Ucieczka Z Raju Pisane Przez Życie

Data wydania: 2011-06-14
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7575-881-8
Dodał/a książkę:cichebabum
To przejmująca opowieść odważnej, młodej kobiety, której udało się uniknąć tragicznego losu ofiary ludobójstwa w Rwandzie. Siłę do walki dała jej miłość do męża i synka.

Ostatnia rzecz jakiej mogłam sobie życzyć, to wypytywanie mnie o to, co robiłam w ciągu ostatnich paru tygodni, co się dzieje w Rwandzie i - najgorsze ze wszystkich - co się stało z moją rodziną. To były sprawy, o których nie umiałam nawet myśleć, a do tego mój uraz był zbyt głęboki, abym potrafiła wyrazić swoje doświadczenia słowami. Jedynym sposobem na zachowanie zdolności chodzenia, oddychania i jedzenia było całkowite zapomnienie.
CicheBaBum plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Dodałam ją do bazy Granic,
To ważna książka, apis historii ludzkości i jednocześnie apel o pomoc dla kobiet, które muszą znosić swoje piekło bez nadziei na jakąkolwiek pomoc.

Afryka, żyzne tereny Rwandy.
Leah miała szczęśliwe dzieciństwo. Wychowała się w zamożnej, inteligenckiej rodzinie i choć dokuczano jej trochę z powodu długiego nosa Tutsi to była lubianą beztroską Bebe- dziecinką. Zaangażowano ją nawet do pozowania dla browaru i plakaty na których uwieczniono jej twarz uratowały jej życie.
Leah miała 17- naście lat, kiedy to się stało. Mąż pilot był w pracy, a ona spędzała miło czas z przyjaciółmi i półrocznym synkiem Jean- Luckiem. Była świadkiem roztrzaskującego się o płytę lotniska prezydenta Rwandy. 6 kwietnie 1994r. Zaczęła się rzeź. Masakra, ludobójstwo. Hutu napadali na ulicach ludzi o wyglądzie Tutsi i rąbali ich siekierą... 800 000 zabitych, ale liczba sięgnęła na pewno miliona. Leah z małym synkiem ma siłę, aby walczyć o życie dla swojego synka. Zabiera ze sobą w wieloletnią podróż- ucieczkę z raju, Donatę. Doświadcza koszmaru, który nie daje jej spokoju również we śnie.
Leah pisze z perspektywy wspomnień tamtych dni. Opowiada o Afryce drugiej połowy lat 90- tych i obecnej.
Miejscami czytam między słowami prawdę. Wydawca nieźle się natrudził, aby wpisywać każdy detal w kanon powieści melodramatycznej, ale co nieco przegapił lub zrobiono to celowo, aby zobaczyć więcej.
Podziwiam tą kobietę i łączę się z nią w bólu z powodu cierpień jakich nadal doświadczają kobiety z okolic byłej Rwandy. Interehamwe wygnani z Rwandy tworzą watachy partyzanckie i napadają na wsie w Kongo. Czy tylko kobieta może zrozumieć kobietę? Czy nie mogłybyśmy być bardziej solidarne? Takie mam rozważania po lekturze, która nie raz zwalała mnie z nóg.
Podziwiam Leah także za odwagę zmierzenia się z przeszłością. Tylko tak można było stworzyć dla siebie przyszłość.
Nie przeszkadzało mi to, że była rozpieszczoną "delikatnisią" przyzwyczajoną do luksusów. Może nawet lekko wyniosłą, ale znającą swoją wartość- wartość kobiety.

Autorka chciała, abym poznała prawdę, ale co dalej? Książka tłumaczona na wiele języków miała rozpropagować pomoc dla kobiet, ale co dalej?

W książce jest też wiele kiczu i lukru, w który trudno mi uwierzyć ( fabuła ), ale oddanie emocjonalnej sfery postaci- autorki daje multi- autentyczny odbiór przekazu.

Polecam osobom doświadczonym złym losem, solidaryzującym się z kobietami.
Nie lubię tematyki Afryki, a książka była o ludziach- duszach. Nie czułam wielkich różnic kulturowych czy innych.

W skrócie: autobiografia niczym powieść grozy z elementami melodramatu.
Okładka - Ucieczka Z Raju Pisane Przez Życie Dziewczynka o długich stopach
Okładka - Ucieczka Z Raju Pisane Przez Życie Dar królewskiej córki