Trzynasta opowieść

Data wydania: 2006
ISBN: 978-83-241-2646-0
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Recenzja - Trzynasta opowieść
Obie są samotne. Obie skrywają bolesną tajemnicę swoich narodzin. Obie zamknęły się w świecie książek. Margaret Lea - zwyczajna dziewczyna, córka antykwariusza z Cambridge, która bardziej kocha książki niż ludzi, i Vida Winter - największa pisarka naszych czasów, żyjąca z dala od świata, tajemnicza legenda łącząca siłę starożytnej bogini i czarownicy. Vida Winter nie ma prawdziwego nazwiska, za to ma setki biografii. Żadna nie jest prawdą. Wszystkie są zmyśleniem. Teraz, ponaglana śmiertelną chorobą, chce wreszcie wyjawić prawdę. Prawdę, która prześladowała ją przez całe życie. Wybiera Margaret - dlaczego? Skąd wie, że tylko ta dziewczyna ją zrozumie?
Recenzja
kaariokaa Linia koment
Przeczytane:2013-05-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,

Historie umierają z chwilą, gdy ostatni ich uczestnik pożegna się ze światem. By tak się nie stało, ludzie przez lata ustnie przekazywali sobie nawzajem opowieści, utrwalali je obrazem, symbolem, w końcu zaś - słowem. Są historie bezpowrotnie zabierane do grobu, nikt ich już nie przekaże dalej. Nie wskrzesi. Nie odkopie. Nie nada im drugiego życia. Bywa jednak i tak, że zbliżający się koniec motywuje do zdobycia się na szczerość, do podzielenia się z innymi historią, którą przez lata ukrywaliśmy przed światem

violabu + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Poszukuję,
Dla miłośnika literatury ,,Trzynasta opowieść" Diane Setterfield zaczyna się wspaniale: pośród półek z książkami w antykwariacie. Jedną z głównych bohaterek jest młoda kobieta Margaret Lea, córka księgarza i jednocześnie pracownica sklepu oraz biografka, dla której miłością życia są książki, od ludzi natomiast stroni.
Pewnego dnia otrzymuje propozycję od jednej z najwybitniejszych współczesnych anglojęzycznych pisarek, by stworzyć jej biografię. Vida Winter to autorka tajemnicza, której przeszłości nikomu dotychczas nie udało się ustalić. Nadchodzi jednak kres jej życia i chce podzielić się z Margaret prawdą, swoim sekretem. Pani Winter nie wzbudza sympatii, brak jej pokory wobec życia i ludzi. Uważa, że jako osoba wyjątkowa i genialna, nie musi być wobec innych uprzejma. Jednak na osobę pisarki rzuca inne światło jej historia, która od tej pory jest w książce opowiadana (i to ona jak magnes utrzymuje czytelnika przy powieści). Dzieciństwo w rodzinie naznaczonej ,,dziwnością" i chorymi relacjami lub ich brakiem tam, gdzie powinny być, a także masą tajemnic - niesamowicie wciąga, bowiem fabuła jest tak niepokojąca i intrygująca, że trudno oderwać się od lektury.
Margaret zamieszkuje w posiadłości Vidy i pilnie pracuje nad książką. Jednocześnie sama boryka się ze swoim bólem, niepokojem, obsesją. Choć scenografia się zmienia, to jakość tekstu nie traci na tym.

W książce znajdziemy wiele nawiązań do klasyki kobiecej literatury, jak ,,Jane Eyre", ,,Wichrowe wzgórza" czy ,,Rozważna i romantyczna", bo i o kobietach w większości jest ta powieść, jednak myślę, że przeznaczona jest dla każdego odbiorcy.

Na podstawie książki zapowiedziany do zrealizowania jest film, na który niecierpliwie czekam.

Czytając ,,Trzynastą opowieść", w większej części czasu byłam zahipnotyzowana historią, porównywalnie jak podczas lektury ,,Cienia wiatru" Zafona. Dopiero później zwróciłam uwagę, że na tylnej okładce jest porównanie obu dzieł. Książki są inne, bowiem ,,Trzynasta opowieść" w większym stopniu skupia się psychologicznym aspekcie podczas kreacji postaci, jednak wywołują one podobne emocje: ekscytację, niepokój i napięcie podczas odkrywania tajemnic bohaterów. ,,Jest coś takiego w słowach. We wprawnych rękach, zręcznie pokierowane, biorą Cię w niewolę" - to słowa bohaterki Margaret, które idealnie obrazują dzieło.

,,Trzynasta opowieść" jest pierwszym dziełem Diany Setterfield. Tylko tak wybitnych debiutów czytelnicy mogą sobie życzyć i prosić autora o więcej.
Beatricze + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
wspaniała, wciągająca od pierwszych kart
pinkcafe + 1 plusminus Linia koment
W najbliższym czasie na pewno nabędę.
Ivy plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Przeczytałam,
To książka ze wszech miar CUDNA :) Takie określenie migocze w mojej głowie ,kiedy próbuję sobie zadać pytanie ,jak jednym słowem mogłabym ją określić.Aż trudno mi uwierzyć ,że jest to pierwsza powieść Pani Diany Setterfield,ja jestem nią oczarowana.Nie każdemu autorowi,chociaż pewnie każdy się stara,udaje się zawrzeć '' tyle '' i utrzymać napięcie przez ponad 300 stron.Dwie kobiety ,tak różne ,a przecież tak samo cierpiące .Różni je wiele ,ale i wiele je łączy.Cudowne i bardzo realistyczne i sugestywne opisy stanów psychicznych postaci.Pięknie opisana miłość do książek ,z którą to ja bardzo się identyfikuję.Zagłębiłam się w niej bez reszty ,co rzadko mi się zdarza .Zaczytałam się tak głęboko że mąż trzy razy do mnie mówił ,a ja nie reagowałam ,aż musiał mnie potrząsnąć za ramię.Ta książka ,to prawdziwa magia i zgadzam się z jej słowami '' Pisarze wpływają na czytających ich książki ,chociaż już dawno nie żyją '' Historia Margaret Lea i Vidy Winter bardzo mnie wzruszyła. A sugestywność opisu pokoju Charliego kiedy go w końcu otwarto zwaliła mnie z nóg i sprowokowała odłożenie książki i wyjście na świeże powietrze,bo miałam wrażenie iż czuję ten smród wydzielin jego ciała ,chociaż jego tam wcale nie było.Zakończenie też takie jak lubię ,to znaczy że wszystko dopowiedziane do końca .Dowiedziałam się nawet jaki los spotkał Cienia ,czyli kota :) .To jedna z tych pozycji którą się długo pamięta...przynajmniej ja ,zapamiętam ją na długo i BARDZO POLECAM .
en-ca_minne plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,
"Trzynasta opowieść" jest jedną z tych książek, do których chce się wracać. Absorbuje uwagę i wciąga bez reszty zarówno fabułą jak i pisarskim stylem. Choć zdarzają się tam fragmenty, a nawet wątki, napuszone i nieco może grafomańskie, całość ma postać małego arcydzieła.

Klimat powieści jest tajemniczy, może nawet mroczny, a fabuła nie pozwala człowiekowi odpocząć od wrażeń. Mamy więc stary dom, tajemnicze bliźniaczki, choroby psychiczne pożary, historię sławnej pisarki i biografki pracującej w antykwariacie ojca. Są też wrzosowiska, kot Shadow i dziecko, które wzięło się z dymu. Jednym słowem wszystko, czego potrzeba nieco gotyckiej powieści, trochę w stylu "Wichrowych wzgórz", "Jane Eyre", "Kobiety w bieli", ale też "Gry anioła".

Jak każda książka o książkach, o ich gromadzeniu, pisaniu czytaniu, sprzedawaniu i... po prostu kochaniu, stanowi nie lada gratkę dla ich miłośników.
akarasek Linia koment
Okładka - Trzynasta opowieść Czerwone kapturki numer 1, numer 2, numer 3
John Katzenbach
Okładka - Trzynasta opowieść Leśny Dom
Marion Zimmer Bradley
Okładka - Trzynasta opowieść Ta Noc. Tom 3.
Jodi Ellen Malpas
Wszystko się spieprzyło, ale chyba będzie lepiej
Pan Smrodek
Pierwszy bilans po apokalipsie