OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Trzynasta opowieść

Ocena ( 9 osób )
5.3
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2006
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-241-2646-0
Liczba stron: 342
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Recenzja - Trzynasta opowieść
Obie są samotne. Obie skrywają bolesną tajemnicę swoich narodzin. Obie zamknęły się w świecie książek. Margaret Lea - zwyczajna dziewczyna, córka antykwariusza z Cambridge, która bardziej kocha książki niż ludzi, i Vida Winter - największa pisarka naszych czasów, żyjąca z dala od świata, tajemnicza legenda łącząca siłę starożytnej bogini i czarownicy. Vida Winter nie ma prawdziwego nazwiska, za to ma setki biografii. Żadna nie jest prawdą. Wszystkie są zmyśleniem. Teraz, ponaglana śmiertelną chorobą, chce wreszcie wyjawić prawdę. Prawdę, która prześladowała ją przez całe życie. Wybiera Margaret - dlaczego? Skąd wie, że tylko ta dziewczyna ją zrozumie?
Recenzja
kaariokaa Linia koment
Przeczytane:2013-05-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,

Historie umierają z chwilą, gdy ostatni ich uczestnik pożegna się ze światem. By tak się nie stało, ludzie przez lata ustnie przekazywali sobie nawzajem opowieści, utrwalali je obrazem, symbolem, w końcu zaś - słowem. Są historie bezpowrotnie zabierane do grobu, nikt ich już nie przekaże dalej. Nie wskrzesi. Nie odkopie. Nie nada im drugiego życia. Bywa jednak i tak, że zbliżający się koniec motywuje do zdobycia się na szczerość, do podzielenia się z innymi historią, którą przez lata ukrywaliśmy przed światem

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
violabu + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Poszukuję,
Dla miłośnika literatury ,,Trzynasta opowieść" Diane Setterfield zaczyna się wspaniale: pośród półek z książkami w antykwariacie. Jedną z głównych bohaterek jest młoda kobieta Margaret Lea, córka księgarza i jednocześnie pracownica sklepu oraz biografka, dla której miłością życia są książki, od ludzi natomiast stroni.
Pewnego dnia otrzymuje propozycję od jednej z najwybitniejszych współczesnych anglojęzycznych pisarek, by stworzyć jej biografię. Vida Winter to autorka tajemnicza, której przeszłości nikomu dotychczas nie udało się ustalić. Nadchodzi jednak kres jej życia i chce podzielić się z Margaret prawdą, swoim sekretem. Pani Winter nie wzbudza sympatii, brak jej pokory wobec życia i ludzi. Uważa, że jako osoba wyjątkowa i genialna, nie musi być wobec innych uprzejma. Jednak na osobę pisarki rzuca inne światło jej historia, która od tej pory jest w książce opowiadana (i to ona jak magnes utrzymuje czytelnika przy powieści). Dzieciństwo w rodzinie naznaczonej ,,dziwnością" i chorymi relacjami lub ich brakiem tam, gdzie powinny być, a także masą tajemnic - niesamowicie wciąga, bowiem fabuła jest tak niepokojąca i intrygująca, że trudno oderwać się od lektury.
Margaret zamieszkuje w posiadłości Vidy i pilnie pracuje nad książką. Jednocześnie sama boryka się ze swoim bólem, niepokojem, obsesją. Choć scenografia się zmienia, to jakość tekstu nie traci na tym.

W książce znajdziemy wiele nawiązań do klasyki kobiecej literatury, jak ,,Jane Eyre", ,,Wichrowe wzgórza" czy ,,Rozważna i romantyczna", bo i o kobietach w większości jest ta powieść, jednak myślę, że przeznaczona jest dla każdego odbiorcy.

Na podstawie książki zapowiedziany do zrealizowania jest film, na który niecierpliwie czekam.

Czytając ,,Trzynastą opowieść", w większej części czasu byłam zahipnotyzowana historią, porównywalnie jak podczas lektury ,,Cienia wiatru" Zafona. Dopiero później zwróciłam uwagę, że na tylnej okładce jest porównanie obu dzieł. Książki są inne, bowiem ,,Trzynasta opowieść" w większym stopniu skupia się psychologicznym aspekcie podczas kreacji postaci, jednak wywołują one podobne emocje: ekscytację, niepokój i napięcie podczas odkrywania tajemnic bohaterów. ,,Jest coś takiego w słowach. We wprawnych rękach, zręcznie pokierowane, biorą Cię w niewolę" - to słowa bohaterki Margaret, które idealnie obrazują dzieło.

,,Trzynasta opowieść" jest pierwszym dziełem Diany Setterfield. Tylko tak wybitnych debiutów czytelnicy mogą sobie życzyć i prosić autora o więcej.
Beatricze + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
wspaniała, wciągająca od pierwszych kart
pinkcafe + 1 plusminus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
W najbliższym czasie na pewno nabędę.
helena610 plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-04-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2017),Na wymianki,
Historia wcale nie łatwa ale bez wątpienia ciekawa! Nie łatwa przede wszystkim dla bohaterek, dla zagmatwanej historii Vidy Winter- kim właściwie jest ta kobieta i z kim mieszka? I dla osamotnione Margaret- jaka jest jej historia?
Warto sprawdzić to osobiście! A ja? Mam ochotę na wersję zekranizowana ;)
Amarisa plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
"W tej powieści ujęło mnie dosłownie wszystko - oprawa graficzna, cudowna, magiczna historia, jej forma (jak na porządną historię przystało mamy podział na początek, środek i zakończenie) język, jakim została napisana, nietuzinkowi bohaterowie (włącznie z tymi drugoplanowymi, bez których opowieść ta nie byłaby już taka sama) - zwłaszcza panna Winter, i to, że wszędzie wokół obecne są tu książki oraz miłość, jaką się je darzy."

Zachęcam do zapoznania się z całą recenzją dostępną na moim blogu, na który to serdecznie Was zapraszam ^_^
http://magicznyswiatksiazki.pl/trzynasta-opowiesc-diane-setterfield/
monalewa plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015 roku,
Czasem nie wyczystko jest takie jakim się wydaje. Czasem żyjemy w świecie, który widzimy takim jakim chcą nam go pokazać inni. A co jeśli wszystko jest tylko mistyfikacją? Jeśli osoba, z którą rozmawiamy nie jest tą za którą się podaje? Czasem ten sekret jest zbyt ciężki by zabierać go do grobu.
en-ca_minne plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,
"Trzynasta opowieść" jest jedną z tych książek, do których chce się wracać. Absorbuje uwagę i wciąga bez reszty zarówno fabułą jak i pisarskim stylem. Choć zdarzają się tam fragmenty, a nawet wątki, napuszone i nieco może grafomańskie, całość ma postać małego arcydzieła.

Klimat powieści jest tajemniczy, może nawet mroczny, a fabuła nie pozwala człowiekowi odpocząć od wrażeń. Mamy więc stary dom, tajemnicze bliźniaczki, choroby psychiczne pożary, historię sławnej pisarki i biografki pracującej w antykwariacie ojca. Są też wrzosowiska, kot Shadow i dziecko, które wzięło się z dymu. Jednym słowem wszystko, czego potrzeba nieco gotyckiej powieści, trochę w stylu "Wichrowych wzgórz", "Jane Eyre", "Kobiety w bieli", ale też "Gry anioła".

Jak każda książka o książkach, o ich gromadzeniu, pisaniu czytaniu, sprzedawaniu i... po prostu kochaniu, stanowi nie lada gratkę dla ich miłośników.
Fretka Linia koment
Przeczytane:2017-04-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - 52 książki w 2017,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
anulka1312 Linia koment
Na półkach: Czytam,Mam,
akarasek Linia koment
Przeczytane:2016-03-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kaariokaa Linia koment
Przeczytane:2013-05-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów