Upadły anioł

,,Gabriel Allon to mój ulubiony bohater literacki" - prezydent Bill Clinton

ZABÓJCA

,,Przygotujcie się na zarwane noce" - USA Today

SZPIEG

,,Tajny agent, któremu talentu mógłby pozazdrościć James Bond" - Dallas Morning News

Gabriel Allon, niesforny syn izraelskiego wywiadu, który ledwo uszedł z życiem z ostatniej operacji, znajduje schronienie w murach Watykanu, gdzie zajmuje się restauracją jednego z największych arcydzieł Caravaggia. Jednak pewnego ranka wzywa go do Bazyliki św. Piotra Monsinior Luigi Donati, wpływowy osobisty sekretarz Jego Świątobliwości papieża Pawła VII. Pod wspaniałą kopułą Michała Anioła leży ciało kobiety, połamane, bo spadło z dużej wysokości. Watykańska policja podejrzewa samobójstwo, choć Gabriel ma inną teorię. Wygląda na to, że Donati również. Jednak monsinior obawia się, że publiczne śledztwo może oznaczać kolejny skandal związany z Kościołem, prosi więc Gabriela, aby ten po cichu zbadał sprawę - z jednym zastrzeżeniem. Watykańska zasada numer jeden - mówi Donati - Nie zadawaj zbyt wielu pytań.

Gabriel ustala, że zmarła odkryła niebezpieczną tajemnicę - taką, która zagroziła organizacji przestępczej o zasięgu światowym, zajmującej się kradzieżą ponadczasowych skarbów starożytności i sprzedającej tym, którzy zaoferują najwyższą cenę. Jednak za tą szajką stoi coś więcej niż tylko chciwość. Pewien tajemniczy agent planuje akt sabotażu, który pogrąży świat w konflikcie o wymiarze apokalipsy...

Upadły anioł to upajające połączenie intryg politycznych, historii i sztuki. Akcja manewruje zręcznie w różnych sceneriach, od wyciszonych komnat Watykanu przez snobistyczne stoki narciarskie St. Moritz do eleganckich alej Berlina i Wiednia - aż do wstrząsającego zakończenia w najświętszym i najbardziej kontrowersyjnym miejscu na świecie.

Każde miejsce akcji w tej niezwykłej książce opisane jest z dbałością typową dla Starego Mistrza, podobnie jak postacie szpiegów, kochanków, duchownych i złodziei, którzy pojawiają się na jej kartach. To opowieść o wierze i o niszczącej sile sekretów - oraz jakże aktualne memento, że ci, którzy nie pamiętają przeszłości, są skazani na powtarzanie jej.

Daniel Silva jest najlepiej sprzedającym się autorem według listy bestsellerów New York Timesa. Spod jego pióra wyszły:

Angielski zabójca, Książę ognia, Posłaniec, Tajny sługa, Reguły Moskwy, Uciekinier, Sprawa Rembrandta, Portret szpiega, Unlikely Spy, The Mark of the Assassin, The Marching Season, The Kill Artist, Spowiednik i Śmierć w Wiedniu. Jest żonaty z korespondentką programu Today dla NBC News, Jamie Gangel. Mieszkają w Waszyngtonie z dwójką dzieci, Lily i Nicholasem. W roku 2009 Silva został członkiem Amerykańskiej Rady Pamięci o Holokauście.

Informacje dodatkowe o Upadły anioł:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2013-10-09
Tytuł oryginału: The Fallen Angel
Tłumaczenie: Agnieszka Andrzejewska

Kup książkę Upadły anioł

Upadły anioł - opinie o książce

Czasem trzeba popracować ze złymi ludźmi, żeby osiągnąć dobre cele. (s. 143) Pytanie, kto będzie pracował i z kim i jakiż to dobry cel ma ów tajemniczy ktoś osiągnąć. To tytułowy ,,Upadły anioł" z thrillera Daniela Silvy. Gabriel Allon, słynny konserwator malowideł starych mistrzów, emerytowany izraelski szpieg i zamachowiec oraz wybawca Ojca Świętego w jednej osobie, wrócił do Watykanu. (s. 17) Ten człowiek o wielu twarzach ledwo uszedł z życiem w ostatniej operacji. Chwile wytchnienia i spokoju znajduje w Watykanie. Jego terapią jest renowacja dzieła ,,Złożenie do grobu" Caravaggia. Co ciekawe, to Żyd konserwujący chrześcijańskie dzieło sztuki, jedno z wielu w jego karierze konserwatora zabytków. Jednak pewnego dnia monsinior Luigi Donati, osobisty sekretarz papieża Pawła VII, składa mu wizytę i burzy spokój. Otóż pod kopułą Bazyliki św. Piotra zostało znalezione ciało kobiety, które spadło z dużej wysokości. To doktor Claudia Andreatti, która robiła przegląd bogatej kolekcji dzieł sztuki i antyków Watykanu. Oficjalna przyczyna zgonu pani doktor zdaniem watykańskiej policji to samobójstwo. Zasada numer jeden w Watykanie - odparł Donati. - Nie zadawaj zbyt wielu pytań. (s. 37) Jednak Allon i Donati mają inną teorię na temat śmierci atrakcyjnej kustoszki. Ze względu na możliwy skandal związany z Kościołem sekretarz papieża prosi w tajemnicy przyjaciela Watykanu, aby zbadał sprawę. Gabriel zaczyna śledztwo, czuje ,,rausz operacyjny". Już na początku ustala, iż kustoszka tuż przed śmiercią odkryła dziwne braki w zbiorach Muzeów Watykańskich, a komuś to się bardzo nie spodobało. Na celowniku emerytowanego izraelskiego szpiega pojawia się międzynarodowa szajka, która handluje skarbami starożytności. Ale przestępcami kieruje coś o wiele groźniejszego niż chciwość. Pewien agent planuje sabotaż, który pogrąży świat w konflikcie o wymiarze apokalipsy. Nic dziwnego, że izraelski wywiad również jest w to zamieszany, a jego zwierzchnik wierzył w Boga i swego anioła zemsty - Gabriela Allona. Nie jesteśmy zabójcami, Michaile. Jesteśmy tymi, którzy z a p o b i e g a j ą zabójstwom. (s. 242) Tak złożonej postaci, jaką jest Gabriel Allon, jeszcze w książkach nie spotkałam. Ten upadły anioł w czerni, grzesznik w mieście świętych nade wszystko kocha swoją żonę. Ten bohater to zlepek różnych sprzeczności, który potrafi się znaleźć w każdej sytuacji. Jego różnorodne oblicza zaskakują swoją złożonością. Ten bohater to jedna wielka tajemnica, sławna w świecie i mająca różnych przyjaciół. Jednym z nich jest papież Paweł VII, podejmujący ryzyko pod warunkiem, że jego ochroniarzem będzie Gabriel. A że Watykan to mała, rozplotkowana wioska, to jej mieszkańcy dobrze się znają, choć niektórzy ukrywają wielkie tajemnice o sobie, jak choćby Luigi Donati. Pojawia się archeolog biblijny Eli Lawon. Krew nigdy nie śpi. (s. 285) Z każdym rozdziałem akcja się zagęszcza. Macki szajki sięgają wszędzie. Czytelnik wraz z narratorem podróżuje po Europie i Wschodniej Azji. Bierze udział w spotkaniach, porwaniach, przesłuchaniach, kradzieżach, bardzo niebezpiecznych akcjach, które przyprawiać mogą o ciarki. Przy tym ma kontakt z przedmiotami sztuki starożytnej lub ich częściami oraz bronią i śmiercią. Czasem operacje nie idą zgodnie z planem. (s. 158) ,,Upadły anioł" to 12. tom z serii ,,Gabriel Allon". Autor połączył w nim świat dzieł sztuki i zabytków, historii, konfliktów religijnych i intryg politycznych oraz światek przestępczy. Obok duchownych kochankowie, szpiedzy, przestępcy i złodzieje pojawiają się w różnych sceneriach - w komnatach Watykanu, na ulicach Berlina i Wiednia, na stokach narciarskich w St. Moritz, w świętym mieście Jerozolimie. To zręczne połączenie przestępczości zorganizowanej, dzieł sztuki, siły wiary i niszczącej siły sekretów, które prowadzi do wstrząsającego zakończenia w najbardziej kontrowersyjnym miejscu na świecie. Sami się przekonajcie.

Aktualnie przebywam w sanatorium i czytam każdą książkę, która wpadnie w moje ręce. W ten sposób trafiłam na dwunastą część cyklu o agencie Gabrielu Allonie. I teraz muszę zacząć wszystko od początku, muszę szukać pierwszej części. Dla mnie to pozycja sensacyjno - szpiegowska. A Gabriel to taki współczesny James Bond. Brakuje mu tylko wymyślnych gadżetów. A fabuła nie jest jakaś nowatorska - konflikt palestyńsko - izraelsko - chrześcijański, ale akcja tak wartka, że trudno przy czytaniu wyhamować. A na dokładkę polubiłam głównego bohatera.

Angielski szpieg
Daniel Silva0
Okładka ksiązki - Angielski szpieg

Na dziobie jachtu, z drinkiem w dłoni, ułożyła się topless najsłynniejsza kobieta świata, wystawiając do słońca nieskazitelną skórę. Zaś pokład...

Portret nieznanej kobiety
Daniel Silva0
Okładka ksiązki - Portret nieznanej kobiety

Legendarny szpieg i konserwator sztuki Gabriel Allon odszedł w końcu z funkcji szefa wywiadu izraelskiego i osiadł w Wenecji - jedynym mieście, w którym...

Forget Me Not
Julie Soto