Opis ksiązki
Kup Teraz

Upadły anioł

Ocena ( 6 osób )
4.2
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2011-03-17
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788311120099
Liczba stron: 336
Dodał/a książkę:speedi
W powiewach wiosennego wiatru na Gotlandii, Visby świętuje uroczystość inauguracji nowo wybudowanej hali kongresowej, na którą przybywa około pięciuset zaproszonych gości. Aranżer tego wielkiego przyjęcia, Viktor Algard, nie przypuszcza, że jest to ostatnie przyjęcie, jakie organizuje w swoim życiu.Następnego dnia ktoś odnajduje jego zwłoki w budynku hali. Komisarz Knutas próbuje odnaleźć motyw tej zbrodni. Jego podejrzenia dotyczą zarówno groźnego pobicia przypadkowego nastolatka, nieznanego hodowcy owiec, tajemniczej kochanki zamordowanego, jak i jego niegdysiejszego biznesowego konkurenta. Prowadzone dochodzenie stawia komisarza jako ojca nastolatka i szefa policji przed sporym dylematem. Dziennikarz telewizyjny Johan Berg próbuje działać na własną rękę. Jego niedawno poślubiona żona, Emma Winarve, staje się przypadkowym świadkiem kryminalnych wydarzeń i wpada w tarapaty, ryzykując życie. "Upadły Anioł" to mrożący krew w żyłach psychologiczny thriller, obraz dewastacji ludzkiej psychiki, do jakiej może prowadzić toksyczne rodzicielstwo.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Bookendorfina plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
"Dzieci stanowiły krystaliczne lustro dla rodziców. Bezlitośnie ujawniało ono każdy ich mankament. Stopień zaufania, miłości i wspólnoty, jaki dzieci okazywały rodzicom, były rachunkiem za postępowanie rodziców."

Kryminał na dobre zaczytanie, kilka godzin odkrywania intrygującej fabuły, wspartej mocnymi psychologicznymi zagadnieniami. Uatrakcyjniają one postrzeganie zachowania mordercy, jego bolesne doświadczenia życiowe, toksyczne relacje z bliskimi, zawirowania osobowości, źródła lęków, obaw, niszczycielskich czynów i niekontrolowanych impulsów. Szybko domyślamy się, kto jest zabójcą, jednak nie przeszkadza to w interesującym śledzeniu wciągającej i dynamicznej akcji. Ciekawa charakterystyka postaci, zwłaszcza tych czarnych, ich złożoność i walka toczona z samym sobą. Sprawnie poruszamy się biegiem wydarzeń, trafnie wyłapujemy jej przesłanie, z chęcią rozszyfrowujemy zagadki i sekrety. Zgrabnie skumulowane, powiązane i wyjaśnione wątki na końcu powieści, pozostawiają z poczuciem satysfakcji czytelniczej.

Podczas uroczystej inauguracji hali kongresowej w Visby, zamordowany zostaje Viktor Algård, znany organizator imprez okolicznościowych. Gotlandzcy policjanci stopniowo odkrywają tajemnice z jego prywatnego i zawodowego życia. Jednakże żaden ślad nie prowadzi do podejrzanego, brakuje konkretnego wzorca zachowań. Jedynie fakt, że śmierć została zadana trucizną, sugeruje silny związek z ofiarą, bardzo osobisty charakter zbrodni, przypuszczalnie w afekcie. Gdzie szukać motywów zbrodni? Kto ją zadał, tajemnicza kochanka, biznesowy konkurent, ktoś poruszony niedawną tragedią na dyskotece dla młodzieży, której właścicielem była ofiara? A może któryś z mieszkańców miasta, wzburzony mocno kontrowersyjną w oczach społeczności lokalnej budową hali? Trudne i skomplikowane śledztwo. Autorka interesująco rozwija losy rodziny dziennikarza telewizyjnego Johana Berga, jego żona Emma znów znajdzie się w niebezpieczeństwie. Z kolei, policjantka Karin Jacobsson powoli dojrzewa do poradzenia sobie z demonami przeszłości. Jednocześnie za sprawą wątpliwej etycznie postawy stawia szefa gotlandzkiej policji w bardzo niekomfortowej sytuacji. Przewidywalne do tej pory prywatne życie głównego bohatera powieści, Andersa Knutasa, podlega znacznym zakłóceniom i perturbacjom, zarówno w kontekście kryminalnego wątku, jak i rodzicielstwa.

bookendorfina.blogspot.com
MonikaSmu plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-07, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2015,
Książka zapowiadała się dobrze, ale ciągnęła się zbyt długo. Efekt był taki że chciałam ją skończyć i zacząć coś nowego.
annna84 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
To było moje pierwsze spotkanie z autorką i wiem już, że chętnie sięgnę po resztę jej książek.
"Upadły anioł" to sprawnie napisany kryminał z tłem społeczno-obyczajowym. Inspektor Knutas próbuje rozwikłać zagadkę morderstwa. W tle mamy trudne kontakty rodziców z dziećmi i toksyczne relacje, które wpływają na całe życie.
Lilka28 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Jak to zwykle z kryminałami bywa - pierwsze pytanie, które nam się nasuwa na myśl, brzmi - kto zabił?
Autorka sprytnie wodzi czytelnika za nos, co chwilę dając do zrozumienia, że osoba, którą obstawiamy, nie ma z morderstwem nic wspólnego.
Książka warta jest przeczytania i polecenia innym, choćby dlatego, że oprócz głównego wątku morderstwa, dokonanego na organizatorze lokalnych imprez, porusza kwestie, dotyczące trudnego rodzicielstwa, rozchodzenia się wzajemnych relacji rodziców i dzieci. Według mnie jednak wątek ten nie został dostatecznie pogłębiony, zwłaszcza w przypadku głównego bohatera i jego syna.
Według zapewnień książka nie mrozi krwi w żyłach, ale jest ciekawa. Czyta się jednym tchem, a potem ma się ochotę na kolejne części.
basia02033 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-11, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Przeczytałam ale bez szału:)
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AmaiaSalamanca5 Linia koment
Przeczytane:2016-02-15, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Karmelek3 Linia koment
Przeczytane:2014-02-08, Na półkach: Przeczytałem,
Atka0606 Linia koment
Przeczytane:2013-01-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów