OPIS KSIĄŻKI:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2011-04-05
ISBN: 9788311120396
Dodał/a książkę:Julieta5
Kolejna część bestsellerowej serii szwedzkich kryminałów Marii Jungstedt. Akcja rozgrywa się na tajemniczej Gotlandii. W mroźny, niedzielny poranek zostają odnalezione zwłoki mężczyzny, wiszące na bramie starówki w Visby – stolicy Gotlandii. Ofiara to właściciel galerii – Egon Wallin. Inspektor Knutas trafia na ślad prowadzący go do półświatka handlarzy narkotyków, prostytutek, homoseksualistów i złodziei obrazów.
Bookendorfina plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
"Dwie sekundy. Wystarczyło tak mało, żeby go zmiażdżyć. Położyć kres jego życiu. Zaledwie dwie sekundy."

Kryminał wciąga gotlandzkim klimatem, ciekawą narracją, sympatycznymi bohaterami, ale przede wszystkim intrygującą fabułą. Po początkowym mocnym uderzeniu, brutalnym morderstwie na tle zabytkowej bramy starówki Visby, wydarzenia przybierają spokojny rytm, aż do kulminacji emocji i zdarzeń, wówczas wzbogacona sensacyjnymi elementami akcja staje się wyjątkowo dynamiczna. Zakończenie trudne do przewidzenia, mocno mylimy się w przypuszczeniach i domysłach dotyczących tożsamości mordercy. Autorce udaje się wielokrotnie zmylić czytelnika, zaskoczyć rozwinięciem sytuacji, kolejno wyłaniającymi się ciekawymi wątkami z przeszłości, doskonale wplatającymi się w trzymającą w napięciu intrygę. Bardzo dobra propozycja czytelnicza, szybko i swobodnie poruszamy się po kolejnych stronach powieści, kilka godzin satysfakcjonującej lektury kryminalnej.

Ciekawa otoczka postimpresjonistycznej sztuki, koncentracja fabuły wokół obrazu Nilsa Dardela zatytułowanego "Umierający dandys". Wędrujemy uliczkami stolicy Gotlandii, mijamy ruiny gotyckiego kościoła na starym rynku, odwiedzamy galerię współczesnej sztuki, sławny dom aukcyjny, ale również zaglądamy do mrocznych i ciemnych miejsc nocnego oblicza miasta. Zwiedzamy park Muramaris z jego klimatycznym domem, ogrodem i rzeźbami. Powieść Mari Jungstedt utrwalona dawny wygląd kompleksu, który niestety w 2013 roku uległ zniszczeniu podczas pożaru. W czwartym tomie cyklu przed gotlandzką policją bardzo trudne śledztwo. Nie wiadomo, kto i dlaczego dokonał brutalnego morderstwa Egona Wallina, właściciela znanej i cenionej galerii sztuki. Brakuje świadków, motywów, wskazówek, jakiegokolwiek punktu zaczepienia prowadzącego do rozwiązania sprawy. Ślepe tropy i powiązania rozchodzą się w różne strony, nie wskazują konkretnego kierunku detektywistycznych działań. Kumuluje się coraz więcej tajemnic i niewiadomych. Jakie wydarzenia pozwolą wyrwać śledztwo z martwego punktu? Czy morderstwo ma coś wspólnego z nielegalnym handlem sztuki, narkotykami, a może jego źródłem jest prywatna zemsta szaleńca? Dlaczego tak trudno poukładać wrażenia, posegregować fakty, odpowiednio dopasować do siebie elementy układanki?

bookendorfina.blogspot.com
rama83 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2013,
Kolejna ciekawa opowieść z morderstwami w tle. Jak dla mnie jednak za dużo sztuki...
Eli1605 Linia koment
selwka Linia koment