Uczucia, co to takiego?

Dzieci często zadają pytania mające naturę pytań filozoficznych. Dlaczego ludzie umierają? Dlaczego muszę słuchać rodziców? Dlaczego na świecie są wojny? Wobec takich pytań dorośli niejednokrotnie czują się bezradni. Nie wiedzą, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi na trudne tematy, jakich udzielić odpowiedzi. Bo też czy istnieją jednoznaczne odpowiedzi?

Seria DZIECI FILOZOFUJĄ skonstruowana jest w formie rozmowy dzieci i dorosłych. Wykorzystując naturalną prostotę dziecięcych pytań i odpowiedzi, otwiera drzwi do odwiecznych filozoficznych problemów, takich jak znaczenie życia, etyka, emocje, tożsamość czy świadomość.

Każdy tom zawiera sześć ważnych pytań. Każde pytanie prowadzi do sześciu możliwych odpowiedzi, których mogłoby udzielić dziecko. Z kolei każda odpowiedź prowadzi do kilku nowych pytań, które w jakiś sposób podważają wcześniejszą odpowiedź. A wszystko to w odniesieniu do codziennego życia dziecka.

Charakterystyczne ilustracje oparte na koncepcji żartu rysunkowego pomagają spojrzeć na omawiany problem w sposób humorystyczny, delikatny, poetycki czy nawet nieco wywrotowy - wszak myślenie to świetna zabawa!

Książki Oscara Brenifiera wspierają naturalną skłonność dzieci do zadawania pytań o siebie, życie i świat, kształtując u nich tym samym analityczny i abstrakcyjny sposób myślenia.

Informacje dodatkowe o Uczucia, co to takiego?:

Wydawnictwo: Zakamarki
Data wydania: 2012-12-02
ISBN: 978-83-7776-029-1

Kup książkę Uczucia, co to takiego?

Uczucia, co to takiego? - opinie o książce

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Przeczytane:2017-06-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki w 2017 r.,
Czy wszystko, czego chcesz, jest dla ciebie dobre? Co to jest miłość? Czym jest przyjaźń? Czy on już nie jest moim przyjacielem? Czy ona mnie lubi? Dlaczego jesteś zły? Czemu... - takich pytań o uczucia dziecko zadaje wiele. Dorośli też je sobie zadają. Często mają problem ze znalezieniem odpowiedzi lub odpowiedź ich nie satysfakcjonuje. W uporządkowaniu własnych i cudzych uczuć na pewno choć częściowo pomoże książeczka Oskara Brenifiera ,,Uczucia. Co to takiego?" z serii ,,Dzieci filozofują". Czy miłość musi czemuś służyć? W książeczce uczucia dziecka zostały ujęte w następujących wymiarach: dowody miłości, zazdrość, konflikty, miłość, przyjaźń, nieśmiałość. To przekłada się na sześć rozdziałów: Skąd wiesz, ze rodzice cię kochają?, Czy jesteś zazdrosny o swoich braci i siostry?, Dlaczego kłócisz się z tymi, których kochasz?, Czy dobrze jest być zakochanym?, Czy wolisz być sam, czy z przyjaciółmi?, Czy boisz się wypowiadać przed całą klasą? Czy życie może być grą? Każdy rozdział to inny kolor i nowa zakładka indeksująca w książce. Po pytaniu głównym na oddzielnej stronach pojawia się sześć możliwych odpowiedzi na TAK lub NIE, które mogłoby udzielić dziecko. Ale pojawia się sławne ,,ale" i padają kolejne pytania z codziennego życia dziecka, które w pewnym stopniu podważają wcześniejszą odpowiedź i zmuszają dziecko do przemyślenia, zastanowienia się, jak to naprawdę jest. Powinny mu w tym pomóc kolorowe, żartobliwe, zaskakujące ilustracje autorstwa Serge'a Blocha, które uzupełniają tekst i go równoważą. Na koniec każdego rozdziału jest krótkie podsumowanie oraz podpowiedzi zawarte w ,,Zadając sobie to pytanie, możesz...". A oto przykładowe pytanie i jego dalsze losy: Czy bioz się wypowiadać przed całą klasą? TAK, BO MOGĘ SIĘ POMYLIĆ I WYJŚĆ NA GŁUPKA. tak, ale... ? Czy nie chodzisz do szkoły po to, żeby się uczyć? ? Czy żeby być mądrym, trzeba wszystko wiedzieć? ? Czy musimy być idealni, by mieć prawo do istnienia? ? Czy można wyglądać na głupka, lecz wcale nim nie być? Padają różne odpowiedzi - oczywiste, zaskakujące, dziwne, z tropu, niewygodne, z którymi należy się zmierzyć. Wszystkie pytania prowokują do stawiania kolejnych pytań, do myślenia! Na pewno za którymś pytaniem zabraknie odpowiedzi, lecz... czy ona zawsze musi być, czy ona zawsze się znajdzie? Samo poszukiwanie odpowiedzi już jest fascynujące i emocjonujące. Dlaczego ty dokuczasz innym, skoro sam nie lubisz, gdy tobie dokuczają? To kolejna książeczka, dzięki której dziecko i dorosły przekonają się, że myślenie to nie boli! Że może byś super zabawą! Że trzeba z dzieckiem rozmawiać, a zadając odpowiednie pytania prowokować je i przypadkiem zmuszać do myślenia (siebie samego też), do odkrywania jego potencjału i możliwości. Intelektualna przygoda zagwarantowana, wysiłek umysłowy także w zabawnej formie! Atrakcyjność, prostota przekazu, przejrzystość, ciekawa szata graficzna, lekkość, żartobliwość, zagadkowość i mnóstwo pytań o swoje i cudze uczucia to właśnie książeczka ,,Uczucia. Co to takiego?", którą polecam tym małym i tym całkiem dużym. Książka przeczytana w ramach wyzwań: Grunt to okładka, Łów słów, Pod hasłem, Wyzwanie biblioteczne, Lit. Fran, filozofia, dziecko, pytania, ilustracje, brenifier
Avatar użytkownika - zoooosia
zoooosia
Przeczytane:2013-10-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2013, Mam,
Zakamarki to jest moje ulubione wydawnictwo, bo mają same fajne książki i ta książka też jest z Zakamarków. Opowiada bardzo fajnie o uczuciach - o miłości, złości, przyjaźni i zazdrości. Ma bardzo fajne obrazki, jest troszkę jak komiks.
Szczęście według Niny
Oscar Brenifier0
Okładka ksiązki - Szczęście według Niny

Nina jest smutna, ponieważ Julia, jej najlepsza przyjaciółka, wyśmiewa się z jej nowej sukienki. Nie jest to powód, żeby czuć się nieszczęśliwą, jednak...

Dobro i zło, co to takiego?
Oscar Brenifier0
Okładka ksiązki - Dobro i zło, co to takiego?

Pytania w tomie Dobro i zło, co to takiego?: Co możesz kraść jedzenie? Czy musisz być miły dla innych? Czy zawsze powinieneś słuchać rodziców? Czy...