OPIS KSIĄŻKI:

Tytuł oryginału: Desert Royal
Tłumaczenie: Bożena Krzyżanowska
Ilustracje: -
Dodał/a książkę:czytam

„Bóg właśnie po to obdarzył kobiety przebiegłością, by mogły knuć intrygi. To jedyny sposób, w jaki możemy przeciwstawić się złym skłonnościom mężczyzn”. Prawdziwa opowieść Sułtany – saudyjskiej księżniczki, która odważyła się wyłamać drzwi złotej klatki. Sułtana urodziła się jako bajecznie bogata księżniczka w świecie, w którym kobiety nie mają prawa głosu. Choć sama została wydana za mąż za dobrego mężczyznę, to wciąż była świadkiem okrucieństw, jakie spotykały inne kobiety. Z każdym dniem rósł w niej gniew i sprzeciw wobec świata, w którym mężowie rządzą, a żony cierpią . Czy księżniczka odkryła w sobie siłę, aby go zmienić?

Emilly26 plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-04-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem," Chcę przeczytać 26 książki w 2017 roku",
Jean Sasson w profesjonalny sposób podjęła się nie lada wyzwania dotyczącego problemu nierównego, niesprawiedliwego traktowania kobiet w Arabii Saudyjskiej. Bohaterką książki jest przyjaciółka o imieniu Sułtana autorki, która jest księżniczką.

Księżniczka Sułtana to kobieta, waleczna, pomysłowa, przyjacielska, kochająca swoją rodzinę, pomocna w każdej sytuacji , gdy ktoś potrzebuje jej wsparcia. Nienawiść, ból, cierpienie stanowi dla niej największe zagrożenie.

Księżniczka Sułtana pod maską pięknej kobiety skrywa tajemnice.
Czy chcesz zapoznać się z tajemnicą księżnej zawartej na stronie 213?

Moim zdaniem warto jest ją poznać, gdyż morał będzie wynikał jeden:
,, Mów zawsze prawdę jaką by ona nie była, a dzięki temu prawdomówność odkryje Twoje drugie pozytywne ja".

Wyjaśnienie prawdy wymaga odwagi, ale jest najlepszym lekarstwem na ból psychiczny, pokonanie strachu poprzez ujawnienie prawdy. Im dalej żyjemy od prawdy tym trudniej żyje się z nią na co dzień. Prawda tak czy inaczej ujrzy swoje światło dzienne.

W przypadku księżniczki zostanie to wybaczone, gdyż czytelnik poznający jej losy nie wytrwałby do końca i co ją trapi. Jean Sasson wspaniale rozwiązała ten problem w rozdziale.

Miłość do rodziny przezwyciężyła pokonać strach do problematyki krzywd. Księżna Sułtana podąża śladami księżnej Diany, a to stanowi doskonały przykład autorytetu ,że można zmienić los młodych dziewczynek. dziewcząt , kobiet dzięki wsparciu wszystkich kobiet na świecie.

Kobiety krzywdzone przez mężczyzn niech czują magiczną siłę wsparcia od nas, którzy rozumiemy ich trudne, a momentami trudne losy.

Z największą przyjemnością dołączam się do ,,kręgu kobiet" organizacji założonej 2002 r., która zachęca do pomocy pokrzywdzonym przez los wszystkich cierpiących kobiet.

Zrozumiały język przekazu, czytelna czcionka zamieszczona w tekście, interesujące dialogi przeprowadzone w kręgu najbliższej rodziny księżniczki Sułtany sprawiają, że chce się czytać i poznawać ją na nowo. Książka posiada miękką okładkę, 327 stron.

Każdy z czytelników odnajdzie siebie w księżniczce Sułtanie. Książkę tą można czytać w każdej porze roku. Gorąco polecam przeczytać tą książkę wydaną przez Wydawnictwo Znak Literanova.
ksiazkanonstop plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-04-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Egzemplarze recenzenckie,Mam,
Życie kobiet w Arabii Saudyjskiej jest pełne wyrzeczeń, rezygnacji ze swoich potrzeb oraz marzeń każdego dnia. Płeć piękna nie ma żadnych praw. Nie dla niej jest wiedza, podjęcie zarobkowej pracy również jest poza jej zasięgiem. Jako żona jest zmuszona do całkowitego posłuszeństwa mężowi. To on jest panem jej bytu i od niego zależy los kobiety, którą pojął za małżonkę. Mężczyźni żyją jak królowie. Mają prawo znęcać się, gwałcić, poniżać. Robią to bezkarnie. Arabki to istoty bezbarwne, wystraszone, pokorne. Ciche i skryte. Kiedy czytamy książki o ich życiu, prawdziwe historie, ciężko uwierzyć, że w czasie, kiedy my cieszymy się wolnością, możemy spełniać własne pragnienia, realizować cele, wspinać się po szczeblach do osobistego i zawodowego spełnienia, inne kobiety żyją w ciągłym paraliżującym, rujnującym je przede wszystkim wewnętrznie lęku. Wychodząc na ulice Arabii Saudyjskiej poznajemy głównie pewnych siebie mężczyzn. Kobiety, które mają w sobie tyle mądrości, delikatności, pragnień trwają w ukryciu.

Sułtana to główna bohaterka najnowszej książki Jean Sasson "W kręgu księżniczki". Miała ogrom szczęścia. Kiedy na jej oczach kobiety wychodziły za mąż za okropnych, pozbawionych jakichkolwiek uczuć, dużo starszych od siebie mężczyzn, ona poślubiła dobrego człowieka, któremu nie obce były słowa "szacunek", "miłość". Dla Karima nie liczyła się tylko satysfakcja seksualna. Takiego mężczyzny trzeba szukać ze świecą w tamtym zakątku świata. Spełniona Sułtana jednak nie osiada na tronie szczęścia. Postanawia działać w sprawie zastraszanych, poniżanych, gwałconych kobiet. Jest to niezwykle trudne zadanie do wykonania w codzienności, w której słowa płci pięknej są niczym. Są one po prostu nic nie warte, prędko zapominane a często wcale nie wypowiedziane. Wraz ze swoimi siostrami pragnie uchronić swoją bratanicę przed największym błędem jej życia. Niestety, nie mogą zapobiec nieszczęściu, ponieważ ostatnie słowo należy do ojca dziewczyny, który jest bezwzględnym, zatwardziałym we własnych przekonaniach człowiekiem. Nikt nie powiedziałby, że Ali jest bratem Sułtany... Główna bohaterka załamuje się porażką, lecz jest to krótkotrwałe uczucie przegranej, ponieważ nie zniechęca się do działania. Czuje w sobie niezwykle silną wolę pomocy innym. Jest świadoma tego, że jeśli ona nic nie zrobi, być może nikt inny nie będzie skory wyciągnąć dłoń w kierunku potrzebujących. Sułtana wiedząc, że ma oparcie w kochającej, oddanej rodzinie pnie się w górę aż osiągnie sukces. Jest jedną z nielicznych kobiet, które w Arabii Saudyjskiej mają szczęście i chciałaby, aby Arabki zaznały lepszego życia.

"W kręgu księżniczki" to wstrząsająca historia kobiet zamieszkujących Arabię Saudyjską. Przesiąknięta emocjami, pełna niesprawiedliwości i bólu, lecz jest jeszcze coś... W tejże publikacji autorka przedstawia wyższość mężczyzn. Otrzymujemy obraz męża jako pana i władcy żony, kobiety jako służącej i poddanej, niewolnicy. Mężczyzna może wszystko, kobieta... nie może nic. Ten kontrast wzbudza w czytelniku oburzenie, żal. Tematyka książki jest niezwykle trudna i wymagająca ale dzięki talentowi autorki czyta się płynnie i z rosnącym zaciekawieniem. "W kręgu księżniczki" znajdziemy też iskierkę nadziei. Słońcem w książce jest miłość jaka łączy Sułtanę i Karima. Dzięki tej dwójce pozycja nie jest tylko smutnym obrazem, w którym dominuje poniżenie.

Poznaj dobre serce Sułtany, która marzy o tym, aby kobiety były kochane, a nie zastraszane...

Chociaż tytuł "W kręgu księżniczki" jest trzecim tomem cyklu, można z powodzeniem przeczytać go bez zapoznania się z poprzednimi częściami.
Margarita1980 plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-04-09, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2017,Mam,

„W kręgu księżniczki” to trzecia część opowieści księżniczki Sułatany Al Su’ud o jej życiu, napisanej przez jej wieloletnią przyjaciółkę Jean Sasson.

Sułtana jest kobietą która, wydawałoby się ma wszystko: ma kochającego i wspierającego męża, dwójkę pięknych córek, majątek liczony w setkach milionów dolarów. Jednego czego jej brakuje to pełnej wolności, którą cieszą się kobiety Zachodu. Nie wolno jej wyjść poza obszar pałacu bez  tradycyjnego kwefu i abaji. Nie wolno jej przebywać w towarzystwie mężczyzny, z którym nie jest spokrewniona. Nie wolno jej nawet prowadzić auta!

Sułtana, tak jak wszystkie kobiety w Arabii Saudyjskiej  jest skrępowana przez nakazy i zakazy prawa szariatu (islamskie reguły prawne zaczerpnięte z Koranu) oraz sunny (zbioru relacji o życiu proroka Mahometa).  I tak samo jak wszystkie kobiety w Arabii Saudyjskiej, niezależnie od ich statusu społecznego czy materialnego, jest obywatelem drugiej kategorii, całkowicie uzależnionym od woli mężczyzn z jej Rodziny.
         Księżniczka, piórem autorki, opowiada nie tylko swoją historię, ale historię kobiet ze swojej licznej rodziny, a także ich służących, które są w jeszcze gorszej sytuacji niż mimo wszystko uprzywilejowane księżniczki.

Od pewnego czasu Sułtana nie czuje się szczęśliwa, czegoś brakuje w jej wypełnionym bogactwem i luksusem życiu. Czuje, że musi coś zrobić dla kobiet. Musi jakoś przeciwstawić się dominacji mężczyzn. Nie każda  z jej krewniaczek trafiła na dobrego i przyzwoitego męża. Niektóre z nich muszą znosić poniżania i gwałty ze strony swoim mężów, którym winne są całkowitą lojalność i szacunek. To mężczyzna decyduje o rozwodzie z kobietą, nawet z najbłahszego powodu, kobieta może ubiegać się o rozwód tylko w ściśle określonych warunkach. Rozwód jest hańbą dla kobiety, nie dla mężczyzny.

Oczami Sułtany oglądamy jej świat, tak różny od naszego. Poznajemy jej radości i smutki. Sułtana dzieli się z czytelnikami nawet swoim uzależnieniem od alkoholu! A przecież alkohol jest całkowicie zakazany w krajach islamskich.

Jedną, z najbardziej wstrząsających kwestii, jest kupowanie dziewcząt jako seks niewolnic przez bogatych saudyjskich mężczyzn. Dziewczęta te, pochodzące z biednych obszarów Filipin, Pakistanu, Afganistanu są sprzedawane przez własne rodziny, aby „służyły” swoim nowym właścicielom. Sułtana odkrywa nawet w swoim najbliższym otoczeniu kilka przypadków zakupienia niewolnic, w niektórych przypadkach były to zaledwie kilkunastoletnie dziewczynki.  Gwałt dokonany na jednej ze służących, zakupionych przez jednego z jej siostrzeńców do celów seksualnych, powoduje, że w Sułtanie, ale również w jej siostrach zachodzi nieodwracalna zmiana. Postanawiają sprzeciwić się woli mężczyzn i postąpić tak jak nakazuje im sumienie. „Żadna kobieta nie powinna stanowić własności mężczyzny, zwłaszcza jeśli dzieje się to wbrew jej woli, a już na pewno żaden mężczyzna nie ma prawa gwałcić jej i maltretować.(…) Nigdy więcej nie będę stać z boku i patrzeć jak ktoś maltretuje kobietę.” Powstaje „krąg Sułtany” – w którym kobiety będą mogły się nawzajem wspierać w ciężkich chwilach i gdzie będą mogły czuć się bezpieczne.

„W kręgu księżniczki” nie jest książką o której łatwo zapomnieć. Opowieści księżniczki zapadają głęboko w pamięć, skłaniają do refleksji. Dla kobiety wychowanej w kulturze europejskiej, przyzwyczajonej do mówienia głośno co myśli. Do spotykania się z obiema płciami. Do wychodzenia do pracy, siłowni, biblioteki, pubu czy gdziekolwiek bądź bez konieczności zakrywania się od stóp do głów, bez konieczności pytania o zgody ojca/męża. Mogącej spotykać się z kim chce i wyjść za mąż za tego którego sobie wybiorę ja a nie mój ojciec, los Saudyjek jest czymś strasznym i nie do pomyślenia i nie do zaakceptowania.

Gorąca zachęcam do lektury książki. A jeśli nie czytaliście wcześniejszych części: „Łez księżniczki” i „Sekretów księżniczki” to również do ich lektury.

ZaczytanaMajka plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-04-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2017/majkabloguje.blogspot.com,Mam,

To już kolejna tego typu historia oparta na faktach. Wiadomo, że w Arabii Saudyjskiej kobiety skrywają pod swoimi albami i nic nie można dojrzeć oprócz ich zjawiskowych oczu, ale to tylko to co my widzimy.

Kiedyś przeczytałam książkę Tomka Michniewicza i w niej podróżnik przybliżył ten świat, który jednych przeraża, a innych zachwyca. Nie wiedziałam, że ta opowieść jest podzielona na kilka części i muszę przyznać, że będę musiała to nadrobić. Tym razem książka opowiada o Sułtanie która przełamała kłódkę do złotej klatki. ,,W kręgu księżniczki" właśnie o tym opowiada, o prawdziwym życiu w Arabii, o tym jak kobiety muszą walczyć o swoje prawa. Jak pod albami skrywają najdroższe sukienki świata i drogocenne klejnoty. To opowieść o posłuszeństwie wobec mężczyzn. Książka powstała dzięki Sułtanie, arabskiej księżniczce, której życie można nazwać bajką, ponieważ ma wszystko czego potrzebne jest takiej kobiecie do szczęścia. Do tego mąż ją kocha i nie powinna skarżyć się na jakiś niedostatek. A jednak, księżniczka widzi, że obok niej inne kobiety mają gorzej, ponieważ są przyporządkowane regułom jakie dyktują mężczyźni. Często bite i poniżane, gwałcone. Trudno im walczyć o jakiekolwiek prawa i sprawiedliwość. To wszystko skłania Sułtanę do tego, by pomóc innym.

Autor: Jean Sasson
Tytuł: W kręgu księżniczki
Cykl: Księżniczka Sułtana #3
Wydawnictwo: Znak Literanova
Strony: 327
Premiera: 12 kwietnia 2017 r.

Mając w pamięci opisywaną Arabię Saudyjską przez Michniewicza, nie byłam bardzo zdziwiona przedstawionym dramatem tamtych kobiet. Muszę dodać, że ,,W kręgu księżniczki" pozwoliło mi zobaczyć jeszcze pełniejszy obraz tamtego świata. Z zewnątrz może wydawać się on piękny. Taki bogaty i z przepychem, a wewnątrz? To najgorsza zaraza jaka może wyjść z człowieka. Gwałty, aranżowane śluby bez miłości dla korzyści majątkowych, traktowanie kobiet przedmiotowo i bicie dzieci, to tylko ułamek tego, co wymieniam. To taki odległy świat, a jednocześnie bliski. Na całe szczęście u nas panują zupełnie inne reguły.

Książka napisana bardzo lekkim piórem, dzięki czemu czyta się ją bardzo przyjemnie i nie ma się uczucia zmęczenia nadmiarem informacji. Książka ciekawa i barwna, pokazuje prawdziwe życie Sułtany i tego jak chce zacząć walczyć. To też obraz społeczeństwa, które naprawdę różni się od naszego. ,,W kręgu księżniczki" to książka, którą warto poznać ze względu na inną kulturę. To opowieść prawdziwa o kobiecie z bajkowego świata. O jej chęci zmiany i wahaniach, jakie temu towarzyszą. Polecam!
MarysiaK plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-03-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Sułtana pochodzi z rodziny królewskiej panującej w Arabii Saudyjskiej. Wychowana w tradycji i kulturze Islamu, znająca miejsce kobiety w życiu publicznym odważyła się powiedzieć głośno co dzieje się za murami arabskich pałaców. Jest to książka którą napisało samo życie, tym bardziej więc szokują opisy tam zawarte a dotyczące sytuacji kobiet . Mimo że mamy już XXI wiek, to mężczyzna ma prawo i obowiązek decydować o kobiecie i sprawach, które jej dotyczą.
Historia Sułtany i jej rodziny jest naprawdę wciągająca. Momentami trzyma w napięciu jak prawdziwy thriller. Mimo emocji które serwuje czyta się ją bardzo dobrze.

Arabia Saudyjska to świat przepełniony kontrastami. Bogactwo które trudno sobie wyobrazić, wydawanie niebotycznych kwot na zaspokajanie zachcianek - a z drugiej strony bieda która zmusza do sprzedaży własnych dzieci. Mąż obsypujący żonę diamentami, w jednej chwili może zmienić się w potwora wymierzającego jej karę za nieposłuszeństwo.
Świat Sułtany to przepych, marmurowe pałace, milionowe karty kredytowe. Jednocześnie ból spowodowany sytuacją kobiet i chęć niesienia im pomocy. Sułtana widzi co dzieje się w jej najbliższym otoczeniu, nie wiele może jednak sama zdziałać. Tragiczne wydarzenie na pustyni pokazuje że są jednak wokół niej ludzie którzy myślą podobnie. A razem tworząc zwarty krąg są w stanie uratować chociaż jedno życie.
Bardzo poruszył mnie też stosunek Saudów do religii i tradycji. To jest ich codzienność, temat rozmów przy kawie. Dla nich nie są to puste obrzędy czy wiara od święta - oni żyją wiarą w Allaha i jemu podporządkowują swoje życie.

Książka ujawnia tajemnice skrywane za złotymi bramami pałaców najbogatszego królestwa świata. Poszerza horyzonty i pozwala pewne sprawy zrozumieć i poznać z zupełnie nowej perspektywy. Czytając ta książkę trzeba mieć również świadomość ze jej wydanie wiąże się z ogromnym ryzykiem, bo książęta z rodziny Saudów nie lubią gdy ich tajemnice wychodzą na światło dzienne.
alams Linia koment
Morheba Linia koment