Ułan Batalionu "Zośka" gawęda o Janku Rodowiczu "Anodzie"

Bohaterem opowieści jest Podharcmistrz Szarych Szeregów, Porucznik Armii Krajowej, Żołnierz Batalionu AK „Zośka”, uczestnik Akcji pod Arsenałem i wielu innych w Wielkiej Dywersji, Bohater Powstania Warszawskiego, zwany – dla brawury, odwagi, fantazji i szczęścia – Ułanem Batalionu „Zośka”, kawaler Krzyża Virtuti Militari i dwakroć Krzyża Walecznych, aresztowany w Wigilię Bożego Narodzenia 1948, zginął zamordowany w czasie śledztwa dnia 7 stycznia 1949 roku.

Autorka z pietyzmem zgromadziła rewelacyjne, nieznane materiały. Są to relacje Matki „Anody”, towarzyszy broni i rodziny. Są to unikatowe dokumenty pióra „Anody” – jego życiorys, wspomnienia, refleksje. Książka zawiera bogatą ikonografię – od dzieciństwa Bohatera po jego ostatni portret. Cennym uzupełnieniem są dramatyczne losy rodziny „Anody” wpisanej w dzieje Polski od Powstania Styczniowego po czasy współczesne.

Informacje dodatkowe o Ułan Batalionu "Zośka" gawęda o Janku Rodowiczu "Anodzie":

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Rytm
Data wydania: 2015-07-29
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7399-647-2

Kup książkę Ułan Batalionu "Zośka" gawęda o Janku Rodowiczu "Anodzie"

Ułan Batalionu "Zośka" gawęda o Janku Rodowiczu "Anodzie" - opinie o książce

Moja recenzja: Barbara Wachowicz jest autorką pięciotomowego cyklu, noszącego tytuł: ,,Wierna rzeka harcerstwa". W serii tej wydano: ,,Druhu Oleńko! Druhu Andrzeju!" - gawędę o twórcach Harcerstwa Polskiego - Oldze i Andrzeju Małkowskich, ,,Kamyk na szańcu" - gawędę o druhu Aleksandrze Kamińskim w stulecie urodzin. Trzeci tom poświeciła bohaterom ,,Kamieni na szaniec": ,,Rudy, Alek, Zośka". Czwarty w dwóch częściach, jest jakby kontynuacją tematu: ,,To ,,Zośki" wiara!" obejmuje ,,gawędę" o Batalionie ,,Zośka" i jej czołowych harcerzach: Maćku Bittnerze, Andrzeju Morro, Andrzeju Malinowskim, Lidce Daniszewskiej, Krzysztofie Baczyńskim, Andrzeju Samsonowiczu i innych. Ostatnia pozycja w tej serii harcerskich losów powstańczych to właśnie ,,gawęda" o Janku Rodowiczu ,,Anodzie": ,,Ułan Batalionu ,,Zośka"". Co różni książki Barbary Wachowicz od innych, poświęconych ,,Kamieniom na szaniec", Baonowi ,,Zośka" czy ,,Anodzie"? Właśnie swoista ,,gawędowość" stylu pisarki. Autorka bowiem nie pisze książek historycznych, ona snuje gawędy. Słucha ludzi, często - świadków epoki, byłych akowców, emerytowanych powstańców warszawskich, harcmistrzów... słucha, rozmawia, notuje. Tak powstają jej książki. To dziennikarskie zapisy ze świata, który odchodzi w zapomnienie, który gaśnie wraz z coraz bardziej wykruszającym się ,,Pokoleniem Kolumbów". Barbara Wachowicz ocala od zapomnienia te historie, osobiste relacje, wspomnienia, łowi każdą nić, zdawałoby się sentymentalnych i małoistotnych wspomnień, ulotnych wrażeń, nostalgicznych westchnień do przeszłości. Pamięć o ,,Anodzie" żyje. Pielęgnuje ją rodzina Rodowiczów, wspominają książki, takie jak ta. Pani Barbara stała się ,,piastunką szańców narodowej pamięci i tradycji" (tak określił autorkę prezes Fundacji Kultury Polskiej - Rafał Skąpski). Kolejny, piąty tom, cyklu harcerskiego Oficyny Wydawniczej RYTM ukazał się pod patronem medialnym TVP Historia.

Pani Barbara potrafi snuć opowieści jak nikt inny. Historia Anody jest zarówno zwycięstwem, jak i tragedią. Ciężko się robi na sercu kiedy poznaje się historie takich bohaterów jak Janek. Poświęcił się dla Warszawy, dla Polski, oddał jej wszystko, a w następnej chwili, kiedy myślał że ta walka jest już wygrana, odebrano mu godność, życie. Próbowano również zniszczyć pamięć o nim, ale tego już im się zrobić nie udało.

To `Zośki` wiara! cz.1
Barbara Wachowicz0
Okładka ksiązki - To `Zośki` wiara! cz.1

Czwarty tom cyklu `Wierna Rzeka Harcerstwa`, składający się z dwóch części. Opowiada losy poległych w Powstaniu Warszawskim Bohaterów Harcerstwa Batalionu...

Sercem Polak. Opowieść o Chopinie
Barbara Wachowicz0
Okładka ksiązki - Sercem Polak. Opowieść o Chopinie

Wsłuchajcie się w rytm serca FRYDERYKA CHOPINA. Przeżyjcie z nim lata dziecięctwa i pacholęctwa w szczęśliwym kręgu rodzinnym, pierwszą miłość, młodość...