Traktatem akcesyjnym podpisanym w Atenach 16 kwietnia 2003 r. W wydaniu tym omówiono ponadto zmiany, jakie dla krajowego systemu prawnego niesie uzyskanie przez Polskę członkostwa w Unii. Istotną wartością publikacji jest powoływane orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich, dzięki któremu przybliżono praktyczne aspekty omawianej regulacji.W komentarzu do poszczególnych przepisów przedstawiono również zmiany, jakie w danej dziedzinie przewiduje Traktat ustanawiający Konstytucję dla Europy, podpisany w Rzymie 29 października 2004 r. Traktat ten - po zakończeniu procesu ratyfikacji przez państwa członkowskie - zastąpi Traktat o Unii Europejskiej oraz Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską. Książka została przygotowana z myślą o prawnikach praktykach, zwłaszcza tych, którzy zajmują się dziedzinami unormowanymi prawem wspólnotowym. Z pewnością będzie przydatna pracownikom wymiaru sprawiedliwości, którzy będą zwracać się z zapytaniami prawnymi do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, oraz pracow-nikom instytucji, które współdziałają z organami wspólnotowymi. Publikacja adresowana jest również do studentów prawa, administracji, politologii, stosunków międzynarodowych i europeistyki.Profesor Zdzisław Brodecki jest kierownikiem Centrum Prawa Europejskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Pozostali autorzy są pracownikami naukowymi lub doktorantami na tym Wydziale, specjalizującymi się w prawie europejskim.