Okładka książki - W mgnieniu oka. Sztuka montażu filmowego

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: Wojciech Polak

Dlaczego cięcia się udają? Niezapomniana i jedyna w swoim rodzaju podróż po estetyce i praktycznych problemach montażu filmowego. Pierwsze polskie wydanie książki Waltera Murcha - guru edycji filmowej, wielokrotnie nagrodzonego przez Brytyjską oraz Amerykańską Akademię Filmową za montaż filmu i dźwięku między innymi takich filmów jak: Czas Apokalipsy, Ojciec Chrzestny II i III, Angielski Pacjent, Uwierz w Ducha, Utalentowany pan Ripley. Tylko dla zawodowców i zapaleńców? Nie! Dla wszystkich kochających kino! `W mgnieniu oka...` to głośna, sugestywna i skłaniająca do myślenia książka na temat montażu filmowego. Autor wyjaśnia, na czym polegają m.in. ciągłość ekranowa lub jej brak, sen i jawa, kryteria decydujące o powodzeniu cięcia. Całość przeplatana rozważaniami autora na temat obecnej sytuacji montażu filmowego.

Avatar użytkownika - Tor
Tor
Przeczytane:, Ocena: 6,

Czy sztuki filmowej da się nauczyć z książek? A z jednej książki? Na pewno nie, ale książka Waltera Murcha stanowi kapitalne preludium do nauki sztuki montażu. Skoro „W mgnieniu oka” jest jedyną książką Murcha, jaką może przeczytać polski czytelnik, to niech o autorytecie autora świadczy jego filmografia – „American graffiti”, „Ojciec chrzestny”, za „Rozmowę” Coppoli dostał nominację do Oskara, za „Czas Apokalipsy” Oskara w 1979. Potem posypały się i inne nagrody. Jest nie tylko montażystą, ale i dźwiękowcem.

Książka to zapis wykładu prowadzonego w Australii w 1998 roku, połączony z innymi prezentacjami i nowszymi artykułami. To opowieść o jego doświadczeniach, o istocie sztuki montażu i o tym, jak wielkie ma znaczenie dla całości realizowanego obrazu. Dokładnie opowiada o przebiegu pracy montażysty.

Lektura książki zmienia sposób patrzenia na „cięcie” taśmy celuloidowej; prezentuje stare i nowe metody pracy oraz rozwiązania technologiczne. Wszystko to napisane jest błyskotliwym językiem, pełnym anegdot. Książkę (i jej okładkę) wypełniają pozytywne recenzje i opisy – od Coppoli i Lucasa po Stuhra... A potem już rozdział po rozdziale same cenne informacje.

Pytanie: dla kogo? W zasadzie dla wszystkich: studentów szkół filmowych (choć mało ich w naszym kraju), filmowców-amatorów, ludzi zainteresowanych filmem. Po konsultacji z przyjacielem-filmowcem i w skutek własnych (znacznie bardziej laickich) spostrzeżeń, polecam tę znakomitą i nowatorską książkę!

Link do recenzji
Planuje..kiedyś tam