Opis ksiązki
Kup Teraz

Trzynaście lat później

Ocena ( 3 osoby )
5.7
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2010-06-10
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788324136865
Liczba stron: 464
Dodał/a książkę:AgnSz
Recenzja - Trzynaście lat później
Bonaparte zmarł na wygnaniu. Wielka Armia rozsypała się w proch. Zniknęłi Francuzi, zniknęło dwunastu straszliwych sojuszników Rosjan. Dziś Aleksiej Iwanowicz Daniłow, pułkownik w służbie cara, musi walczyć juz tylko z ludźmi... Lecz car nie wie, co to spokój. Bunt w armii i groźba rewolucji nie są tak straszne jak to, co kładzie potworny cień na jego duszy i nie pozwala zapomnieć o przysiędze przypieczętowanej krwią... i złamanej przed laty. Teraz ofiara zdrady Romanowów zamierza upomnieć się o swoją własność, a Aleksiej znów zmierzy się z nieludzką grozą i upiorna furią zemsty, która dokona się trzynaście lat później...
Recenzja
speedi Linia koment
Przeczytane:2010-11-02, Na półkach: Przeczytałem,
Wurdałaki kontra RosjaDwunastu Jaspera Kenta zrobiło dobre wrażenie jako książka napisana bardzo sprawnie, z polotem, literacko dojrzała, poruszająca ciekawe tematy i wychodząca śmiało poza modne dziś, dosyć naiwne stereotypy. Dotykająca - mimo mało rzeczywistego motywu przewodniego, jakim są wampiry - realnego życia, kawałka prawdziwej historii, a nie pozostająca tylko w świecie czyjejś rozbudzonej fantazji. Kent zaplanował swój cykl na pięć książek. Oto zatem nadszedł czas na tom drugi, pod jednoznacznym tytułem Trzynaście l
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
kavayee plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-29, Na półkach: Przeczytałem,

Wurdułaki też mają uczucia?


Choć zapewne niewielu kojarzy słowo wurdułak, to jest ono jak najbardziej prawdziwe i wymowne. Czyż nie lepiej brzmi niż tradycyjny wampir? Mroczniej, potężniej i o wiele niebezpieczniej. I takie są w rzeczywistości wampiry, nie świecą się w słońcu i nie patrzą z sympatią na ludzi! Człowiek równa się pożywienie, pożywienie równa się przedłużeniem własnej egzystencji (bo w końcu jednak są nieumarłe…).


Jeśli do wurdułaków dodamy scenerię carskiej Rosji z okresu XIX wieku , wychodzi bardzo intrygujące połączenie. Mamy nie tylko ciut polityki, ale też sporą dozę ówczesnej dyplomacji, tego jak uchronić się przed niepożądanymi oczami oraz domieszkę cichego szpiegostwa. Czy car Rosji może być nieszczęśliwy? Co nawet ważniejsze – czy DOBRY car Rosji może być nieszczęśliwy? Owszem. Klasycznie ujmując, jego życiu również zagraża niebezpieczeństwo ze strony istot ponadnaturalnych. Jaki mają w tym jednak cel? Czy zależy im na obaleniu cara czy tylko na ukaraniu rodu, z którego pochodzi? A może ma to związek z tajemniczą zdradą Romanowów? Przeznaczenie można oszukać, ale czy karma do nas nie wróci jak bumerang?


Aleksiej Iwanowicz Daniłow wiedzie podwójne życie, co wcale mu jednak nie ciąży tak bardzo jakby się mogło wydawać (co innego postaci drugoplanowe, jak Tamara czy Dominikija). Jasper Kent do klasycznej służby carowi dorzuca motyw wurdułaków i tajemniczej księgi, która ma bardzo dziwną fakturę oprawy…To Daniłow musi rozwikłać zagadkę kryjącą się w tej księdze, ale nie jest to proste ze względu na braki językowe naszego bohatera (francuski czy rosyjski był na porządku dziennym na tak wysokich stanowiskach, ale kto by się przejmował angielskim, przecież Szkot i Anglik to najzupełniej w świecie ci sami ludzie!). Jakie informacje są zawarte w tym dziwnym tomiszczu i czy pomogą naszym bohaterom? Dowiecie się tego sięgając po „Trzynaście lat później” Jaspera Kenta.


„Trzynaście lat później” Jasper Kent to druga część o wampirach w Rosji (wcześniejsza miała tytuł „Dwunastu”) i ciut żałuję, że właśnie od tamtej nie zaczęłam, bo w drugim tomie jest sporo nawiązań do minionych wydarzeń. Co się jednak odwlecze, to nie uciecze! Do stylu, w jakim napisana jest książka, można się przyzwyczaić, mimo że na początku może wydawać się trudny do czytania (a warto przebrnąć przez te pierwsze paręnaście stron). Jasper raczy nas carską Rosją z całą jej wytwornością i zasadami. Należy pamiętać, że ściany mają uszy i nie każdy jest w stanie uwierzyć w istnienie wurdułaków dopóki nie zobaczy dowodu na własne oczy. „Trzynaście lat później” to nie jest banalna powieść z jednoosobową narracją. Mamy tutaj do czynienia z ukazaniem wydarzeń z wielu perspektyw – nawet małej córki głównego bohatera – Aleksieja Daniłowa. Oczywiście większość książki zajmuje aspekt Aleksieja i jego działania są tutaj najbardziej znaczące, niemniej jednak bardzo dobrze dla fabuły i zwiększenia jej atrakcyjności zrobił właśnie zabieg podzielenia narracji.


Jak się okazuje, jest to pięciotomowy cykl o Aleksieju Daniłowie, z czego w Polsce wydane zostały na razie tylko dwie pierwsze części przez wydawnictwo Amber (gdyby były kolejne, absolutnie bym się nie obraziła!). Biorąc pod uwagę fakt, że książka została świetnie przetłumaczona (Tomasz Wilusz), czyta się ją z przyjemnością i nie odnosi się wrażenia sztuczności niektórych terminów. Jasper Kent to przede wszystkim pisarz skupiający się na istotach ponadnaturalnych i trzeba przyznać, że dobrze spełnia się w tym gatunku. W „Trzynaście lat później” docenicie zarówno elementy historyczne i opisy miast rosyjskich, jak również charakterystykę wurdułaków i ich podejście do własnej egzystencji (nie, zdecydowanie nie wszystkie są takie same!).


 

speedi plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-11-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Geronimo26 plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-08-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
A mi się barzdo podbało..ma swój klimat, no i trzeba lubiec taka literaturę
kkiinnaa plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Hm... Opis wydaje się być ciekawy, jednak czytałam nieprzychylne opinie na temat tej serii, ale najlepiej się samemu przekonać..
Jest ktoś komu się podobało?
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Trzynaście lat później Dziewczyna w ciemności
PAUW MARION
Okładka - Trzynaście lat później Zakazana miłość
Nicole Jordan
Okładka - Trzynaście lat później Zaćmienie
Ragnar Jónasson
Okładka - Trzynaście lat później Sacrifice
Sharon Bolton
Okładka - Trzynaście lat później Pochodzenie bogów
ANDREW COLLINS
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów