Okładka książki - Wampir z Ropraz

Wampir z Ropraz

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2009-01-25
Dodał/a książkę: Ilona Bielińska

1903 rok, małe szwajcarskie miasteczko położone wśród lasów owładnięte widmem strachu. Rosa, córka sędziego, umiera na zapalenie opon mózgowych. Dzień po pogrzebie ktoś dokonuje gwałtu na jej zwłokach i rozrywa je na części. W pobliskich miejscowościach dochodzi do podobnych zbrodni. Psychopata bezcześci groby i profanuje zwłoki młodych kobiet. Ludzi ogarnia panika. Śpią z krucyfiksami, a domy obwieszają czosnkiem. Jednocześnie zaczyna się polowanie na zboczeńca. Podejrzanym jest Favez - niespełna rozumu alkoholik o długich zębach i czerwonych oczach, przyłapany na gwałceniu krów. Badanie psychologa potwierdza przypuszczenia: Favez miał ciężkie dzieciństwo, które wpłynęło na jego chorą psychikę. Dowody jednak nie są wystarczające i wampir zostaje wypuszczony na wolność. To co się później stanie, będzie zarówno efektem przypadku, jak i okoliczności historycznych.

Chessex, wyraźnie zainspirowany historią obyczajów, zabobonów i psychologii początków XX wieku, ale także literatury wampirycznej, popularnej szczególnie w wieku XIX - stworzył powieść, która przeraża i trzyma w napięciu do samego końca. Pisząc językiem kunsztownym, mrocznym i niezwykle sugestywnym, autor analizuje zarówno motywy działania psychopatycznego mordercy, jak i postawę małomiasteczkowej społeczności w sytuacji zagrożenia. Oparta na faktach książka dla wymagających czytelników o silnych nerwach. Doskonale odtworzona atmosfera, która powstaje w wyniku mieszania się podejrzeń, zabobonów i chorej ekscytacji wywołanej pojawieniem się wampira. Mały, mroczny klejnot. Le Monde Chessex jest daleki od prostego przywoływania faktów. Inteligentnie wplata w swoją opowieść odrobinę poezji, naturalizmu, estetyki obrzydliwości i metafizyki potwora. Lire Chessex znów prezentuje arcydzieło, opisując wydarzenia rozgrywające się w jego nieprzeniknioym kraju. Le Nouvel Observateur

Kup książkę

Avatar użytkownika -

Choć Jacques Chessex (ur. 1934) uważany jest za jednego z najwybitniejszych pisarzy szwajcarskich, a jego pisarstwo miało spory wpływ na literaturę francuską, to Wampir z Ropraz jest pierwszą jego książką przetłumaczoną na język polski. Ta niewielka objętościowo powieść oparta jest na autentycznych wydarzeniach sprzed ponad stu lat. 1903 rok, szwajcarskie miasteczko Ropraz. Wbrew utartym stereotypom, nie jest to idylliczna alpejska wioska, otoczona przez zielone łąki, wręcz przeciwnie. To osada, w której mieszkają ludzie z głęboko jeszcze zakorzenioną wiarą w zabobony i strachem przed nimi. To miejsce, gdzie problemów nie rozwiązuje się przy użyciu zdrowego rozsądku, lecz wiarą w przesądy i gusła. Kiedy księżyc za dużo blasku daje, przed tym i owym umykaj. Kiedy księżyc, nazbyt wcześnie wstaje, węża do wora zamykaj. Szaleństwo zwycięża. I strach. Kto wkradł się na poddasze? Kto przeszedł po dachu? Na sekrety otchłani czekaj z prochem i widłami! To miejsce, gdzie panuje „seksualne ubóstwo”, sprawiające, że wiele domostw w Ropraz za progiem kryje wstydliwe sekrety i różnego rodzaju patologie. Wszystko zaczyna się po śmierci córki miejscowego sędziego pokoju oraz deputowanego. Dzień po złożeniu ciała do grobu mieszkańcy Ropraz dokonują makabrycznego odkrycia. Ktoś zbezcześcił zwłoki dziewczyny, gwałcąc je i potwornie okaleczając. Po jakimś czasie sytuacja powtarza się w okolicznych ...

Avatar użytkownika - LenaVenator
LenaVenator
Przeczytane:2014-11-18, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2014,
Chessex idealnie tworzy aurę grozy i niepokoju w swoim utworze. Książka jednak jak dla mnie była odrobinę za krótka. Najbardziej przeraża jednak fakt, że książka ta została napisana na faktach.
W najbliższym czasie na pewno nabędę.
Avatar użytkownika - Ica
Ica
Przeczytane:2013-03-01, Ocena: 4, Przeczytałem,
Coś dla czytelników o mocnych nerwach... Możemy przeczytać na zamieszonym opisie książki Wampir z Rozpraz . Dowiadujemy się również, że historia oparta jest na faktach, co tylko utwierdziło mnie w przekonaniu, żeby nie czytać jej wieczorem. Książkę przeczytałam w ciągu 2 godzin, co nie do końca oznacza wielkie zainteresowanie, a po prostu zwykłą ludzką ciekawość. Od początku... Akcja rozgrywa się w 1903 roku w szwajcarskim miasteczku. Zaczyna się od pogrzebu młodej dziewczyny, której grób zostaje zbezczeszczony, a jej ciało zmasakrowane! Zwłoki są zgwałcone, pocięte na kawałki, niektóre narządy przeżute i wyplute. Podobne sytuacje zdarzają się coraz częściej. Ludzie zaczynają o tym mówić. Prasa się rozpisuje, bo każdy chce , by dorwano sprawcę, nazwanego wampirem z Rozpraz. Oczywiście jest kilku podejrzanych, a czy zostanie aresztowany właściwy sprawca, tego musicie dowiedzieć się sami... To tak dla zachęty. ;) Jeżeli chodzi o moją opinię, to mam mieszane uczucia, bo spodziewałam się naprawdę strasznej treści, a była ona makabryczna. Wszystkie opisy całej tej zbrodni budziły wstręt i obrzydzenie, ale nie strach. Także uczucia mam mieszane, a po przeczytaniu miałam pewne uczucie niedosytu. Czytając książkę po raz 2 niestety nic się nie zmieniło, ale warto podkreślić styl, gdyż jest on kunsztowny i wykwintny, co nie zdarza się często przy tego rodzaju książkach.