Umar³y las

Ocena: 4.67 (3 g³osów)

Broñcie swojej puszczy, obywatele ptaki!

Jest gdzie¶ na Dzikim Wschodzie miasteczko o nazwie Umar³y Las. Kiedy przybywa do niego  nowy szeryf, dziêcio³ trójpaczasty Triko, na pozór wszystko gra. Dziêcio³ bia³ogrzbiety Blekoto jak zwykle podaje w saloonie larwy,  dziêcio³ du¿y Kapral prowadzi bank nasion, sóweczka Mogi³czyk wyprawia pogrzeby, a korniki dr±¿± korytarze pod kor±. Jednak Triko szybko siê orientuje, ¿e spokój w Umar³ym Lesie jest tylko pozorny.  W dodatku na Dzikim Wschodzie pojawiaj± siê podstêpne szpaki. Czy Triko uda siê przywróciæ w Umar³ym Lesie porz±dek? Czy wyjdzie na jaw jego wstydliwa tajemnica? Czy zyska szacunek ptaków i mi³o¶æ Tridy? Wreszcie, co z tymi kornikami?

O tym ¿e Adam Wajrak pisze wspania³e ksi±¿ki dla dzieci o przyrodzie, a Tomasz Samojlik jest autorem komiksów i ilustracji wie chyba ka¿de dziecko w Polsce. Ale nie ka¿de s³ysza³o o tym, ¿e obaj panowie s± s±siadami z Puszczy Bia³owieskiej. W tym trzymaj±cym w napiêciu i pe³nym humoru komiksie postanowili po³±czyæ si³y. Co z tego wynik³o? Przekonajcie siê sami!

Ksi±¿kê wzbogacaj± opowie¶ci Adama Wajraka o Puszczy Bia³owieskiej i jej mieszkañcach, czyli o bohaterach "Umar³ego Lasu", a tak¿e zdjêcia jego autorstwa.

Informacje dodatkowe o Umar³y las:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2016-10-20

wiêcej

Kup ksi±¿kê Umar³y las

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Umar³y las - opinie o ksi±¿ce

Avatar u¿ytkownika - bookwmkesie
bookwmkesie
Przeczytane:2021-12-02, Ocena: 6, Przeczyta³am, Mam,

To pierwsza ksi±¿ka w formie komiksu z któr± Helenka mia³a okazjê czytaæ. Magiczne w takiej formie to to, ¿e dziecko nie mêczy siê podczas czytania, poniewa¿ krótkie zdania i masê ¶miesznych obrazków powoduje, ¿e dziecko chce czytaæ dalej i dowiedzieæ siê jak siê skoñczy³a dana historyjka.

„Umar³y las” to ksi±¿ka dla ka¿dego w ka¿dym wieku, bo nawet ja mia³am u¶miech i radochê z czytania. Przyznam siê, ¿e w pewnym momencie od³o¿yli¶my j±, bo trzeba by³o co¶ zrobiæ, a ja za Helenki plecami wziê³am i przeczyta³am do koñca, bo chcia³am wiedzieæ, jak siê skoñczy. Proszê siê nie ¶miaæ, bo dnia dzisiejszego córka nie wie, ¿e zrobi³am takie co¶.

Ksi±¿ka przedstawia ¿ycie i konflikty miasteczka, które nazywa siê w³a¶nie „Umar³y las” ale nie znaczy, ¿e tam nie ma ¿ycia, wrêcz przeciwnie. Do naszego miasteczka przybywa nowy szeryf, który chce pokazaæ siê z jak najlepszej strony, ale czy mu siê uda? To Ju¿ zostawiam dla was. Jak mamy szeryfa to musi byæ banda/gang z³ych bohaterów, którzy chc± zniszczyæ miasto/mieszkañców. Zabawa jak na dzikim zachodzie. Autorzy wed³ug mnie idealnie wplataj± ornitologiê, czyli naukê o ptakach/lesie w komiksie. Kolejnym plusem, ¿eby podarowaæ dziecku tê pozycjê to wpl±tane ciekawostki, miêdzy rozdzia³ami które ucz± nie tylko ma³ych molików, ale i doros³y znajdzie kilka pere³ek dla siebie miêdzy innymi: Po co dziêcio³om ogony? Dlaczego z sóweczki zrobili¶my grabarza, czyli pierwowzór jednego z bohaterów jaki wystêpuje w komiksie oraz co ma kornik do ¶wierka? To wszystko udokumentowane jest zdjêciami z naturalnego ¶rodowiska ptaków i innych ¿yj±cych tam zwierz±tek.

Dla u³atwienia i zapoznania siê z bohaterami na pocz±tku jest informacja jakie osoby wystêpuj± z ksi±¿ce. Za swój egzemplarz dziêkujê Wydawnictwu Agora i chylê czo³a przed autorami, bo takie ksi±¿ki s± bardzo potrzebne.

Avatar u¿ytkownika - Noelka
Noelka
Przeczytane:2016-11-07, Ocena: 4, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2016, Mam, Przeczytane,
"Umar³y Las" - komiks przyrodniczy

"Umar³y Las" Tomasza Samojlika i Adama Wajraka to ptasi western w formie komiksowej.

Kiedy¶ bardzo lubi³am komiksy - zaczytywa³am siê w "Gigancie". Bohaterami byli m.in. Kaczor Donald i Myszka Miki. Mo¿na by³o siê nie tylko po¶miaæ z przygód postaci znanych z kreskówek, lecz tak¿e rozwi±zywaæ zagadki kryminalne. Po latach postanowi³am odnowiæ czytanie komiksów. By³am bowiem ciekawa najnowszej ksi±¿ki Adama Wajraka, któr± stworzy³ wspólnie z Tomaszem Samojlikiem.

Do Umar³ego Lasu, miasteczka na Dzikim Wschodzie, przybywa nowy ptasi szeryf. Triko, dziêcio³ trójpalczasty, ró¿ni siê od innych dziêcio³ów wygl±dem i zachowaniem, czym budzi nieufno¶æ mieszkañców. W dodatku, do tej pory szeryfem by³ dziêcio³ czarny.

¯ycie w lesie toczy siê swoim zwyczajnym rytmem. Na pierwszy rzut oka wszystko jest w porz±dku, panuje ³ad i porz±dek. Blekoto, dziêcio³ bia³ogrzbiety, prowadzi saloon z larwami. Kapral, dziêcio³ du¿y, prowadzi bank nasion. Mogi³czyk, sóweczka zwyczajna, wyprawia pogrzeby. Bargiel, kowalik zwyczajny, prowadzi sklep kolonialny. A korniki dr±¿± korytarze w martwych drzewach. Niestety s± to jedynie pozory sielanki. Ka¿dy z mieszkañców ma swoje za uszami. Najbardziej podstêpne okazuj± siê szpaki, które maj± niecny plan wobec mieszkañców Umar³ego Lasu... Czy nowemu szeryfowi uda siê zas³u¿yæ na odznakê?

"Umar³y Las" to ptasi western w formie komiksowej, który jest efektem pracy dwóch przyrodników. Rysunki le¶nych bohaterów stworzy³ Tomasz Samojlik, za¶ zdjêcia oraz opisy ptaków - Adam Wajrak. Bohaterami ich wspólnego komiksu s± ptaki ¿yj±ce w lesie na Dzikim Wschodzie. S± to g³ównie dziêcio³y - trójpalczasty, czarny, du¿y, bia³ogrzbiety, krêtog³ów zwyczajny. Jednak w lesie mieszkaj± tak¿e inne ptaki - kowalik zwyczajny, sóweczka zwyczajna, puszczyki zwyczajne, w³ochatka zwyczajna, szpaki zwyczajne.

Le¶ni bohaterowie zostali ¶wietnie sportretowani, zarówno graficznie, jak i s³ownie. Samojlik zadba³ o detale, takie jak kolory kapeluszy (czubki) oraz upierzenia. Wajrak zadba³ o ich wypowiedzi i sposób dzia³ania - tak, aby by³y jak najbardziej zbli¿one do rzeczywistych zachowañ. Jedyne odstêpstwo "od normy" to sposób chodzenia ptaków. Zosta³o to jedna wyja¶nione: Co prawda nasi bohaterowie chodz± jak ludzie, ale przecie¿ doskonale wiecie, ¿e ptaki poruszaj± siê zupe³nie inaczej, a w szczególno¶ci dziêcio³y.

Trzeba przyznaæ, ¿e fabu³a jest niezwykle ciekawa i nieco zagadkowa. Nie brakuje w niej zwrotów akcji i elementów zaskoczenia. Autorzy dozuj± informacje, które powoli wychodz± na jaw. Dziêki temu ich komiks czyta siê niczym powie¶æ detektywistyczn±.

Du¿ym walorem tego komiksu jest jego edukacyjny charakter. Oprócz rysunkowej historii, autorzy przemycaj± wiedzê na temat ptasich zwyczajów oraz ich naturalnego ¶rodowiska. Co wiêcej, dziêki zdjêciom Adama Wajraka mo¿emy zobaczyæ, jak wygl±daj± ptaki, o których czytamy w komiksie. Na pewno ³atwiej je bêdzie rozpoznaæ na ¿ywo. Bowiem pierwowzorem Umar³ego Lasu jest Puszcza Bia³owieska.

"Umar³y Las" jest dowodem na to, ¿e komiksy nie s± przeznaczone tylko dla dzieci. Doro¶li te¿ mog± siê przy nich doskonale bawiæ, a przy okazji poszerzyæ swoj± wiedzê. Polecam tê ksi±¿kê mi³o¶nikom komiksów, Tomasza Samojlika oraz Adama Wajraka.

Ksi±¿ka w formie komiksu wymieszana z faktami przyrodniczymi. Historia ta opowiada o dziêciole, który przybywa do umar³ego lasu podaj±c siê do szeryfa. Ten sam las chc± przej±æ szpaki, a nasz bohater postara siê uratwoaæ mieszkañców w tej i drugiej czê¶ci "Nieumar³y las".

Inne ksi±¿ki autora
Detektyw Wróbel i z³amane pióro
Adam Wajrak0
Ok³adka ksi±zki - Detektyw Wróbel i z³amane pióro

Tomasz Samojlik i Adam Wajrak przedstawiaj±: Kryminalne zagadki wielkiego miasta (w wersji ornitologicznej, rzecz jasna) Nowy komiks najfajniejszego...

Lolek
Adam Wajrak0
Ok³adka ksi±zki - Lolek

Najnowsza ksi±¿ka dla dzieci Adama Wajraka "Lolek" to poruszaj±ca opowie¶æ o pewnym psie. Lolek jest kud³atym stworzeniem o wielkim sercu i trudnej...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Andrzej Ziemiañski ;