Upadły anioł

W powiewach wiosennego wiatru na Gotlandii, Visby świętuje uroczystość inauguracji nowo wybudowanej hali kongresowej, na którą przybywa około pięciuset zaproszonych gości. Aranżer tego wielkiego przyjęcia, Viktor Algard, nie przypuszcza, że jest to ostatnie przyjęcie, jakie organizuje w swoim życiu.Następnego dnia ktoś odnajduje jego zwłoki w budynku hali. Komisarz Knutas próbuje odnaleźć motyw tej zbrodni. Jego podejrzenia dotyczą zarówno groźnego pobicia przypadkowego nastolatka, nieznanego hodowcy owiec, tajemniczej kochanki zamordowanego, jak i jego niegdysiejszego biznesowego konkurenta. Prowadzone dochodzenie stawia komisarza jako ojca nastolatka i szefa policji przed sporym dylematem. Dziennikarz telewizyjny Johan Berg próbuje działać na własną rękę. Jego niedawno poślubiona żona, Emma Winarve, staje się przypadkowym świadkiem kryminalnych wydarzeń i wpada w tarapaty, ryzykując życie. "Upadły Anioł" to mrożący krew w żyłach psychologiczny thriller, obraz dewastacji ludzkiej psychiki, do jakiej może prowadzić toksyczne rodzicielstwo.

Informacje dodatkowe o Upadły anioł:

Język oryginału: szwedzki
Tłumaczenie: Teresa Jaśkowska-Drees
Ilustracje:Anna Damasiewicz

Kup książkę Upadły anioł

Upadły anioł - opinie o książce

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2016-07-27, Ocena: 4, Przeczytałam,
"Dzieci stanowiły krystaliczne lustro dla rodziców. Bezlitośnie ujawniało ono każdy ich mankament. Stopień zaufania, miłości i wspólnoty, jaki dzieci okazywały rodzicom, były rachunkiem za postępowanie rodziców." Kryminał na dobre zaczytanie, kilka godzin odkrywania intrygującej fabuły, wspartej mocnymi psychologicznymi zagadnieniami. Uatrakcyjniają one postrzeganie zachowania mordercy, jego bolesne doświadczenia życiowe, toksyczne relacje z bliskimi, zawirowania osobowości, źródła lęków, obaw, niszczycielskich czynów i niekontrolowanych impulsów. Szybko domyślamy się, kto jest zabójcą, jednak nie przeszkadza to w interesującym śledzeniu wciągającej i dynamicznej akcji. Ciekawa charakterystyka postaci, zwłaszcza tych czarnych, ich złożoność i walka toczona z samym sobą. Sprawnie poruszamy się biegiem wydarzeń, trafnie wyłapujemy jej przesłanie, z chęcią rozszyfrowujemy zagadki i sekrety. Zgrabnie skumulowane, powiązane i wyjaśnione wątki na końcu powieści, pozostawiają z poczuciem satysfakcji czytelniczej. Podczas uroczystej inauguracji hali kongresowej w Visby, zamordowany zostaje Viktor Algård, znany organizator imprez okolicznościowych. Gotlandzcy policjanci stopniowo odkrywają tajemnice z jego prywatnego i zawodowego życia. Jednakże żaden ślad nie prowadzi do podejrzanego, brakuje konkretnego wzorca zachowań. Jedynie fakt, że śmierć została zadana trucizną, sugeruje silny związek z ofiarą, bardzo osobisty charakter zbrodni, przypuszczalnie w afekcie. Gdzie szukać motywów zbrodni? Kto ją zadał, tajemnicza kochanka, biznesowy konkurent, ktoś poruszony niedawną tragedią na dyskotece dla młodzieży, której właścicielem była ofiara? A może któryś z mieszkańców miasta, wzburzony mocno kontrowersyjną w oczach społeczności lokalnej budową hali? Trudne i skomplikowane śledztwo. Autorka interesująco rozwija losy rodziny dziennikarza telewizyjnego Johana Berga, jego żona Emma znów znajdzie się w niebezpieczeństwie. Z kolei, policjantka Karin Jacobsson powoli dojrzewa do poradzenia sobie z demonami przeszłości. Jednocześnie za sprawą wątpliwej etycznie postawy stawia szefa gotlandzkiej policji w bardzo niekomfortowej sytuacji. Przewidywalne do tej pory prywatne życie głównego bohatera powieści, Andersa Knutasa, podlega znacznym zakłóceniom i perturbacjom, zarówno w kontekście kryminalnego wątku, jak i rodzicielstwa. bookendorfina.blogspot.com
Avatar użytkownika - MonikaSmu
MonikaSmu
Przeczytane:2015-02-07, Ocena: 4, Przeczytałam, 2015,
Książka zapowiadała się dobrze, ale ciągnęła się zbyt długo. Efekt był taki że chciałam ją skończyć i zacząć coś nowego.
Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2015-07-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
To było moje pierwsze spotkanie z autorką i wiem już, że chętnie sięgnę po resztę jej książek. "Upadły anioł" to sprawnie napisany kryminał z tłem społeczno-obyczajowym. Inspektor Knutas próbuje rozwikłać zagadkę morderstwa. W tle mamy trudne kontakty rodziców z dziećmi i toksyczne relacje, które wpływają na całe życie.
Avatar użytkownika - Lilka28
Lilka28
Przeczytane:2014-06-16, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Jak to zwykle z kryminałami bywa - pierwsze pytanie, które nam się nasuwa na myśl, brzmi - kto zabił? Autorka sprytnie wodzi czytelnika za nos, co chwilę dając do zrozumienia, że osoba, którą obstawiamy, nie ma z morderstwem nic wspólnego. Książka warta jest przeczytania i polecenia innym, choćby dlatego, że oprócz głównego wątku morderstwa, dokonanego na organizatorze lokalnych imprez, porusza kwestie, dotyczące trudnego rodzicielstwa, rozchodzenia się wzajemnych relacji rodziców i dzieci. Według mnie jednak wątek ten nie został dostatecznie pogłębiony, zwłaszcza w przypadku głównego bohatera i jego syna. Według zapewnień książka nie mrozi krwi w żyłach, ale jest ciekawa. Czyta się jednym tchem, a potem ma się ochotę na kolejne części.
Avatar użytkownika - basia02033
basia02033
Przeczytane:2014-02-11, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Przeczytałam ale bez szału:)
Poprawnie napisana, z dobrze poprowadzoną fabułą. Bez wielkich wpadek ale i bez zachwytu.
Avatar użytkownika - justynazdr
justynazdr
Przeczytane:2022-08-27, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2022, 26 książek 2022,
Avatar użytkownika - selwka
Przeczytane:2013-01-11, Ocena: 5, Przeczytałam,
Każdy umiera sam
Mari Jungstedt0
Okładka ksiązki - Każdy umiera sam

Pewnego dnia z salonu fryzjerskiego w Visby znika bez śladu trzyletnia dziewczynka, córka pracującej tam Evy Eliasson. Rozpoczyna się śledztwo policyjne...

Ostatni Akt
Mari Jungstedt0
Okładka ksiązki - Ostatni Akt

Ostatni akt to kolejna powieść bestsellerowej autorki, której książki ukazały się w ponad dwudziestomilionowym nakładzie w kilkudziesięciu językach...