Opis ksiązki
Kup Teraz

Tysiąc szklanek herbaty. Spotkania na Jedwabnym Szlaku

Ocena ( 5 osób )
5.4
Wydawnictwo: Bezdroża
Data wydania: 2012-03-15
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 9788324636341
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:czytam
Jedwabny szlak. Otoczony nimbem tajemniczości, budzący baśniowe skojarzenia, przecinający miasta, których nazwy przywołują w pamięci historie z Księgi tysiąca i jednej nocy. Szlak kupców, podróżników i poszukiwaczy przygód, lecz również miejsce spotkań i wymiany myśli filozofów, mistyków, świętych mężów. Droga, którą na zachód podążały jedwab, żelazo i papier, w przeciwnym kierunku - złoto, perfumy i żywność, a w obydwie strony - idee, opowieści i legendy."Tysiąc szklanek herbaty" to w gruncie rzeczy nie jest książka o jedwabnym szlaku, lecz raczej o ludziach, którzy nim podążają, i o ludziach, którzy żyją na jego trasie. O ludziach i o spotkaniach z nimi przy tytułowej herbacie. Ta herbata - jak pisze autor - jest zawsze gorąca, tak jak zaproszenie do domu.
Przekonajcie się, jak przebiegały te spotkania i na czym polega prawdziwa magia azjatyckiej gościnności.

Robert "Robb" Maciąg (urodzony w 1974 roku, we Wrocławiu) - z wykształcenia nauczyciel specjalny, z pasji podróżnik i fotograf. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Gdańskim wyjechał za granicę. Od 2010 roku mieszka znów w Polsce, w okolicach Jeleniej Góry, w Krainie Wygasłych Wulkanów. Uwielbia fotografować ludzi. Jest laureatem konkursu Podróżnik Roku miesięcznika "Podróże" i zdobywcą Travelera miesięcznika "National Geographic". Jest też autorem publikacji Rowerem przez Chiny…, Rowerem w stronę Indii oraz licznych artykułów prasowych. Na co dzień wraz z żoną Anią zajmuje się m.in. fotoreportażem ślubnym. Oboje prowadzą warsztaty o świecie dla szkół oraz fundację Szkoły na końcu świata.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Mam,
"Oprócz gościnności i życzliwości to właśnie herbata była wspólnym mianownikiem wszystkich miejsc. W końcu herbata była bardziej gościnna niż alkohol. Po prostu jest bardziej domowa, bardziej osobista."Książka ta wbrew pozorom nie jest tylko o herbatach jakby wskazywał tytuł i okładka jest to tylko pewnego rodzaju łącznik krajów które odwiedzali autor książki wraz z dwojgiem przyjaciół.

"W naszej podróży najwięcej było... herbaty. Zastanawiałem się długo, co było łącznikiem tych wszystkich miejsc, które tworzyły Jedwabny Szlak, i jakkolwiek bym kombinował, zawsze padało na herbatę. Od Damaszku przez Azję środkową do Chin. Od yerba mate sprzedawanej ku naszemu zaskoczeniu na syryjskich bazarach, przez aromatyczną czarną w Turcji i Iranie, do tej z mlekiem i solą w górach Pamiru. Na stacjach benzynowych w domach czy na wygodnych tapczanach (...)"


W książce jest opisana podróż jedwabnym szlakiem który obejmuje: Syrię, Turcję, Iran, Turkmenistan, Uzbekistan, Tadżykistan i Chiny. W książce pojawiają się elementy zabawne np próby porozumienia między trójką polaków a tamtejszą ludnością, są przemyślenia, ale ogólnie cały tekst jest prosty i zrozumiały jakby przyjaciel opowiadał o swoich wakacjach.

Książka jest ślicznie zilustrowana, kolorowe zdjęcia miejsc i sytuacji właśnie opisywanych, są wspaniałym pomysłem, gdyż podczas czytania możemy porównać nasze wyobrażenia z rzeczywistością. Dodatkowo plusem tej książki jest na pewno opisanie w osobnych rozdziałach wielu państw, polecam serdecznie przeczytanie całej książki, jednak jeśli kogoś nie interesuje jakieś państwo, a z kolei o innym chce się dowiedzieć jak najwięcej może bez problemu przenieść się do interesującego nas kraju.

Nie jest to książka z morałem jednak jeśli chcemy wybrać się w jakąś podróż może okazać się znacznie skuteczniejsza niż nie jeden podróżnik.

Kiedy czytałam tą książkę miałam ochotę wyruszyć do tamtych krajów i poczuć się, tak jak autor książki, wolną, skosztować wspomnianych przez autora herbat (których jestem wielką miłośniczką). Żyć z dnia na dzień, robić co się zechce. Polecam ją wszystkim zwłaszcza miłośnikom podróży zwykłych i tzn. "palcem po mapie". :)
pokooj36 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Razem z Robertem i Anią pokonujemy wspólczesny Jedwabny Szlak. Na rowerach. Podróżujemy przez bezdroża chińskie i irańskie, tadżyckie i Uzbekistanu. Dla autora najważniejsze w tej wyprawie nie będą zabytki, kolejne ruiny, które wcale się nie różnią od tych z plakatu reklamowego i widokówek. Najważniejsi będą ludzie, ich chęć pomocy podróżującym, bez żadnych zobowiązań. Bo w każdym klimacie, i wysoko w górach, gdzie nawet trawa nie chce rosnąć, i kilka metrów poniżej poziomu morza, nad słonym jeziorem i w ruchliwych okolicach, ludzie są tacy sami - zainteresowani rozmową, przyjacielscy i chcący poznać innych. I z tej perspektywy poznajemy tajemnice szlaku, który przemierzali kupcy i handlarze.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
GRZADA Linia koment
Przeczytane:2012-07-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ShirinKa Linia koment
Przeczytane:2013-10-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
moonwielki Linia koment
Przeczytane:2013-05-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2013,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów