Ukarać zbrodnię

W małym miasteczku Charlotte w Karolinie Północnej następuje seria dziwnych zgonów, jednak nikt nie przypuszcza, że są one dziełem wyrafinowanego zabójcy. Nikt, oprócz Melanie May, policjantki, która dostrzegła pewną prawidłowość: wszyscy zmarli mężczyźni znęcali się nad kobietami lub dziećmi, lecz uniknęli kary za swoje przestępstwa. Melanie, ryzykując karierę, namawia do współpracy Connora Parksa, agenta FBI i znakomitego specjalistę w dziedzinie tworzenia portretów psychologicznych przestępców. Melanie rozpoczyna oficjalne śledztwo w sprawie tajemniczego mordercy nazwanego "Mrocznym Aniołem", jednak na skutek działalności tajemniczych sił sama staje się jego celem. Im bardziej ona i Connor zbliżają się do odkrycia przerażającej prawdy, tym ciaśniej pętla zaciska się na szyi Melanie. Zdezorientowana i zagubiona, z determinacją walczy już nie tylko o doprowadzenie śledztwa do końca, lecz także o ocalenie własnego życia. Długo jednak nie domyśla się, gdzie kryje się prawdziwe zło... [Harlequin Enterprises, 2002]

Informacje dodatkowe o Ukarać zbrodnię:

Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 2002 (data przybliżona)

Kup książkę Ukarać zbrodnię

Ukarać zbrodnię - opinie o książce

Avatar użytkownika - Sil
Sil
Przeczytane:2013-11-13, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013, Posiadam,

Nie od dziś wiadomo, że lubuję się głównie w dwóch typach powieści. I tak sięgam głównie po książki paranormalne i po thrillery/kryminały/dramaty z romansem w tle. W ten drugi nurt wprost idealnie wpasowują się pozycje wydawane przez Harlequin-Mirę w seriach Thriller czy Sensacja. Spośród ich  wyjątkowo upodobałam sobie Alex Kavę, Tess Gerritsen oraz Ericę Spindler. Ostatnio miałam okazję przeczytać kilka książek tej ostatniej autorki, a poniżej podzielę się opinią na temat jednej z nich, tj. powieść Ukarać zbrodnię.

Melanie May policjantka i samotna matka niezupełnie jest zadowolona ze swojego życia. Ewidentnie utknęła w Whistlestop, znajdującym się nieopodal Charlotte. To tu mieszka, pracuje i wychowuje czteroletniego synka - Casey'a. Nie tak miało ułożyć się jej życie. Odkąd pamięta chciała zrobić karierę i rozpocząć pracę dla FBI. Niestety, przede wszystkim z powodu jej byłego małżonka Stana, nigdy nie miała takiej możliwości. Tak więc w chwili obecnej znalazła się w życiowym ślepym zaułku. Mąż chce jej wytoczyć sprawę o odebranie praw do opieki nad synkiem, jej "kariera" opiera się na codziennym odbieraniu telefonów od uskarżających się na wszystko mieszkańców jej maleńkiego miasteczka, a do tego ma za sobą dość traumatyczne przeżycia z dzieciństwa. Nic tylko... rozpocząć nowe życie. Dość niespodziewanie ma ku temu okazję, ponieważ zginęła córka jednego z miejscowych bogaczy. W związku z tym w mieście pojawia się FBI, w tym przystojny profiler Connor Parks. Dzięki temu Melanie ma w końcu okazję wziąć udział w prawdziwym śledztwie. Niedługo po tych wydarzeniach policjantka odkrywa ze zdumieniem, że w okolicy dochodzi do niewyjaśnionych i niepowiązanych ze sobą zbrodni dokonanych najprawdopodobniej przez jedną i tę samą osobę. Czyżby miała do czynienia z seryjnym mordercą? Melanie postanawia nie zwlekać i prosi o pomoc Connora. Czy uda im się wspólnie odnaleźć mordercę? Kim on jest? Dlaczego zabija? Czyżby za jego poczynaniami stał wyższy cel? By się tego dowiedzieć koniecznie należy sięgnąć po powieść Eriki Spindler zatytułowaną Ukarać zbrodnię.

Poza wątkiem kryminalnym, w powieści dość obszernie rozbudowany został temat trojaczków, to znaczy głównej bohaterki, którą jest Melanie oraz jej dwóch sióstr. Autorka przedstawia czytelnikowi dramat jaki rozegrał się w dzieciństwie dziewczyn i to, jak on wpłynął na ich bieżące życie. Melanie jest stanowcza i niemal niezniszczalna. Po nieudanym małżeństwie stara się stanąć na nogi i jak najlepiej wychować synka. Ashley pracuje w firmie farmaceutycznej i choć wszystkim wydaje się, że jest twarda niczym skała, to w rzeczywistości dziewczyna nie radzi sobie ze swoją przeszłością i z samą sobą. Ostatnia z sióstr, Mia również nie ma w życiu lekko. Nie ma twardej skorupki, którą otoczyły się jej siostry. Jest nieśmiałą i niepewną żoną lekarza, który nieustannie ją zdradza, a do tego jest wobec niej brutalny.

Ukarać zbrodnię to powieść wielowątkowa. Trzymająca w napięciu niemal do ostatniej strony i zdecydowanie podnosi ciśnienie czytelnika. Jest wnikliwa i bardzo przemyślana. Zbudowana została na solidnych podstawach, autorka okopała ją wieloma wydarzeniami, tylko na pozór niepowiązanymi ze sobą w żaden sposób. Nie od dziś jednak wiadomo, że tak jak wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, tak wszystkie wątki thrillera zwykle prowadzą do rozwiązania zagadki. Tak jest i w tym wypadku. Czytelnik nie od razu jest w stanie odkryć, kto stoi za przestępstwami, mającymi miejsce w okolicy już od jakiegoś czasu. Niestety Erica Spindler od początku prezentuje tylko kilka postaci, które mogą być pretendować do miana Mrocznego Anioła, czyli seryjnego mordercy. Z tego powodu dość szybko można wytypować niewielką grupę potencjalnych winnych, a ostatecznie właściwą osobę. Mimo to książkę czyta się fenomenalnie. Wciąga od pierwszych zdań i nie pozwala się oderwać aż do końca. Zdecydowanie zachęcam do jej przeczytania.

Pierwsze moje spotkanie z książką Erici Spindler mogę uznać za jak najbardziej udane. ,,Ukarać zbrodnię" to bardzo dobrze rozpisana historia, która wciąga do samego końca. Czasem zdarzają się mniej ,,atrakcyjne" momenty, jednak nie rzutują one na całą powieść. W tłumie tak ciekawych wątków można ich jednak nie dostrzec, dlatego nie warto się nimi przejmować. Dla fanów kryminału i thrillerów ta pozycja z pewnością będzie dobrym uzupełnieniem biblioteczki. Zachęcam do zapoznania się z historią policjantki Melanie May. Kilka godzin dobrej lektury gwarantowane.
Avatar użytkownika - Sardegna
Sardegna
Przeczytane:2013-04-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Powieść rzeczywiście przełamała mój chwilowy przesyt kryminałami i thrillerami. Nie jest zbyt brutalna, krew nie wylewa się z każdej strony, a jednocześnie napięcie utrzymuje się na odpowiednim poziomie, zagadka kryminalna jest intrygująca a zakończenie zaskakujące. Poza wątkiem kryminalnym, autorka wiele miejsca poświęciła sprawie rodzinnej przemocy i pokazała, jak wpływa ona na jej ofiary. Dla mnie "Ukarać zbrodnię" to mieszanka powieści obyczajowej i kryminału, a taka kategoria bardzo wpasowała się w moje gusta i aktualne czytelnicze potrzeby. http://ksiazki-sardegny.blogspot.com/2013/04/ukarac-zbrodnie-erica-spindler.html
Avatar użytkownika - monidecor
monidecor
Przeczytane:2013-04-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
To moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki Erici Spindler. Dodam, że bardzo udane. Lektura tej książki zachęciła mnie aby sięgnąć po inne tytuły tej autorki. Charlotte, spokojne miasteczko w Karolinie Północnej. Policjantka Melanie May pierwszy raz w swojej karierze ma do czynienia z prawdziwą zbrodnią. Do tej pory zajmowała się błahymi i nic nie znaczącymi sprawami. Tym razem jednak ma miejsce tajemnicza śmierć pewnej bogatej kobiety. Dochodzi do zabójstwa na tle seksualnym. Melanie za wszelką cenę stara się rozwikłać zagadkę mordercy nawet wtedy gdy jej posterunek zostaje odsunięty od śledztwa. Melanie poznaje wyjątkowego człowieka, profilera który jest mistrzem w ustalaniu profilu mordercy. Czy razem uda im się wyjaśnić to i inne straszne morderstwa? A to jeszcze nie wszystko. Główna bohaterka boryka się z osobistymi problemami. Jest matką samotnie wychowującą syna oraz jedną z trojaczek. Jej siostry również mają swoje problemy. Dzielna policjantka ma więc podwójną robotę do wykonania: z jednej strony poszukiwanie mordercy a z drugiej mnożące się kłopoty w rodzinie. Czy z tym wszystkim się upora? Musicie koniecznie przeczytać. Historia wciąga już od pierwszych stron. Doskonała fabuła oraz ciekawe zagadkowe postacie, wszystko to razem tworzy porywającą lekturę od której nie sposób się oderwać. I do samego końca nie można się domyślić kto jest prawdziwym mordercą. Do tego napisana lekko i z rozmachem. Książkę czyta się tak szybko że aż pozostaje niedosyt :)
Avatar użytkownika - Sebastian34
Sebastian34
Przeczytane:2019-10-01, Ocena: 5, Przeczytałem,

Przeczytałem już kilka książek pisarki Eric'i Spindler i tym razem się nie zawiodłem, bo naprawdę piszę ona bardzo dobrze. To naprawdę bardzo dobra książka i polecam ją każdemu, nie tylko fanowi kryminałów. Nie będę jednak pisał jej recenzji, bo nie umiem pisać recenzji książek, ale namawiam do przeczytania "Ukarać zbrodnię". To tyle.

Ciekawie poprowadzona fabuła, dobry pomysł, natomiast nie trzymała mnie ta książka w takim napięciu, jakiego oczekuję po kryminałach. Od początku moje podejrzenia kierowały się w odpowiednią stronę, a śledzenie tego wątku sprawiało mi przyjemność. Mały minus jednak za tę przewidywalność.

Avatar użytkownika - dayna15
Przeczytane:2005-05-13, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Krwawe wino
Erica Spindler0
Okładka ksiązki - Krwawe wino

W głowie Alexandry Clarkson pojawiają się przerażające wizje i krwawe sceny. Dziewczyna usiłuje znaleźć racjonalne wytłumaczenie. A może to umysł płata...

Szóstka
Erica Spindler0
Okładka ksiązki - Szóstka

Trwa odliczanie... Detektywi Micki Dare i Zach Harris powracają w Szóstce, thrillerze paranormalnym, drugiej wspólnej przygodzie w ramach serii Strażnicy...