Opis ksiązki
Kup Teraz

Wampiry i wilkołaki. Źródła, historia, legendy od antyku do współczesności.

Ocena ( 2 osoby )
6.0
Wydawnictwo: universitas
Data wydania: 2003-04-15
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 83-242-0157-2
Liczba stron: 380
Dodał/a książkę:blackithilien
Kompendium wiedzy o wampirach i wilkołakach występujących w literaturze, sztuce i filmie, ilustrowane fragmentami tekstów literackich i przedstawieniami graficznymi. Obejmuje dzieje wampirów od antyku po XX wiek oraz uwzględnia mitologie germańskie, słowiańskie, romańskie, skandynawskie, węgierskie.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
bambi12 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-21, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

Wampiry i wilkołaki można spotkać w zasadzie w prawie wszystkich kulturach. Wilk stał się ucieleśnieniem doskonałej bestii. Często ta dwuznaczność pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem nie jest nawet wadą. W naszej cywilizacji postać wilkołaka jest związana z negatywnym, antyspołecznym zachowaniem. Natomiast Wampir uosabia przerażenie człowieka wobec śmierci i życia pozagrobowego. Reprezentuje obalenie prawa natury i jako takie budzi grozę.


Erberto Petoia analizuje te dwie postacie z antropologicznego punktu widzenia. Ten esej analizuje rolę tych potworów w kulturze i historii. To intrygująca podróż w kierunku naszych najgłębszych lęków. Autor zebrał tu tłumaczenia tekstów mitologicznych, kronik, a nawet prawdziwych spraw sądowych. Esej zawiera wyciągi z wielkich powieści, oferując wgląd w to jak przesądy dostarczyły inspiracji i materiału dla stworzenia postaci literackich.


Dzięki tej książce można obserwować drogę, która doprowadziła do narodzin wampira i wilkołaka. Autor ukazał je w różnych wierzeniach. Przeanalizował stanowisko zajęte wobec nich przez kościelną doktrynę, koncentrując się na procesach podejrzenia wampiryzmu lub likantropii. Co ciekawe, ostatni rozdział tego podręcznika poświęcił obecności wampirów i wilkołaków w literaturze. To studium antropologii, ale przez pryzmat socjologii i kultury. Można tu odnaleźć nie tylko ciekawe stare legendy o wampirach i wilkołakach. Pozycja zawiera również informacje o czarownicach, a nawet - co mnie zaskoczyło - innych dziwnych stworzeń takich jak: syreny, lamie, empuzy, larwy, strzygi.


Esej jest dobrze skonstruowany, łatwy do odczytu dla każdego. Jasny, płynny styl przyśpiesza czytanie. Podzielono go na krótkie rozdziały. Tekstowi towarzyszą miłe dla oka czarno-białe ilustracje. Pozycja niewątpliwie bardzo interesująca, zwłaszcza dla tych, którzy lubią mitologię wampiryzmu i likantropii. Wykracza poza stereotypy. To okazja do refleksji na temat jakie konsekwencje mogą mieć niektóre przesądy w dzisiejszych czasach. Polecam czytanie tego eseju wszystkim tym, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej w tej kwestii z historycznego punktu widzenia lub tym, którzy poszukują prawdy w kontekście popularnych tradycji powieści grozy.

blackithilien plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Niezwykle ciekawe antropologiczne opracowanie mitów i legend poświęconych wampirom i wilkołakom. Książka przeznaczona dla każdej osoby zainteresowanej tematem wampiryzmu i likantropii.
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kazanavesheevat Linia koment
Przeczytane:2013-12-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów