W Dolinie Królów. Howard Carter i odkrycie grobowca Tutanchamona

Wciągająca opowieść o obsesji, zachłanności, sławie i utraconej fortunie, a przede wszystkim o okrywaniu tajemnic starożytnego Egiptu.

W 1922 roku brytyjski archeolog Howard Carter dokonał jednego z największych odkryć w historii. Nienaruszony grobowiec króla Tutanchamona, skrywał w środku nieprzebrane skarby starożytnej cywilizacji. Nadzwyczajne odkrycie przyniosło Carterowi międzynarodową sławę i miejsce na kartach historii, jednak wywarło destrukcyjny wpływ na jego dalsze życie.

Carter rozpoczynał pracę w Egipcie jako siedemnastolatek. Był niedoświadczony, niewykształcony i nieznany. Stopniowo pogłębiał wiedzę, doskonalił umiejętności i zdobywał uznanie przedstawicieli świata archeologii, jednak dopiero nawiązanie znajomości z lordem Carnarvonem przyniosło zwrot w jego karierze i poszukiwaniach. Chociaż poszukiwacze bardzo się od siebie różnili, razem potrafili stawić czoło wszelkim przeciwnościom.

,,W Dolinie Królów" to fascynująca opowieść o niezwykłych czasach w dziejach archeologii starożytnego Egiptu - czasach takich postaci, jak opromieniony sławą po odkryciu Troi Heinrich Schliemann i Howard Carter. Snując fascynującą relację, Daniel Meyerson odkrywa przed nami niesamowite życie nadzwyczajnych ludzi i pozwala nam poznać ducha archeologii tamtych czasów.

Z początku nic nie widziałem, a płomień świecy przygasał w gorącym powietrzu wydobywającym się z komory, po chwili jednak oczy przyzwyczaiły się do światła i szczegóły wnętrza zaczęły się powoli wyłaniać z mgły: dziwne zwierzęta, posągi i złoto - wszędzie blask złota. Przez chwilę, która pozostałym pewnie musiała się wydawać wiecznością, stałem oszołomiony, a kiedy lord Carnarvon, nie mogąc już znieść dłużej tej niepewności, zapytał z obawą w głosie: ,,Widzi pan coś?", z moich ust wydobyło się tylko: ,,Tak, wspaniałe rzeczy".

Howard Carter, fragment książki

Daniel Meyerson - absolwent Columbia University, gdzie obecnie pracuje. Jest autorem kilku książek historycznych, m.in. ,,Tajemnica hieroglifów. Champollion, Napoleon i odczytanie Kamienia z Rosetty".

Informacje dodatkowe o W Dolinie Królów. Howard Carter i odkrycie grobowca Tutanchamona:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2015-04-21
Kategoria: Historyczne

Kup książkę W Dolinie Królów. Howard Carter i odkrycie grobowca Tutanchamona

W Dolinie Królów. Howard Carter i odkrycie grobowca Tutanchamona - opinie o książce

Avatar użytkownika - liver_
liver_
Przeczytane:2019-07-05, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 12 książek 2019,
Tajemnica hieroglifów. Champollion, Napoleon i odczytanie Kamienia z Rosetty
Daniel Meyerson0
Okładka ksiązki - Tajemnica hieroglifów. Champollion, Napoleon i odczytanie Kamienia z Rosetty

Napoleon, Champollion i arcydzieło o odczytaniu Kamienia z Rosetty. Odczytanie Kamienia z Rosetty było jednym z najwybitniejszych dokonań intelektualnych...