Trzeci głos

W podmiejskim parku w Marsylii ryjące tam dziki wykopują z ziemi poćwiartowane ciało kobiety. Policja ustala, że ofiara przed laty pracowała w cyrku jako żywa tarcza dla rzucającego nożami. Wiadomość o okrutnym morderstwie okazuje się wstrząsem dla Abbasa el Fassi, bliskiego przyjaciela byłego policjanta Toma Stiltona.  Postanawiają wspólnie wyjaśnić to morderstwo.

W tym samym czasie w podsztokholmskiej miejscowości Rotebro policja bada sprawę samobójczej śmierci Bengta Shlmana, który powiesił się we własnym domu. Szybko ustala, że w istocie chodzi o zabójstwo, które może mieć związek z kradzieżą partii narkotyków z magazynów urzędu celnego. Śledztwo w tej sprawie prowadzi pani komisarz Mette Olsäter z międzynarodowego zespołu prowadzącego operację przeciwko handlowi narkotyków w internecie.

Początkująca policjantka Olivia Rönning, znajoma rodziny Sahlmanów, idzie innym tropem, który nieoczekiwanie łączy się z ustaleniami poczynionymi w Marsylii przez Stiltona i Abbasa el Fassi. Stilton i Rönning łączą siły, aby rozwiązać obie sprawy.

Trzeci głos to pasjonująca kontynuacja Przypływu, debiutanckiej powieści małżeństwa Cilli i Rolfa Börjlindów, która stała się prawdziwym przebojem na szwedzkim rynku czytelniczym.

Informacje dodatkowe o Trzeci głos:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2014-05-07

Kup książkę Trzeci głos

Trzeci głos - opinie o książce

Avatar użytkownika - maksymiliannamaksel
maksymiliannamaksel
Przeczytane:2022-06-19,

"Trzeci głos" to druga książka w serii o Tom'ie Stilton i Olivii Rönning. Jest to cykl kryminalny i zdecydowanie warto czytać w odpowiedniej kolejności, choć złapanie jednego z środkowych tomów, a później zaczęcie od nowa, by poznać całą serię wcale nie przeszkadza. Przetestowałam na sobie i owszem, wiadomo, że sama sobie zrobiłam jakieś spojlery, ale to absolutnie nie przeszkadza w poznawaniu całości od pierwszej części. Teraz czytam po kolei, układam na półce w nowym wydaniu.

A o czym ta seria jest? Mamy dwójkę śledczych. Absolwentkę szkoły policyjnej myślącą o rzuceniu pracy w policji i byłego śledczego. Ich już poznajemy w pierwszym tomie, a w tym podążamy za nimi aby zobaczyć co się będzie działo w ich życiu. Tym razem, jak na kryminał przystało, również trafia się trup. Młoda dziewczyna znajduje zwłoki swojego ojca, które wyglądają tak, jak by ten popełnił samobójstwo. Tylko to wszystko jest zbyt dziwne i zbyt podejrzane, więc Olivia musi to sprawdzić. Dlaczego? Bo zna tę rodzinę, z poza tym, wydaje się jej, że śledztwo idzie w niekoniecznie dobrym kierunku. Co z tego wyniknie?

Z drugiej strony mamy Tom'a i u niego także trafia się trup. Tutaj to niewidoma kobieta, która została poćwiartowana. Tak, jest krwiście i brutalnie. Czyżby te dwie sprawy coś mogło łączyć?

W tej książce poruszane są nie tylko typowy wątek kryminalny, a w zasadzie to dwa, ale też trudne tematy, jak ten związany z handlem narkotykami. Bardzo zgrabnie przeskakujemy między kolejnymi rozdziałami, a akcja prowadzona jest dwutorowo, z dwoma głównymi bohaterami. Każde próbuje rozwiązać swoje śledztwo i to według mnie bardzo ciekawy zabieg, bo nie skupiamy się na jednej sprawie, a na dwóch i tworzy to niezły mętlik z głowie czytelnika. Pojawia się dużo pytań, hipotez, dziwnych zbiegów okoliczności. Wszystko to składa się w spójną powieść kryminalną.

Jest brutalnie, jak już wspominałam. Dla mnie to zaleta, ale wiem, że wiele osób to odrzuci. I ta brutalność przewija się nie tylko w obrazie zwłok, ale obrazuje nam to, że nie tylko zabójca może postępować bez grama litości, ale także ci których uważamy za mniejsze zło. Zaniedbania w domach opieki czy handel narkotykami to także okrucieństwo wobec ludzi i tutaj zostały bardzo ciekawie wplecione w fabułę.

Czy akcja mknie? No cóż, nie. Ale nie przeszkadza to ani trochę, bo przeskakujemy między życiem prywatnym głównych bohaterów, ich problemami, a śledztwami, które prowadzą i wszystko co związane z nimi. To, co dzieje się dookoła również nie zostaje pominięte i myślę, że przez to tę książkę można określić konkretnym, mocnym kryminałem.

Polecam! Z tego będzie świetna seria i cieszę się, że Wydawnictwo postanowiło ponownie ją wydać, w genialnych okładkach. A recenzja powstała właśnie we współpracy z Wydawnictwem Sonia Draga.

Avatar użytkownika - dayna15
dayna15
Przeczytane:2015-07-25, Ocena: 6, Przeczytałam, z_52 książki 2015 (181),
Drugi tom doskonałego, szwedzkiego duetu Borjlindów z Olivią Ronning i Tomem Stiltionem w rolach głównych. "Trzeci głos" jest świeżym powiewem na rynku kryminałów skandynawskich, których już całkiem sporo przeczytałam w ciągu ostatnich kilku lat. Stilton wyrusza z Abbasem el Fassi do Marsylii, gdzie prowadzą własne śledztwo w sprawie dawnej przyjaciółki Abbasa, która dawniej pracowała jako target girl w cyrku podczas pokazu rzucania nożami, a obecnie występowała jako aktorka filmów pornograficznych i porno-online na życzenie. Kobieta została uduszona, poćwiartowana i zakopana. W tym samym czasie Ronning usiłuje odkryć przyczynę samobójstwa Bengta Sahlmanna, którego córką opiekowała się w przeszłości. Olivia wchodzi w drogę komisarz prowadzącej śledztwo, ale nieustępliwie podąża ścieżką prawdy o zabójstwie mężczyzny, pozorowanym na samobójstwo. Śledztwa łączą się ze sobą, odkrywając brudne sekrety zamordowanego mężczyzny, a Stilton i Ronning w końcu dochodzą do porozumienia i łączą siły. Wciągające dochodzenie, szybki rozwój wypadków, brak dennych dialogów i mroczny klimat sprawiają, że "Trzeci głos" jest doskonałym przykładem skandynawskiego kryminału. Mimo, że w życiu bohaterów zaszły olbrzymie zmiany to wciąż te same postacie, które tak polubiłam czytając "Przypływ".
,,Trzeci głos" to powieść bardzo kryminalna. Skupia się na jednym celu, na jednym torze i w konsekwencji mamy do czynienia z lekturą niemal doskonałą. Autorzy tej powieści skupili się na swoim celu i przedstawili historię w bardzo ciekawy sposób - z zaangażowaniem w kreowanie swoich bohaterów oraz ich niecodziennych przeżyć. Zagadka kryminalna to również dobra kreacja tej książki, bowiem zaciera wyznaczone wcześniej schematy i przewidywalność spada niemal do zera. Miło przeczytać książkę, gdzie wszystko idzie ku ciekawemu rozwiązaniu, o którym pojęcia nie mamy aż do ostatniej strony. Jeśli lubicie tego typu historie, ,,Trzeci głos" z pewnością spełni Wasze oczekiwania. Polecam!
Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2014-06-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Czwórka wspaniałych. Czwórka przyjaciół, znajomych, współpracowników- Olivia, Mette, Tom i Abbas.  Olivia,absolwentka szkoły policyjnej staje na życiowym zakręcie. Dziewczyna, gdy odkrywa swoje prawdziwe pochodzenie, i prawdę o tragedii, która dotknęły jej biologicznych rodziców, to postanawia zmienić nazwisko, by bardziej utożsamić się ze swoją zamordowaną matką.  Kobieta na ostrzu noża także stawia swoją pracę zawodową, w policji. Rozważa studiowanie historii sztuki i zaczęcie nowego etapu, z dala od zabójstw, zdrad i notorycznego stresu. Jej decyzja może ulec zmianie, gdy zostaje zamordowany Bengt Shlman, ojciec nastolatki, która mieszka  w sąsiedztwie domu rodzinnego Olivii. Matka adopcyjna bohaterki była opiekunką zrozpaczonej dziewczyny. Początkowo wydaje się policji, że Bengt popełnił samobójstwo, poprzez powieszenie. Mette zleca sekcje. Wychodzi na jaw, że to było zabójstwo.  Mette zaczyna śledztwo, kto by chciał skrzywdzić denata. Poszlaki prowadzą do pracy denata i afery zaginięcia sporej dawki narkotyków, skonfiskowanej przez służby celne...   Natomiast w tym samym czasie Tom Stilton przestaje być bezdomnym i wynajmuje kajutę na barce. I już ma odpocząć, zastanowić się nad życiem, gdy przychodzi do niego  Abbas el Fassi i pyta się przyjaciela czy pojedzie z nim do Masylii. Oczywiście w typie pilnym. Mężczyźni udają się do Marsylii, by wyjaśnić brutalne zamordowanie kobiety, która pracowała kiedyś w cyrku i była "tarczą" dla rzucającego nożami....   Jak widzicie fabuła jest wielowątkowa. Czwórkę głównych bohaterów czytelnicy mogą już znać. Występują oni w pierwszej powieści, autorstwa małżeństwa Rolf i Cilli Börjlind- "Przypływ".   Jeśli nie znacie "Przypływu", to nie martwcie się, gdyż większość wątków zostało pozamykanych. W "Trzecim głosie" autorka za pomocą retrospekcji, licznych przemyśleń, refleksji bohaterów naświetla ich przeszłość.   Wielką zaletą tego kryminału są motywy, ale i sposób rozwiązania zagadkowych zbrodni. Jak zwykle, to bywa sprawy w zgrabny sposób  przeplatają się ze sobą. A tym samym tworzą skomplikowaną sieć wzajemnych powiązań i zależności.   Także charakterystyka, osobowość, przeszłość, ale i niesprecyzowane plany na przyszłość bohaterów zachwycają mnie jako czytelniczkę. Bardzo cenię różnorodność postaci. Nie lubię, gdy kontakty, które łączą bohaterów są nijakie i mdłe.    Autorzy oszczędzili mi nudy. Widać, że potrafią przenieść talent, ale i wieloletnie doświadczenie w  kreowaniu ciekawych fabuł (dawniej w postaci scenariuszy filmowych) na grunt literatury kryminalnej.  Za tym stwierdzeniem niech świadczy fakt, iż liczne dialogi, opisy są bardzo realistycznie przestawione i mogę sobie je wyobrazić w życiu realnym Także moją tezę poprę samą postawą Olivi, Mette, Toma oraz Abbasa.    "Trzeci głos" jest bardzo dobrym, skrojonym w detalach kryminałem. Liczę na  kolejną, fascynującą kontynuacje. Ciekawi mnie, cóż pisarze mogą wymyślić.
Avatar użytkownika - SteveS
SteveS
Przeczytane:2014-06-09, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2014, Mam,
Książka w ogólnym rozrachunku ciekawa i dobra, jednak wciągnęła mnie dopiero w 2/3 długości - wcześniej wszystko się rozciągało, irytowało. Końcówka bardzo ciekawa, splatające się wątki zaskakujące, choć zawiodłam się na postaciach męskich. Generalnie - można przeczytać, ale moim zdaniem bywają lepsze kryminały szwedzkie. No i autorów jest dwóch - prócz Ralfa, jeszcze Cilla Börjlind.
Avatar użytkownika - Roksana
edith
Przeczytane:2019-04-24, Przeczytałam,
Przypływ
Cilia & Rolf Borjlind0
Okładka ksiązki - Przypływ

Pierwsza z serii książek, której bohaterami są Tom Stilton i Olivia Rönning W księżycową noc młoda ciężarna kobieta pada ofiarą wyjątkowo...