Opis ksiązki
Kup Teraz

Tysiąc drzewek pomarańczowych

Ocena ( 3 osoby )
4.7
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 1998-01-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7120-512-0
Liczba stron: 340
Dodał/a książkę:violabu
Niezwykłe połączenie rzeczywistości i magii. Hiszpania. Piękna Francisca de Luarca, córka hodowcy jedwabników marzy o pięknym życiu. Francja. Maria Luiza de Bourbon tańczy na dworze Króla Słońce w pantofelkach z hiszpańskiego jedwabiu i wdycha zapach kwitnących drzewek pomarańczowych. Urodziły się tego samego dnia i ich drogi biegną blisko siebie. Obie staną się ofiarami przeznaczenia w świecie naznaczonym piętnem inkwizycji. W tej urzekającej książce historia splata się z baśnią, tworząc zapierającą dech w piersiach, magiczną opowieść.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2016 ,Mam,
,,Tysiąc drzewek pomarańczowych" Kathryn Harrison to historia dwóch młodych kobiet mająca czas i miejsce w XVII wiecznej Hiszpanii. Fikcja literacka osadzona na szkielecie historycznych postaci. To powieść o wielkiej namiętności tam, gdzie uważana jest za ciężki grzech i braku jej tam, gdzie jest wymagana.
Jedną z bohaterek jest Francisca, krnąbrna, acz kochana przez rodziców córka hodowcy jedwabników.
Kolejną główną postacią jest Maria Luiza, bratanica Ludwika XIV ,,Króla Słońce" poślubiona hiszpańskiemu ułomnemu królowi Carlosowi Habsburgowi.
Obie kobiety są w tym samym wieku. I choć łączą ich dziewczęce marzenia, to wiele je dzieli, nie tylko pozycja społeczna. Jedna z nich powinna spłodzić potomka, a o jej powodzenie w sypialni modli się cały kraj, natomiast druga oddaje się pięknej namiętności będącej grzechem: ,,Kimże jest diabeł, skoro potrafi sprawić, że czynienie zła tak bardzo przypomina boski dar". A inkwizycja nie śpi...

Choć powieść nie czyta się szybko, to fakt że jest pięknie napisana, powoduje że nie można żałować spędzonego z nią czasu.
monalizka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,Wyzwanie - z historią w tle,
Siedemnastowieczna Hiszpania to czasy największego strachu przed wszechobecną i bezlitosną Inkwizycją, z jej wymyślnymi torturami i polowaniami na czarownice. To również świat zabobonów i osobliwych sposobów objawiania religijności.

Rodzina Francisci żyła w miarę spokojnie z wytwórstwa jedwabiu przez gąsienice i pracy ludzi. Nie byli bogaci i jak to czasami bywa, że zachłanność leży w ludzkiej naturze, pragnęli więcej. Niestety żądza, bankructwo jej upartego ojca sprzymierzyła się z fatalnym losem i Francisca trafiła na bezdroże. Podejrzana o szerzenie herezji trafia do tajnego lochu Inkwizycji, gdzie odbierają jej torturami powoli życie.

,,Inkwizycja zwykle rozpoczynała się w ciszy."

Od dziecka bohaterka była marzycielką z bujną wyobraźnią, zazdrosną o miłość matki, która wyzwalała w niej najgorsze skłonności. Poznała smak pożądania do księdza- nauczyciela kochanka, rodzicielską miłość, rozpacz.

Naprzemienną historią jest ta o rówieśniczce Francisci- królowej Hiszpanii, Marie Louise. Obie urodziły się tego samego dnia, oby los nie szczędził trudów i znojów. Od królowej kraj żądał męskiego potomka, sukcesora. Ale strategia Marie polega na odwlekaniu, ze względu na odstręczającego i niedołężnego króla. Lecz czy to ją uchroni bezwarunkowo? Laudanum pozwala znosić jej hańbę bezpłodności i presję otoczenia. Aż pewnego razu porywa się na niebezpieczny plan... Na dodatek dwór miota się w paroksyzmie obłędu z obawy przed diabelskimi urokami. Czarownice znajdują się dosłownie wszędzie- nawet może nią być zwykła mamka.

,,Czarownica. Ladacznica. Święta. Obca."

,,Tysiąc drzewek pomarańczowych" to historyczno-obyczajowa, nieśpieszna aż po samo zakończenie powieść dla smakoszy doznań: opisy fizycznych uniesień bohaterki, objawień religijnych, pozwala zajrzeć w stan psychiki bohaterek. Trzeba przyznać autorce, że udało jej się oddać mroczny, przesycony lękiem klimat epoki, duszną atmosferę zniewolenia i beznadziei, mechanizmy polowania na czarownice oraz pełne intryg dworskie życie. Przedstawiła losy pozornie dwóch różnych kobiet, z innych warstw społecznych, które jednak połączyło złamane życie, napiętnowanie i odebranie wszystkiego. Były ofiarami tamtych czasów- Francisca od grzesznej miłości do końca w lochach Inkwizycji, Marie Louise od nieszczęśliwego małżeństwa z skarłowaciałym królem do podejrzanej śmierci. Pałac królewski tak jak lochy Inkwizycji okazał się więzieniem bez wyjścia. Jednak mi osobiście zabrakło tutaj większego tempa wydarzeń, pewnej chronologii, trzymania się faktów historycznych. Na niekorzyść moim zdaniem przemawia też styl pisarki: miejscami prostacki i profanacyjny, pełny niepotrzebnego patetyzmu. Niemniej jednak obu tych dwóch bohaterek ukazuje, że w tamtych czasach zbrodnią było przekraczanie restrykcyjnych ram i podążanie za głosem serca. Jeśli jesteście zainteresowani to zapraszam do lektury.
Mirania Linia koment
Przeczytane:2016-01-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów