Opis ksiązki
Okładka - Udręki pewnej kasjerki
Kup Teraz

Udręki pewnej kasjerki

Ocena ( 3 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Poradnia K
Data wydania: 2010-10-06
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-929512-7-8
Liczba stron: 188
Dodał/a książkę:Madaleno

Kasjerki - o, przepraszam - ,"hostessy kasy" są idealnym przykładem Kobiet Przeźroczystych. Możesz spokojnie je zapytać ,"czy jest pani otwarta", nawrzeszczeć, nie zauważyć lub znieważyć. Kasjerki wydają dźwięki zbliżone do skanowania towarów i powinny być zawsze uśmiechnięte. W końcu to ich praca. Anna Sam opisała zmagania w supermarkecie najpierw na swoim blogu, a potem w książce, która stała się bestsellerem we Francji. Nie dziwne: wszyscy chcielibyśmy poznać tajemne życie kasjerek. Jest w tym coś z ciekawości antropologa jadącego do egzotycznego kraju. A jak robicie siku? Czy macie czasem ochotę zabić klientów? Miewacie sny? Na te i inne pytania odpowiada Sam. Czyni to w sposób na pozór lekki, wręcz w stylu poradnikowym. Lecz gdzieś pod powierzchnią anegdotek czai się groza ciężkiej roboty za marne pieniądze. SYLWIA CHUTNIK "Widzisz, kochanie, jeśli nie będziesz się dobrze uczyć, zostaniesz kasjerką, jak ta pani". Tak powiedziała o niej klientka. W ten sposób została oceniona. Jak towar, który się waży, pakuje, znakuje etykietką. Nazywa się Anna Sam, ma niespełna 30 lat, dyplom studiów uniwersyteckich z literatury i doświadczenia ośmiu lat pracy za kasą supermarketu. W podobnej sytuacji są tysiące młodych ludzi w całej zachodniej Europie. Kończąc studia oczekiwali, że znajdą pracę zgodną z wykształceniem. Ale rynek pracy nie nadąża za produkcją absolwentów - część z nich musi więc zadowolić się zajęciami nisko płatnymi i zdecydowanie poniżej ich kwalifikacji. Kasa wymaga tylko kodów kreskowych. Jest niezbyt rozmowna. Praca kasjerki jest niewidoczna, trzeba wykonywać kolejne automatyczne gesty... Rytm każdego dnia wyznaczają piski "biiip". Słuchanie tego automatycznego odgłosu kas mogło spowodować, że Anna też uznałaby w końcu siebie za robota, gdyby nie wpadła na pomysł, żeby opowiedzieć o swojej pracy. Z biegiem czasu te drobne historyjki, które ją rozśmieszały, irytowały lub oburzały, stały się materiałem na książkę. Kasjerka, której nie dostrzegaliście, bacznie was obserwowała. Teraz opowiada swoją historię.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Regalia plusminus Linia koment
Cała moja praca streszcza się w tej książce. Godziny usługiwania klientowi, żeby potem usłyszeć 'to ja dziękuje, zastanowię się'. I kurde składaj te piżamy z powrotem do kartonika. Lubię ten humor - ironia, komedia, groteska, czy co tam jeszcze jest. Plus to to, że książka właściwie nie jest powieścią, a poradnikiem. CO I JAK.

I chociaż podobała mi się bardzo, to brakuje mi w tym dziele jednej rzeczy. Czasem zdarzają się klienci, którzy zajmą ci godzinę, półtorej i wywalisz połowę towaru na ladę, i znajdziesz tą koszulę, którą kupią... A za dwa dni wrócą i usłyszysz "Ta koszula, którą u Pani kupiłam jest świetna, bardzo dobra". Okazuje się, że praca ma sens - jeśli ktoś ją uszanuje :)
iwona-w plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
To, że praca osoby obsługującej kasę nie jest nudna a jednocześnie jest tak obciążająca emocjonalnie, wiedziałam od dawna, ale że mogę być przedmiotem jej obserwacji i żartów... No cóż, tego nie byłam świadoma. A właściwie dlaczego nie?! Skoro tak jak inni klienci czasem jestem pochłonięta poszukiwaniem karty płatniczej, czasem tuż pry kasie musze odebrać komórkę, żeby komuś uświadomić, że to nie jest najlepszy czas na rozmowę. Jednego nie można mi odmówić: znam i stosuję zwroty grzecznościowe i zdarza mi się stawać w obronie osób pracujących w tym miejscu i tłumaczyć innym klientom, że kto inny zarządza sklepem, decyduje o ilości pracowników... Książka utwierdza mnie, że to niełatwa a jednocześnie ciekawa praca... A sama autorka? Dobry psycholog.
Madaleno plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-08-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Świetna, lekka powieść na letnie popołudnie. Pełna humoru i ciętego języka.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Udręki pewnej kasjerki W to mi graj. Bajki muzyczne
Justyna Bednarek, Józef Wilkoń
Okładka - Udręki pewnej kasjerki Dlaczego moje dziecko? Okrutne błędy natury
Beata Znamirowska-Soczawa
Okładka - Udręki pewnej kasjerki Pięć sprytnych kun
Justyna Bednarek, Daniel de Latour
Okładka - Udręki pewnej kasjerki Mój wróg, moja miłość
Hanka Zach
Okładka - Udręki pewnej kasjerki Nie posiadamy się ze szczęścia
Karen Joy Fowler
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów