Książka "W co wierzyć, jak żyć?" jest wyborem artykułów autorstwa ks. prałata Adama Kaźmierczyka (1920-2004) publikowanych w czasopiśmie dla młodzieży „Wzrastanie” (lata 1989-2000), pod redakcją ks. Stanisława Gurby i Katarzyny Grucy. Została ona podzielona na trzy części: pierwsza dotyczy wiary chrześcijańskiej, druga - Dekalogu, trzecia to artykuły (autobiograficzne, wywiady) traktujące o życiu ks. Kaźmierczyka. Poszczególne części opatrzone zostały krótkim wstępem. Książka poprzedzona została słowem wstępnym ks. Proboszcza Bazyliki w Grybowie - Ryszarda Soroty, natomiast na końcu umieszczono spis treści oraz wykaz artykułów przedrukowanych. Na okładce umieszczono notę biograficzną ks. Kaźmierczyka oraz informację o publikacji. Tematyka książki w sposób interesujący zapoznaje Czytelnika z rozumieniem podstawowych prawd wiary chrześcijańskiej oraz uczy żyć zgodnie z Przykazaniami Bożymi. Refleksja nad zagadnieniami poparta jest licznymi przykładami zaczerpniętymi z życia codziennego, dlatego sposób prezentowania treści jest jasny i łatwy do przyswojenia.

Informacje dodatkowe o W co wierzyć, jak żyć? W 10. rocznicę śmierci ks. Prałata Adama Kaźmierczyka (1920-2004):

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2013-01-23
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-88930-61-4

Kup książkę W co wierzyć, jak żyć? W 10. rocznicę śmierci ks. Prałata Adama Kaźmierczyka (1920-2004)

W co wierzyć, jak żyć? W 10. rocznicę śmierci ks. Prałata Adama Kaźmierczyka (1920-2004) - opinie o książce

Avatar użytkownika - gosc
gosc
Przeczytane:2014-01-31, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Książka ks. Kaźmierczyka, ,,W co wierzyć? Jak żyć?", którą ostatnio zakupiłam i przeczytałam dała mi dużo do myślenia - nad moją wiarą, nad moim życiem. Jestem wierząca i praktykująca, ale dopiero teraz zobaczyłam, co to znaczy być dobrym chrześcijaninem. Dziękuję ks. Ryszardowi Sorocie, proboszczowi naszej parafii, za udostępnienie nam tak wartościowej książki.
Avatar użytkownika - katolik
katolik
Przeczytane:2014-01-22, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Bardzo ciekawa książka poruszająca sprawy wiary chrześcijańskiej. Przede wszystkim Autor te prawdy wiary odnosi do codziennego życia ludzkiego.
Avatar użytkownika - czarna
czarna
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 1, Przeczytałam,
Ciekawe fragmenty i opisy. Myślę, że warto przeczytać. Mam nadzieję, że się nie zawiodę.
Avatar użytkownika - bibliofil
bibliofil
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 6, Przeczytałem,
Bardzo interesująca książka. Polecam wszystkim.
Avatar użytkownika - barbara905
barbara905
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 6, Przeczytałam,
Warto przeczytać tę książkę, nawet warto ją mieć, aby często do niej sięgać. Ks. Kaźmierczyk bardzo pięknie wyjaśnił wiele prawd naszej wiary, a jego sposób przepowiadania trafi do każdego człowieka.
Avatar użytkownika - wacek_wa
wacek_wa
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 6, Przeczytałem,
W recenzji nie będę powtarzał się za moimi poprzednikami. Dodam tylko, że książka liczy ponad 250 stron, formatu B5, bez obrazków, a mimo to czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie. W artykułach podawane są liczne przykłady z życia oraz wypowiedzi sławnych ludzi, często kojarzonych z naukami ścisłymi, literaturą - ale nie z głęboką wiarą. Czasami trudno uwierzyć, że Ci ludzie są autorami tylu pięknych myśli. "Wierzysz, że Jezus zrodził się w Betlejemskim żłobie, ale biada Ci, jeśli nie zrodzi się w Tobie" - pisał kiedyś Adam Mickiewicz. A Karol Darwin, ewolucjonista, powiedział kiedyś: „Im więcej zastanawiam się nad celowością w przyrodzie, tym więcej okazuje się, jak ograniczoną jest nasza wiedza... Jeśli zastanawiamy się nad celowością i mądrością w przyrodzie, to nasza myśl wzdryga się przed tym, żeby ją uważać za wynik przypadku. Toteż, nawet w chwilach największej słabości, nie byłem nigdy ateistą, w znaczeniu jakobym zaprzeczał istnieniu Boga”. Wiele tego typu "zapomnianych" myśli sławnych ludzi można znaleźć w książce "W co wierzyć, jak żyć?", także wiele cennych uwag i spostrzeżeń dotyczących wiary i życia chrześcijańskiego. Dlatego książkę warto przeczytać.
Avatar użytkownika - klaudiak
klaudiak
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Nie jest łatwo mówić o prawdach wiary chrześcijańskiej, tak, aby nie tylko zainteresowały człowieka, ale również trafiały do jego serca. Obrazowy język ks. Adama Kaźmierczyka - autora książki "W co wierzyć, jak żyć?" - zwięzły i treściwy sposób opracowywania tematów, interesujące kwestie poruszane w poszczególnych częściach książki - to wszystko sprawia, że to nauczanie zawarte w książce jest nie tylko interesujące, ale także zapisuje się na długo w ludzkiej pamięci. Tym bardziej interesująca jest praca dla osób, które Autora znały, które w zawartych treściach "słyszą" ponownie ks, Prałata (por. tekst na okładce książki). Zachęcam wszystkich Czytelników do zapoznania się z treścią książki.
Avatar użytkownika - barbara_gr
barbara_gr
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 6, Przeczytałam,
Książka to przedruk artykułów napisanych przez ks. Adama Kaźmierczyka do "Wzrastania". Wybrane teksty zostały przez redaktorów - ks. Stanisława Gurbę i Katarzynę Grucę podzielone na trzy kategorie i przydzielone do trzech części: I. dotyczące wiary, II. dotyczące życia chrześcijańskiego (Dekalog), III. dotyczące życia ks. Prałata (świadectwo życia), każda część poprzedzona została krótkim wstępem oraz "złotą myślą" ks. Kaźmierczyka nawiązującą tematycznie do poszczególnych części publikacji. W ramach trzech rozdziałów artykuły zostały ułożone tak, aby zachowana była ciągłość tematyczna, tj. w części o wierze zamieszczono artykuły tłumaczące prawdy wiary chrześcijańskiej od stworzenia świata po zmartwychwstanie Chrystusa i działalność Kościoła, w części dotyczącej życia chrześcijańskiego według kolejności Przykazań Bożych, natomiast w części ostatniej według wydarzeń z życia Autora artykułów. Całość została opatrzona Wstępem autorstwa ks. Ryszarda Soroty - obecnego proboszcza parafii grybowskiej, Wykazem artykułów przedrukowanych w chronologii ich publikowania w czasopiśmie i Spisem treści na końcu książki. Na okładce zamieszczono krótki życiorys ks. Kaźmierczyka oraz zwięzłą informację o nowej pozycji wydawniczej. Zainteresowanie tą publikacją było duże w środowisku grybowskim, o czym świadczy konieczność wznowienia jej wydania w stosunkowo krótkim czasie. Minusem jest duża ilość literówek w pierwszym wydaniu, poprawiona już we wznowieniu. Sądzę, że brakiem jest także zawężone grono potencjalnych nabywców publikacji, gdyż sprzedaż odbywała się w punkcie parafialnym, zaledwie przez kilkanaście dni (gdyż nakład pierwszego i drugiego wydania szybko się wyczerpał). Książka jest bardzo interesująca, pomimo przedruku artykułów sprzed 10 lat nie straciły one na swej aktualności. Zebranie dorobku naukowego ks. Kaźmierczyka jest godną pochwały formą przypomnienia tej niezwykłej osobowości po 10 latach od jego śmierci. Mam nadzieję, że druk książki zostanie wznowiony i dotrze do szerszej grupy odbiorców.
Avatar użytkownika - kowal112
kowal112
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 6, Przeczytałem,
FRAGMENT Z OKŁADKI KSIĄŻKI: Książka W co wierzyć, jak żyć? jest wyborem artykułów autorstwa ks. Prałata Adama Kaźmierczyka publikowanych w czasopiśmie dla młodzieży „Wzrastanie” (lata 1989-2000). Stanowią one wymiar katechezy, która była szczególnie ważna w jego życiu. Ks. Prałat umiłował bezpośredni kontakt z wiernymi, zarówno przy konfesjonale, w którym spędzał po kilka godzin dziennie, jak i poprzez wizyty duszpasterskie i codzienne spotkania. Uśmiechnięty, bezpośredni, zawsze sam pierwszy nawiązywał kontakt ze spotkanymi ludźmi, pytając o wszystkie potrzeby dnia codziennego. Takim zapamiętają go na pewno ci, którzy mogli go poznać. Czym żył, tym dzielił się z innymi, niosąc w ten sposób pomoc duchową ludziom powierzonym jego opiece. W głoszonych kazaniach, prowadzonych katechezach czy pisanych artykułach wyrażał samego siebie, realizował swój styl duszpasterski. Czytając tę książkę można znów „usłyszeć” ks. Prałata. Jego styl przepowiadania jest charakterystyczny, a cel w pracy duszpasterskiej był zawsze jeden: by stale towarzyszyć każdemu człowiekowi w jego ziemskiej pielgrzymce do nieba.
Avatar użytkownika - kowal109
kowal109
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 6, Przeczytałem,
Prezentowana publikacja jest zbiorem tekstów ks. Adama Kaźmierczyka poświęconych teamtom wiary chrześcijańskiej i Dekalogu. Zostały one zaczerpnięte z jego bogatej spuścizny pisarskiej. Książka zawiera teksty publikowane we "Wzrastaniu" w latach 1989-2000. Redaktorzy przygotowując tekst do druku sprawdzili niektóre cytaty oraz ujednolicili tekst, opatrując je krótkim wstępem. Nadto przy każdej z tych prac podano informację, kiedy została opublikowana. Źródło: marco.polo http://www.granice.pl/ksiazka,w-co-wierzyc--jak-zyc-w-10--rocznice-smierci-ks--pralata-adama-kazmierczyka--1920-2004-,293680
Avatar użytkownika - jasptak
jasptak
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 6, Przeczytałem,
"Idących na śmierć zatrzymaj! Czyli o samobójcach" - to tytuł artykułu zamieszczonego w książce "W co wierzyć...". Rosnąca liczba samobójstw w Polsce jest faktem. Kilka przykładów zamieszczonych w artykule pokazuje tragizm ludzi odbierających sobie życie. Lekarstwo na tę sytuację jest jedno - zwrócić się do Boga. "Chryste ratuj mnie!" - to wołanie jednej z kobiet, która miała myśli samobójcze, nikomu już na niej nie zależało. W Chrystusie odnalazła sens swojego życia. Chociaż samobójstwo jest grzechem bardzo ciężkim, o tych ludziach zapomnieć nie można. "Czy można się modlić za samobójców? Nie tylko można, ale trzeba" - odpowiada ks. Adam Kaźmierczyk. Autor pisze dalej: "Kiedy więc zauważysz, że ktoś dziwnie się zachowuje, mówi o skakaniu z dachu, o torach kolejowych, o pastylkach nasennych, czy sznurze – nie zostawiaj go samego, ale okaż mu dużo życzliwości i dobroci serca. I powiedz mu, ze Bóg go kocha, że jest tutaj naprawdę potrzebny. Może dane ci będzie uratować jego życie?" Książka zawiera wiele innych ciekawych artykułów, które warto przeczytać. Źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/207131/w-co-wierzyc-jak-zyc-w-10-rocznice-smierci-ks-pralata-adama-kazmierczyka-1920-2004
Avatar użytkownika - Moja_Wiara
Moja_Wiara
Przeczytane:2014-01-07, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Książka wyjaśnia podstawowe prawdy wiary chrześcijańskiej: skąd wziął się świat i człowiek, co znaczy wierzyć w bóstwo i człowieczeństwo Chrystusa, czy my naprawdę zmartwychwstaniemy i wiele innych zagadnień dotyczących kwestii naszej wiary. Druga część to wyjaśnienie Dziesięciu Przykazań Bożych: dlaczego się nie modlisz?, Może powróżyć?, Idź w niedzielę do kościoła, Bożek pieniądza, seksu itd. Na końcu zamieszczono kilka interesujących wywiadów z autorem książki, ks. Adamem Kaźmierczykiem. Polecam gorąco tę książkę.
Avatar użytkownika - czytelnik112
czytelnik112
Przeczytane:2014-01-03, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Książka w pewnym sensie biograficzna, po części to redakcja archiwalnych artykułów, osobistych przemyśleń, wreszcie to pouczenie w co wierzyć i jak żeć, aby być szczęśliwym w życiu.
Avatar użytkownika - boo_boo
boo_boo