Wałkowanie Ameryki

Ameryka w oczach (i uszach) korespondenta Polskiego Radia

Światowe supermocarstwo czy kolos na glinianych nogach? Ostoja wolności i demokracji czy dżungla, w której ludzie sami wymierzają sprawiedliwość? Przystań dla imigrantów czy miejsce, gdzie przybysze z zagranicy są obywatelami drugiej kategorii? Neutralne światopoglądowo państwo czy kraj fanatyków religijnych? Jakie naprawdę są Stany Zjednoczone? I jacy są Amerykanie? Inteligentni, życzliwi, otwarci, bezpośredni i optymistyczni? A może niedouczeni, zarozumiali, ograniczeni, nietolerancyjni i aroganccy? Otwarci na świat czy zaściankowi? Pewni siebie czy zakompleksieni?

Oddajemy w ręce Czytelnika książkę Marka Wałkuskiego, dziennikarza radiowej "Trójki" i wieloletniego korespondenta Polskiego Radia w Waszyngtonie. W charakterystyczny dla siebie, dowcipny i przenikliwy sposób autor opowiada o życiu w Stanach Zjednoczonych i specyfice tego wielkiego kraju, z jego ogromną powierzchnią, liczbą mieszkańców, różnorodnością kulturową, kontrastami społecznymi i wyzwaniami, jakie Ameryka stawia przed przybyszem z Europy.

Zamiast łatwego krytykowania Stanów Zjednoczonych Marek Wałkuski stara się, aby czytelnik zrozumiał Amerykę. Pisze ciekawie, ale nie ogranicza się do samych ciekawostek. Przełamuje stereotypy na temat Amerykanów i ich kraju. Patrzy na USA z życzliwością i nie wierzy w ogłaszany przez wielu "mędrców" schyłek Ameryki.

Zatem… jak to robią w USA?

Przeciętny Smith

Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-246-6389-7

Kup książkę Wałkowanie Ameryki

Wałkowanie Ameryki - opinie o książce

Książka "Wałkowanie Ameryki" zainteresowała mnie, gdy tylko ją zobaczyłam. Głównie dlatego, że moim największym marzeniem jest odwiedzenie tego kraju. Lubię dowiadywać się o nim różnych ciekawostek, których akurat w tej książce nie brak. Może kiedyś będzie mi dane zobaczyć wszystko, o czym autor napisał. Zacznijmy od tego o czym jest książka, bo powiedzenie, że o Ameryce jest za bardzo ogólnikowe. Opowiada ona o obyczajach, ekonomii, kulturze, spostrzeżeniach autora oraz o życiu codziennym w tym złożonym kulturowo kraju. Oczywiście w tej pozycji nie zabrakło także charakterystycznej dla Marka Wałkuskiego szczypty humoru. "W USA człowiek na co dzień spotyka się z bezinteresowną uprzejmością. Przekonanie, że trzeba pomagać innym, Amerykanie mają tak głęboko wpojone, że czują się w obowiązku wskazać drogę, nawet gdy sami jej nie znają. Nigdy się jednak nie denerwowałem, jeśli po takiej ,,przysłudze" okazywało się, że w miejscu, gdzie powinien znajdować się urząd, stał sklep, a zamiast dworca była hala sportowa, bo wiedziałem, że moim doradcom przyświecały szlachetne intencje." Wszystko zostało napisane z perspektywy autora, który w Stanach Zjednoczonych mieszka, więc można powiedzieć, że zna po prostu ten kraj na wylot. Dzięki temu co napisał dowiadujemy się ciekawostek o życiu religijnym, o formach spędzania czasu, o podejściu amerykanów do życie, czy nawet tego jaki mają styl ubierania się, Ubolewam nad faktem, że całość nie przyjęła formy reportażowej. Wałkuski momentami ogranicza się tylko do podawania danych statystycznych, co niestety bywa nudzące. Na szczęście nie zabrakło takze jego osobistych spostrzeżeń, które jak dla mnie były naprawdę interesujące. Wiem, że ta pozycja nie jest dla każdego. Spodoba się ona na pewno osobą, które w pewien sposób fascynują się tym krajem i chcą dowiedzieć się o nim czegoś nowego. Polecam czytać sobie ją po trochu, bo jak dla mnie nie jest to książka na tzw. "jeden raz".
Avatar użytkownika - kiniak
kiniak
Przeczytane:2015-05-21, Ocena: 5, Przeczytałam,
Ciekawa pozycja, warto dołączyć ją do swojej biblioteczki. Porusza tak wiele tematów, zawiera mnóstwo ciekawostek. Nie jestem fanką Ameryki, ale muszę przyznać, że do poszczególnych rozdziałów wracałam nawet kilka razy.
Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2014-11-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Ameryka zawsze mnie ciekawiła, więc chciałam dowiedzieć się o niej czegoś więcej, zobaczyć jak się tam tak naprawdę żyje. Z książka pana Marka zdecydowanie mi się to udało. "Wałkowanie Ameryki" to książka w całości poświęcona Ameryce i Amerykanom. Znajdziemy tutaj mnóstwo danych, statystyk i ciekawostek, o większości których nigdy wcześniej nie słyszałam (np. kościoły i kina samochodowe). Ameryka to mieszanka kulturowa i wielokrotnie podczas czytania byłam zdziwiona i zaskoczona, a miejscami nawet zazdrosna, że u nas tak nie jest. Ta książka zawiera odpowiedzi na wszystkie możliwe pytania, które przyszły mi do głowy w związku z Ameryką. Możemy przeczytać m.in. o religii, polityce, gospodarce, życiu codziennym, zwyczajach Amerykanów itd. Ta książka to taki zbiór wiedzy o Ameryce, może i trochę suchy, może miejscami nużący, ale starannie i dokładnie przygotowany. Były rozdziały, które mnie nie interesowały, ale je po prostu pomijałam. Większość natomiast czytałam z przyjemnością. Brakuje mi tu jednak osobistych wspomnień autora, jego refleksji, a szkoda, bo lektura byłaby jeszcze lepsza. Może doczekamy się i takiej książki, kto wie. Statystyk natomiast nie brakuje, bo to na nich opiera się cała książka. Ja po przeczytaniu tej pozycji inaczej patrzę na USA, poznałam je trochę z innej strony niż dotychczas mi się kojarzyło. Jeżeli tylko jesteście zaciekawieni kulturą Ameryki to warto do tej książki sięgnąć. Jestem pewna, że dowiecie się czegoś interesującego. kingaczyta.blogspot.com
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2013-08-21, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
Ciekawe spostrzeżenia opisane w lekkim stylu i podparte statystykami. Bardzo ceniłam Wałkuskiego jeszcze za czasów jego porannych sympatycznych występów w radiowej Trójce, teraz zaś nie bez ulgi przyznaję, że jako reportażysta sprawdza się naprawdę dobrze, i choć lata minęły, zmysł obserwacji działa u niego jak należy, a poczucie humoru ma się przewybornie, Tylko czytać i poznawać to mniej znane oblicze Ameryki.
Avatar użytkownika - moonwielki
moonwielki
Przeczytane:2013-05-28, Ocena: 5, Przeczytałem, 12 książek 2013,
Pomaga zrozumieć Amerykę i mentalność jej mieszkańców. Bardzo dobrze się czyta. Napisana ciekawie i z humorem.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-04-12, 52 książki 2013, Mam,
Trudno ją jednoznacznie określić. Napisana w bardzo przystępny sposób, przedstawia szereg różnych danych, które autor zbierał przez 10 lat pobytu w Stanach. I chociaż czytając "Wałkowanie..." dowiadujemy się naprawdę wielu ciekawych rzeczy, trudno oprzeć się wrażeniu, że Wałkuski "przeszedł na drugą stronę" i obiektywnie na USA spojrzeć już nie potrafi. Nie umniejsza to lekturze; momentami wywołuje jednak delikatną irytację.

Kompedium wiedzy o Stanach Zjednoczonych. Polecam.

Avatar użytkownika - mamulka14
mamulka14
Przeczytane:2015-10-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam, przeczytane,
Avatar użytkownika - edytka222
Przeczytane:2014-01-25, Ocena: 6, Przeczytałem,
To jest napad! Czyli kawałek nieznanej historii Ameryki
Marek Wałkuski0
Okładka ksiązki - To jest napad! Czyli kawałek nieznanej historii Ameryki

Marek Wałkuski, wieloletni korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie, od lat opowiada na antenie Trójki o rabusiach, którzy zostawiają...

Ameryka po kawałku
Marek Wałkuski0
Okładka ksiązki - Ameryka po kawałku

Dlaczego ludziom jest dobrze w Stanach Zjednoczonych? Dlaczego nie wyobrażają sobie życia w innym kraju? Dlaczego imigranci, którzy wpadają „na chwilę”...