Trzeci znak

Tom 1 cyklu Thora

Niemiecki student historii, Harald Guntlieb zostaje zamordowany na terenie Uniwersytetu Islandzkiego. Zwłoki potwornie zbezczeszczono. Majętni rodzice nie są zadowoleni z wyników dochodzenia prowadzonego przez policję. Sami zlecają więc śledztwo młodej prawniczce Thorze, matce samotnie wychowującej dwójkę dzieci. Zamordowany Harald prowadził badania porównawcze dotyczące prześladowań za uprawianie czarów na kontynencie i w Islandii. Jednocześnie wiódł dość ekscentryczne życie, często ocierając się o śmierć, czy to z racji niezupełnie tradycyjnych zachowań seksulanych, czy z powodu częstego używania narkotyków. Thorę stopniowo wciąga świat, o którego istnieniu nie miała pojęcia. Trzeci znak to niezwykła powieść sensacyjna. Autorka czerpie garściami z najbardziej wstydliwych epizodów w dziejach Europy. Świetnie naszkicowane postaci stanowią znakomity kontrapunkt dla okrutnych obrazów, a samotna matka w roli detektywa czyni z powieści pozycję wyjątkową.

Informacje dodatkowe o Trzeci znak:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2006-10-06
ISBN: 83-7495-033-1
Tytuł oryginału: Brioja taknio
Język oryginału: islandzki
Tłumaczenie: Jacek Godek

Kup książkę Trzeci znak

Trzeci znak - opinie o książce

Świetny kryminał, mroczny, straszny i z zaskakującym zaskoczeniem. Czyta się błyskawicznie. Na pierwszy rzut oka postacie wydaja się płaskie ale z biegiem akcji wyraźne staja się miotające nimi sprzeczne i skomplikowane emocje. Prawniczka z potężnym bagażem życiowych doświadczeń ambitnie próbuje rozwikłać trudna zagadkę morderstwa, równocześnie walcząc z codziennymi (i niecodziennymi) problemami samotnej matki, a także samotnej kobiety. Uparcie brnie w zagmatwany świat okultystów i nurza się, jak w bagnie, w tajemnicach średniowiecznych inkwizytorów, poszukując pierwszego wydania najpotworniejszej księgi w historii.
Skandynawskie kryminały ostatnio bardzo przypadły mi do gustu, a więc postanowiłam nabyć pierwszą książkę z islandzkiej serii o prawniczce Thorze. Nie zawiodłam się. Główna bohaterka 36 letnia kobieta po przejściach, z 2 dzieci raz z niemieckim przyjacielem rodziny stara się odgadnąć zagadkę śmierci studenta Haralda. Książka ma bardzo mroczny, tajemniczy klimat. Pełna jest historycznych faktów,polowań na czarownice oraz bardzo niebezpiecznych obrządków. Jednak wszystkie wątki zgrabnie łączą się z głównym kryminalnym. Wciągająca historia, a morderca nie do odgadnięcia. Dodatkowym atutem tego typu książek jest historia osobista głównych "detektywów". Polubiłam Thorę, dlatego w planach kolejne części z jej udziałem. Polecam fanom kryminałów ;)
Avatar użytkownika - sarenka29
sarenka29
Przeczytane:2014-08-15, Ocena: 6, Przeczytałam,
super ksiazka http://ksiazeczkidopoduszki.blogspot.com/2013/07/yrsa-sigurdardottir-trzeci-znak.html
Od tej książki zaczęłam moją przygodę z Yrsą Sigurdardottir i od razu sięgnęłam po następną! Bardzo wciągająca, trzyma w napięciu do ostatniej strony. Podoba mi się to, że czytelnik dowiaduje się wszystkiego krok po kroku z główną bohaterką, więc można samodzielnie rozwiązywać zagadkę morderstwa (chociaż nie jest to wcale takie łatwe). Polecam wszystkim, którzy lubią kryminały :)
Avatar użytkownika - Fretka
Przeczytane:2014-02-13, Ocena: 3, Przeczytałam, x przeczytane 2013,
Lód w żyłach
Yrsa Sigurdardottir0
Okładka ksiązki - Lód w żyłach

Grupa Thory przybywa na wschodnie wybrzeże Grenlandii, gdzie zostaje odcięta od świata. Ktoś uszkodził czasze anten satelitarnych, nie działają telefony...

Niechciani
Yrsa Sigurdardottir0
Okładka ksiązki - Niechciani

Historia zimna jak lód, straszna i wciągająca! Naprawdę dla ludzi o mocnych nerwach. Upiorny i bardzo ekscytujący thriller, który można czytać tylko...