W 80 dni dookoła świata

W 80 dni dookoła świata to najpopularniejsza powieść francuskiego pisarza Juliusza Verne’a, która swoją premierę miała w 1873 roku. Akcja książki rozpoczyna się w XIX-wiecznym Londynie. Philaes Fogg wiedzie samotne i uporządkowane życie, do czasu, gdy założył się z kolegami o to, że w osiemdziesiąt dni objedzie świat dookoła. Bohater książki przemierza lądy i oceany nie tylko po to, aby wygrać zakład, ale również aby obronić swój honor; został bowiem podejrzany, że opuszczając Londyn, dokonał kradzieży na dużą skalę.

Informacje dodatkowe o W 80 dni dookoła świata:

W 80 dni dookoła świata - opinie o książce

Avatar użytkownika - Myszka77
Myszka77
Przeczytane:2023-05-21,

"W 80 dni dookoła świata" Juliusza Verne'a to chyba najbardziej znany wszystkim klasyk przygodowy, a podróż dookoła świata w dzisiejszych czasach również jest fascynująca. Oczywiście teraz nie czułam już wypieków na twarzy podczas lektury książki, bo znam ja dość dobrze. Tym razem mam zamiar także dać ją do przeczytania swoim wnukom, żeby mogli porównać oglądany wcześniej film z książką. Ja zawsze wole najpierw przeczytać książkę a potem obejrzeć ewentualnie film, lecz ta historia jest już tak wielokrotnie sfilmowana, że nawet małe dzieci znają jakąś interpretację animowaną.
Przyznam jednak, że bardzo przyjemnie było mi wrócić do dziecięcych lat i ponownie odkryć i poczuć tę ciekawość z odkrywania nowego świata, nowych wrażeń z różnych przygód. Książka od początku wciąga czytelnika i nie jest zbyt banalna, chociaż ja po latach oczywiście zauważam pewne jej wady. Lecz trzeba wziąć pod uwagę fakt, iż Juliusz Verne napisał tę książkę w XIX wieku, więc w tamtym czasie jakiekolwiek podróże nie były tak powszechne jak obecnie, lecz mimo to wyobraźnia autora pozwoliła na barwne i dość ekscytujące opisy, które są piękne i realistyczne. Dużą rolę w tej podróży odgrywały oczywiście pieniądze, gdyby Fogg nie był bogaty, z pewnością ta podróż nie doszłaby do skutku w takim wymiarze... Oczywiście teraz gdy znam zakończenie całej przygody, zupełnie inaczej do tego podchodzę.
Wiele lat temu dla młodej osoby, która niezbyt wiele wiedziała o zwyczajach panujących na świecie, o strefach czasowych i różnych kulturach wydawać by się mogło, że to bardzo barwna i urokliwa opowieść. Lecz teraz muszę przyznać, że niektóre opisy są zbyt stereotypowe i niejako często krzywdzące.
I chociaż spotkałam się ze stwierdzeniem, że obecna młodzież nie powinna czytać tej powieści, to ja się z tym nie zgadzam. Uważam, że obecne nastolatki są na tyle świadome żeby nie brać dosłownie postrzegania świata w ówczesnych czasach. Z pewnością zdają sobie sprawę z tego, ile lat temu powstała ta książka i nie wpłynie na ich zachowanie jej lektura. Moim zdaniem jest to ciekawe doświadczenie żeby spojrzeć na świat oczami ludzi z tamtych czasów.
Ja dla swoich wnuków wybrałam wydanie ilustrowane, więc podczas czytania można sobie umilić czas oglądaniem pięknych obrazków.

I chociaż niemal każdy wie jak zakończy się ta przygoda, to i tak kibicuje się Foggowi i jego zwariowane nieco drużynie. Bohaterowie są ciekawi a przygoda również. Książkę szybko się czyta, tym bardziej, że to wydanie ma większa czcionkę.
Ja czytałam książkę kilka razy i zdradzę, że za każdym razem jestem zadowolona z tej lektury.

"Tak więc Phileas Fogg wygrał zakład. Przebył drogę naokoło świata w przeciągu osiemdziesięciu dni! Ekscentryczny dżentelmen wykazał w tej podróży dużo zimnej krwi i taktu.

Ale potem? Cóż zyskał za to, co zdobył w tej trudnej drodze?

„Nic“ powie ktoś nieświadomy. Ale tak nie jest. Posiadł piękną kobietę, która go uczyniła najszczęśliwszym z ludzi. Warto więc było i świat objechać!"
Polecam, dla rozrywki i przygody...

Kolejna lektura na warsztacie :)
Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2016-01-27,
Książka, którą czytałam dawno dawno temu. Teraz, ponieważ jest to lektura w szkole podstawowej, zmuszona byłam odświeżyć sobie jej treść. Powieść skonstruowana jest rewelacyjnie. Wątek detektywistyczny prowadzony jest w sposób bardzo ciekawy. Wątek podróżniczy to niesamowita wycieczka po XIX wiecznym świecie. Verne stworzył wyjątkowe postaci, wśród których wyróżnia się flegmatyczny, spokojny główny bohater. Książka ta jest warta polecenia, chociaż młode pokolenie nie rozumie jej i twierdzi, że jest ona bardzo nudna.
Avatar użytkownika - Almiria
Almiria
Przeczytane:2015-03-05,
Wszyscy znamy wiele adaptacji tej powieści, jednak niewielu zdobyło się na przeczytanie oryginału. A szkoda, ponieważ jest to jedna z najlepszych książek jakie kiedykolwiek czytałam. Nie dość że historia jest po prostu rewelacyjna, to jeszcze można się wiele dowiedzieć o XIX wiecznym świecie. Moim faworytem jest Hongkong, opisany jako 'niewielka oaza Angielska', niesamowite, jak wiele zmieniło się w ciągu nieco ponad wieku. I najważniejsze - książka ma klasę. Fileas Fogg nie jest przebojowym podróżnikiem, jak większość obecnych głównych bohaterów, nie lubi się go tak od razu. On zarabia na swoja opinię stylem i stanowczością. Powtórzę, bo bardzo mi to stwierdzenie pasuje: książka ma klasę.
Avatar użytkownika - KatyDream
KatyDream
Przeczytane:2015-02-02,
Już jakiś czas kurzyła się na półce. W końcu przyszła pora na poznanie historii niezwykłego dżentelmena. Już od pierwszych stron porywa. Totalnie. Nie przeszkadzają opisy krajobrazów i często używane nazwy własne. Nieustannie rosnąca ciekawość, z każdą kartką, z każdym rozdziałem, staje się coraz bardziej... hmm... zatracająca :) Zdecydowanie można zatracić się w chęci poznania pana Fogga. Oczekiwanie na wybuch emocji głównego bohatera,a jednocześnie podziw niespotykanego opanowania. Myśli kibicują mimowolnie, kciuki same się zaciskają. "Żeby się udało!"Żeby dotarł na czas!" Zdecydowanie porywająca. Jak najbardziej godna polecenia :)
Avatar użytkownika - ewazub
ewazub
Przeczytane:2013-08-14,
Wspaniała powieść Verne'a. Trochę ekscentryczny dżentelmen Fogg wiodący spokojne i uporządkowane życie zakłada się z kolegami od wista, że odbędzie podróż dookoła świata w 80 dni. Towarzyszy mu lojalny sługa Obieżyświat, a depcze im po piętach inspektor Fix, który podejrzewa, że Fogg jest winny kradzieży... Na swojej drodze podróżników czeka wiele przeszkód a ich środki lokomocji są bardzo różne: statki, kolej, wielbłądy a nawet sanie! Od śmierci ratują młodą kobietę Aoudę, która miała spłonąć na stosie wraz ze swym zmarłym mężem. Czy zdążą na czas wrócić do Londynu? Polecam!
Avatar użytkownika - Medea
Medea
Przeczytane:2010-12-12,
genialna książka, mistrzowskie zakończenie
Avatar użytkownika - riviera24
riviera24
Przeczytane:2023-04-13, Ocena: 5, Przeczytałam,

Przeczytałam, aby porównac z serialem, który powstał na podstawie książki. Trudno mi stwierdzić, która wersja bardziej mi się podobała. Muszę przynać, że bardzo lubię sposób prowadzenia narracji przez Verne'a. Zabawna była przygoda z porwaniem kobiety z ołtarza ofiarnego. Książkę oceniam na 5.

Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2021-04-10, Ocena: 5, Przeczytałam,

Historia powszechnie znana, a jednak zapewniła mi podczas czytania przednią rozrywkę. Choć wiedziałam co się mniej więcej wydarzy nie nudziłam się ani przez chwilę, zanurzyłam się w świecie wykreowanym przez autora i dzięki tej lekturze udało mi się oderwać od codzienności. Polubiłam od razu głównego bohatera - Phileasa Fogga. Okazał się opanowany, honorowy, rycerski, szlachetny, odważny, uporządkowany, a jednak nie bojący się ryzyka i w każdej sytuacji zachowywał się jak dżentelmen (dobrze, że chociaż w książkach są tacy mężczyźni).
"W 80 dni dookoła świata" bardzo mi się podobało i na pewno sięgnę jeszcze po inne pozycje tego autora. Polecam.

Avatar użytkownika - AlopexLagopus
AlopexLagopus
Przeczytane:2019-10-28, Ocena: 4, Przeczytałam,

Nie przysięgnę, że na pewno nigdy wcześniej tego nie czytałam, bo po głowie skakały mi różne fragmenty, jednak bardziej prawdopodobne, że to migawki z filmów (choć nie koniecznie). Czytanie tej książki z dostępem do dzisiejszej technologii ma niewątpliwe zalety. Razem z panem Fogg'iem i Google maps zwiedziłam wiele miast, obejrzałam widoki ze statku na Mekkę,  na cieśninę Golden Gate, której brzegów nie spinał jeszcze najsłynniejszy na świecie most. Przemierzyłam z nimi Stany Zjednoczone od San Francisko do Nowego Jorku. jedyne co mi się nie podobała to nieco niespójna charakterystyka głównego bohatera.

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2022-09-04, Ocena: 5, Przeczytałam,
Around the World in Eighty Days
Jules Verne0
Okładka ksiązki - Around the World in Eighty Days

On a wager with his chums at the Reform Club, Phileas Fogg attempts the trip described in the title of this classic adventure novel. Burton does a fine...

20 000 mil podmorskiej żeglugi
Jules Verne0
Okładka ksiązki - 20 000 mil podmorskiej żeglugi

Głównym bohaterem książki jest kapitan Nemo - tajemniczy człowiek, samotnik, który uciekł od ludzi i rozpoczął podróż w głębinach...