OPIS KSIĄŻKI:
Okładka - Wakacje z krową, czołgiem i przestępcą

Wakacje z krową, czołgiem i przestępcą

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-10-11445-7
Dodał/a książkę:Szczepanik
Recenzja - Wakacje z krową, czołgiem i przestępcą
Kontynuacja nagradzanej książki "Bery, gangster i góra kłopotów". Dwaj najlepsi przyjaciele, Kuba i Wojtek, bardzo się starają, aby nie spędzić wakacji na wsi. Nie znają wsi, więc uważają, że musi tam być wyjątkowo nudno. Niestety, wyjazd dochodzi do skutku. Może gdyby rodzice wiedzieli, że za dziećmi podąży przestępca, nie wysyłaliby ich z domu. Rodzice jednak nie potrafią wszystkiego przewidzieć. I bardzo bobrze. Dzięki temu nasi bohaterowie przeżyją mnóstwo zabawnych, niezwykłych i przerażających przygód. "Wakacje z krową, czołgiem i przestępcą" są również opowieścią o bardzo ważnych sprawach: o starości, o samotności, o lęku przed brakiem miłości, o przyjaźni, a także "o tej całej Aśce, której nie można lubić, ale lubić trzeba. O matko!". Małgorzata Strękowska-Zaremba
Recenzja
mrowka Linia koment
Na półkach:

Jest taka książeczka, która ma wygląd beztroskiej opowiastki dla maluchów, ale mieści w sobie naprawdę sporo dorosłych problemów. To „Wakacje z krową, czołgiem i przestępcą” Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby, wydane właśnie przez Naszą Księgarnię.

Główny bohater, Kuba, nie kryje swojego rozżalenia – podczas wakacji miał pojechać na pierwsze prawdziwe kolonie. Niestety, mama Kuby wybiera się do szpitala na zabieg i woli wysłać chłopca na wieś, do cioci. Cena jej spokoju jest jednak wysoka: Kuba uznaje tę decyzję za niesprawiedliwą i z całej siły postara się do wyjazdu nie dopuścić

wkp plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
WAKACJE Z DOBRĄ KSIĄŻKĄ

Jeśli spędzać wakacje, to spędzać je na kilku polach. Bo nie tylko wyjazd może dostarczyć wrażeń, nie tylko letnie włóczenie się po okolicy, odwiedzenie jakiegoś niezwykłego miejsca czy spędzenie czasu z przyjacielem. Czasem równie wiele, a bywa, że i nawet więcej, wrażeń dostarcza dobra wakacyjna lektura, oferująca przygody i świetną zabawę nawet, kiedy pogoda nie pozwala wyjść z domu, a do takich właśnie lektur należy niniejsza publikacja.

Kuba i Wojtek to dwaj przyjaciele, którzy szybko potrafią wpakować się w wielkie kłopoty. Tym razem zbliżają się wakacje, więc o problemach nie może być mowy. Szczególnie, że rodzice obiecali Kubie wyjazd na pierwsze prawdziwe kolonie w życiu! To będzie coś cudownego, coś niezwykłego, coś wspaniałego... Coś lepszego nawet niż wyjście z dziadkiem na cmentarz w poszukiwaniu idealnego miejsca ostatniego spoczynku! A jednak wkrótce Kuba podsłuchuje rozmowę, która zmienia wszystko. Jego mama ma trafić na kilka dni do szpitala, a ponieważ woli by synem zajął się ktoś zaufany, a nie jakaś obca wychowawczyni chce jego (i sprawiającego coraz więcej wynikających z wieku kłopotów dziadka) wysłać na wieś do cioci Agnieszki. Chłopiec i jego przyjaciel nie zamierzają tak spędzić wolnego czasu, niestety nie mają na to najmniejszego wpływu. Wkrótce ruszają w drogę, ale co czeka ich na miejscu? Coś, o czy nawet nie pomyśleli! Dalekie od nudy wakacje z krową, czołgiem i przestępcą!

I daleka od nudy, za to przepełniona przygodami, akcją i humorem (nierzadko także czarnym) jest ta powieść, drugi tom historii Kuby i Wojtka. Osobiście nie miałem okazji czytać ich poprzednich losów opisanych w książce ,,Bery, gangster i góra kłopotów", na szczęście ich znajomość nie jest konieczna by doskonale bawić się ,,Wakacjami...". Jest tu w końcu wszystko to, co każda dobra młodzieżowa książka mieć powinna. Są więc tajemnice, dużo niebezpiecznych i zabawnych zdarzeń, wreszcie jest też swojska zwyczajność, która pozwala czytelnikowi poczuć, że opisane zdarzenia mogłyby się stać jego udziałem i wartościowe przesłanie. Od strony ,,technicznej" natomiast czeka prosty, lekki styl i krótkie rozdziały, które pochłania się bardzo szybko.

Nie zabrakło także czegoś dla oka. Ilustracje Moniki Pollak zdobiące publikację wyglądają naprawdę znakomicie. Z jednej strony przypominają obrazki, które spotkać było można w czasach PRL-u, z drugiej są wykonane w nowoczesny sposób, lekko komiksowy, kojarzący się niejednokrotnie z grafikami Papcia Chmiela.

Efekt połączenia wszystkich tych elementów w jedną całość po prostu urzeka. Jeśli więc szukacie znakomitej lektury dla młodych w sam raz na wakacyjne dni, nie wahajcie się - warto.

Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/08/13/wakacje-z-krowa-czolgiem-i-przestepca-malgorzata-strekowska-zaremba/
Cień jabłoni