Umarli mają głos. Prawdziwe historie

Na tropie polskich morderców.
12 wstrząsających zbrodni.
12 historii mrożących krew w żyłach.
1 stół sekcyjny.
Poznaj krwawą historię współczesnej Polski – zbrodnie w afekcie i szczegółowo zaplanowane morderstwa, seksualne dewiacje i rytualne mordy. Obgryziona do połowy ręka. Ciemnożółta masa wylewająca się z worka na zwłoki. Larwy ścierwicy i fetor rozkładającego się ciała. Tak prowadzi się śledztwo w zimnym świetle prosektorium.

Informacje dodatkowe o Umarli mają głos. Prawdziwe historie:

Kup książkę Umarli mają głos. Prawdziwe historie

Umarli mają głos. Prawdziwe historie - opinie o książce

Avatar użytkownika - EratoCzyta
EratoCzyta
Przeczytane:2016-02-15, Ocena: 6, Przeczytałam, Moja półka, Przeczytane, Przeczytane 2016,
Pozycja dla ludzi o mocnych nerwach. W książce znajdziemy 12 prawdziwych historii opowiedzianych przez medyka sądowego Jerzego Kaweckiego i opisanych przez Marka Krajewskiego. Są to mocne, drastyczne i mimo wszystko ciekawe historie szczególnie gdy wiemy, że wydarzyły się one naprawdę. Znajdziemy tu przypadki m.in. morderstw, gwałtów i dewiacji seksualnych. Przy okazji możemy choć w minimalnej części zobaczyć jak wygląda praca przy stole sekcyjnym i również w terenie biegłego sądowego.
Avatar użytkownika - jagna1978
jagna1978
Przeczytane:2016-07-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Autorzy opisuja prawdziwe kryminalne historie.Czytajac te ksiazke mialam wrazenie,że sa to opisy wymyslonych historii i niemozliwoscia by bylo gdyby byly rzeczywistoscia a jednak.Przerazajace fakty,makabryczne zbrodnie opisane w taki sposob ,ze dreszcze przechodza po ciele.Książka wciagajaca i przerazajaca za razem.Daje do myslenia.Świetnie napisana.Dla kogos kto lubi kryminalne zagadki w sam raz.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2016-05-13, 52 książki/rok,
Bardzo udane CSI: Poland. Mam z autografem. 52/rok/oparta na prawdziwej historii
Avatar użytkownika - Noelka
Noelka
Przeczytane:2015-07-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam, Przeczytane,
"Umarli mają głos" - prawdziwe historie

"Umarli mają głos" Marka Krajewskiego i Jerzego Kaweckiego to zbiór opowiadań opartych na prawdziwych sprawach kryminalnych.

Podobno życie pisze najlepsze scenariusze. Niestety czasem są one przerażające, szczególnie gdy dotyczą morderstw. Prawdziwe historie wcale nie muszą być banalne i przewidywalne. Przekonał się o tym Marek Krajewski, który odbył wiele interesujących rozmów z człowiekiem, który rozumie mowę umarłych - doktorem Jerzym Kaweckim. I tak powstała ich wspólna książka.

"Umarli mają głos" to 12 opowiadań opartych na prawdziwych sprawach kryminalnych, które zostały wyjaśnione dzięki pomocy Jerzego Kaweckiego, medyka sądowego z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Historie te opisał Marek Krajewski, autor kryminałów o Eberhardzie Mocku i Edwardzie Popielskim.

Jak wyglądała praca nad tą książką? Jerzy Kawecki przynosił akta i przerażające zdjęcia. Opowiadał o zbrodniach i swojej pracy. O cięciach sekcyjnych, wyjmowaniu mózgu, szukaniu pocisków w czaszkach i wśród gnilnego płynu zalegającego w jamie ciała, zwanego przez medyków barszczem. Krajewski wszystko nagrywał i zadawał pytania, było ich wiele, gdyż jest laikiem. Na koniec wybrał 12 historii, które jego zdaniem były najciekawsze.

Sprawy są różne - dotyczą seksualnych dewiacji, rytualnych mordów, zbrodni w afekcie lub szczegółowo zaplanowanego morderstwa. Bohaterami są m.in. nekrofil zaspokajający swoje potrzeby na cmentarzu ("Cmentarna bestia"), były cinkciarz, któremu zamarzył się drogi samochód z Niemiec ("Poszukiwacz skarbów"), zazdrosna kochanka, która postanowiła pozbyć się rywalki stojącej na drodze jej szczęścia ("Królowa siłowni").

Jak podkreśla Krajewski, w opisywanych historiach prawdą są tragiczne wydarzenia i szczegółowo opisane obrażenia, sposób postępowania doktora Kaweckiego, jego hipotezy i ekspertyzy, do których dochodził przy stole sekcyjnym.

Pisarz zmienił jedynie okoliczności tych zbrodni - nazwiska, imiona i daty popełnienia zbrodni. Czasem musiał stworzyć fikcyjne wątki, szczególnie przy głośnych sprawach. Wszystko po to, aby nie naruszyć dóbr osobistych osób związanych z daną sprawą.

Książkę czyta się w miarę szybko, gdyż jest napisana lekkim językiem. Krajewski wybrał same ciekawe przypadki, każdy z nich jest inny, gdyż każdy zbrodniarz ma inne motywacje. Oprócz dokładnych opisów ze stołu sekcyjnego, otrzymujemy drobiazgowe śledztwo oraz okoliczności popełnienia zbrodni. Dodatkowo, pisarz wplótł do akcji fragmenty rozmów z medykiem, który objaśnia swój sposób rozumowania.

Co może zdziwić, to dowcipy rzucane nad stołem sekcyjnym - jest to podobno forma radzenia sobie ze śmiercią, odstresowania. Medycy sądowi mają specyficzne poczucie humoru, które może się wydawać dość makabryczne. To także zostało ujęte w tych opowiadaniach.

Warto podkreślić, że siłą tych opowiadań nie jest makabra, której jest pełno we współczesnych kryminałach, lecz świadomość, że to wszystko wydarzyło się naprawdę. Ludzie są w stanie do najgorszych zbrodni, by się wzbogacić, dostać wymarzony przedmiot czy pozbyć się kogoś, kto jest problemem. Zdarza się też, że ich pobudki są szlachetne, lecz nieetyczne. Jedno jest pewne, zbrodnia nie popłaca, o czym przekonali się bohaterowie tej książki. Polecam ją miłośnikom literatury faktu, medycyny sądowej oraz kryminałów.

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Przeczytane:2015-09-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki w 2015,
Co wyniknie z domowej wizyty lekarskiej u "kryminalisty"? Co wyjdzie z połączenia lekarza i "kryminalisty"? Zaraz się okaże. Bierzemy 1 "kryminalistę", oddajemy go w ręce lekarza ze skalpelem w ręku, odpornego na wszelkie wonie i poddajemy sekcji. Przeprowadzamy badanie. Dokładnie przyglądamy się każdemu narządowi. Stawiamy diagnozę. Opisujemy przypadek, sporządzamy raport z badania. I tak 12 wizyt domowych. Gdy pacjent jest zdrowy, na rynku wydawniczym ukazuje się książka "kryminalisty" Marka Krajewskiego i lekarza Jerzego Kaweckiego pt. ,,Umarli mają głos. Prawdziwe historie". Książka autorstwa pisarza kryminałów i lekarza sądowego oddaje głos ludziom zmarłym śmiercią tragiczną w nietypowych okolicznościach i miejscach. Często na przekór silnym wpływom ważnych osobistości powiązanych ze sprawcą zbrodni doktor Jerzy Kawecki, ksywa Zimny Olo, odkrywa prawdę. I to w czasach, kiedy nie robiono badań DNA, tylko opierano się na cechach morfologicznych osób. Aczkolwiek wraz z rozwojem technologii pan doktor stał się ich entuzjastą pod warunkiem, że skomplikowane narzędzia i programy obsługiwał kto inny. Jerzy Kawecki znany jest na Dolnym Śląsku, bo to do niego trafiały najbardziej skomplikowane przypadki śmierci, najdziwniejsze trupy. W tej książce dzięki pisarzowi kryminałów Markowi Krajewskiemu odsłania sekrety swej pracy nad 12 skomplikowanymi przypadkami śmierci. 12 prawdziwych historii z jednym zastrzeżeniem - zostały zmienione dane osobowe. W trakcie wykonywania sekcji zwłok czy badania pacjentów doktor Jerzy dla dobra śledztwa musi unikać emocji, zakotwiczania i dziwienia się: Moja praca nauczyła mnie jednego. Żeby się niczemu nie dziwić. (s. 217) Lekarz nie mógł, ale czytelnik może. Ja za każdym razem dziwiłam się i byłam zaskakiwana rozwiązaniem problemu. Przy okazji śmiałam się z czarnego, angielskiego humoru lekarza. Z kolei zaciekawienie me brało górę nad przerażeniem makabrycznymi i bardzo szczegółowymi, plastycznymi opisami wstrząsających zbrodni. To nie jest książka dla osób wrażliwych! Mile widziane mocne, stalowe nerwy! Jednakże autentyczne zbrodnie i śledztwa przyczyn śmierci to jedna strona medalu. Druga to warsztat pisarski marka Krajewskiego. Podobał mi się styl, taki literacko-reporterski, bez koloryzowania i kamuflowania okrucieństw zbrodni tudzież zapędów ważnych osobistości, ale z przybliżeniem okoliczności popełnienia zbrodni i całej społecznej otoczki nadającej realizmu przedstawianym historiom. Bo w tej książce najważniejsza jest PRAWDA, a prosty i jasny przekaz ujawniają ją za każdym razem w brutalny sposób. 12 smutnych i przerażających historii na czas czytania stało się 12 filmami dokumentalnymi, kryminalnymi. Trudno określić, do jakiego gatunku można zaliczyć tę książkę. Niby opowiadania kryminalne sprzed lat, niby powieść detektywistyczna, niby literatura faktu, dokument, a do tego wtrącenia ze współczesnych rozmów autorów, życie rodzinne Jerzego Kaweckiego i obraz polskiej rzeczywistości tamtego okresu (głównie lata 80., 90.). Powstał doskonały miszmasz gatunkowy. Ja mam jeden zarzut, a właściwie dwa - za mało i za krótko! Bo brak tłumaczeń łacińskich zwrotów jeszcze mogę wybaczyć, choć nie ukrywam, że przydałyby się przypisy. Prawdziwe zbrodnie, prawdziwi mordercy, prawdziwi ludzie! Finis coronat opus.
12 opowiadań powstałych przy współpracy Marka Krajewskiego i patologa Jerzego Kaweckiego. Tym razem zamiast fikcji otrzymujemy realne historie, nie mniej przerażające niż sensacyjne dochodzenia. Obaj panowie odsłaniają przed nami prawdę, język historii nie szczędzi nam brutalnych opisów sekcyjnych. A jedna czyta się to dobrze, z nutką strachu, że wszystko to faktycznie miało miejsce w realnym świecie. Polecam,
Avatar użytkownika - Kolonialna
Kolonialna
Przeczytane:2015-05-19, Ocena: 5, Przeczytałem,
To, co Zawsze podziwiam w pisaniu Marka Krajewskiego, to jego umiejętność zaciekawienia mnie swoją historią. Czy są to opowiadania czy opasłe powieści, nie mogę się oderwać od jego kryminałów. ,,Umarli mają głos" to 12 pasjonujących historii morderstw, które zdarzyły się naprawdę - w Polsce! A które nie byłyby nigdy rozwiązane, gdyby nie lekarz medycyny sądowej Jerzy Kawecki, jeden z bohaterów tych opowiadań. Warto!
Avatar użytkownika - pieskatyka
pieskatyka
Przeczytane:2015-05-24, Ocena: 6, Przeczytałem,
Nie spotkałam się dotąd w Polsce z żadną książką, którą na zachodzie nazywa się mianem ,,faction". To taki gatunek łączący fakty z narracją fabularną. Muszę przyznać, że Krajewskiemu udało się doskonale skonstruować literacko opowiedziane przez lekarza medycyny sądowej opowieści. Szokujące, że mordercy mogą być wśród nas...
Avatar użytkownika - Plewka
Plewka
Przeczytane:2015-05-24, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Kryminały Krajewskiego zna chyba każdy. Tym razem pojawia się coś zgoła innego, ale nie tak znów bardzo odbiegającego od profilu pisarstwa wrocławianina - we współpracy z profesorem Jerzym Kaweckim powstała książka, w której umarli mają głos. To 12 makabrycznych historii, które wydarzyły się naprawdę (choć w zmienionych okolicznościach) i pokazują, do czego zdolny jest człowiek. Kawecki mówi o swojej pracy (jest biegłym sądowym i ocenia, co przytrafiło się ciałom przed śmiercią), a Krajewski ubiera jego wspomnienia w krótkie opowieści, które - jak zwykle - czytają się właściwie same. Jeśli ktoś ma wystarczająco mocne nerwy, będzie z lektury zadowolony. Zdecydowanie nie polecamy jej dzieciom i co wrażliwszym czytelnikom.
Avatar użytkownika - Bacha
Bacha
Przeczytane:2015-05-16, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Niejednokrotnie przebiegł mi dreszcz po plecach, ale nie mogłam przestać czytać. To oczywiście zasługa Krajewskiego, który nadaje tonu opowiadanym historiom, a kolekcjonowanym przez Jerzego Kawackiego. Nietypowo ale ciekawie.
Avatar użytkownika - Bibliotekarka
Bibliotekarka
Przeczytane:2015-05-17, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Kryminał, którego scenariusz napisało życie. Duża dawka emocji i przeżyć, wciąga i zaskakuje co chwile. Ciekawy pomysł, by to Krajewski opisał historie polskich morderców, dodaje to dużo smaczku.

O ile gdzies do połowy książki czytało mi się ją dość ciężko, bo styl pisania autora zupełnie do mnie nie przemówił i był nieco irytujący, o tyle ratuje ją fakt, że zawiera w sobie naprawdę ciekawe sprawy kryminalne. O żadnej z nich chyba wcześniej nie słyzałam.  Doktor Kawecki prezentuje się tu jako fascynująca osoba, trochę jak męska i polska wersja Temprance Brennan :) Mam nadzieję, że powstanie druga część.

Avatar użytkownika - nureczka
Przeczytane:2015-11-09, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Pomocnik kata
Marek Krajewski0
Okładka ksiązki - Pomocnik kata

Tu karty rozdaje historia, a rozgrywa zemsta. 7 czerwca 1927. Dworzec kolejowy w Warszawie. Dziewiętnastoletni Borys Kowerda strzela do ambasadora ZSSR...

Festung Breslau
Marek Krajewski0
Okładka ksiązki - Festung Breslau

Wrzesień 1945. W zbombardowanym mieście pojawia się kolejny trup. Zabójstwo młodej Niemki nie daje spokoju Mockowi. Powinien posłuchać żony i wyjechać...