Wbrew ich woli. Historia i geografia migracji przymusowych w Związku Radzieckim

Pavel Polian - (ur. 1952 r.), rosyjski geograf, socjolog i historyk dziejów najnowszych, pracownik naukowy na Wydziale Geografii Ekonomicznej i Społecznej Instytutu Geografii Rosyj­skiej Akademii Nauk w Moskwie. Prowadził wykłady na licznych uniwersytetach i szkołach wyższych w Austrii (Innsbruck), Niemczech (Hanower, Fryburg Bryzgowijski, Konstancja, Berlin), Szwajcarii (Bazylea), Francji (Paryż), Włoszech (Mediolan, Turyn) oraz Stanach Zjednoczonych (Princeton, Waszyngton, Boston, Hanover, Stanford). Kilkakrotnie był stypendystą Fundacji Alexandra von Humboldta (1991–1993, 1996, 1998). Zasiada w Kolegium Programowym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Opublikował m.in.: Deportiert nach Hause. Sowjetische Kriegsgefangene im „Dritten Reich“ und ihre Repatriierung [Deportacja do domu. Radzieccy jeńcy wojenni w Trzeciej Rzeszy i ich repatriacja] (2001), oraz wspólnie z Rüdigerem Overmansem i Andreasem Hilgerem Rotarmisten in deutscher Hand. Dokumente zu Gefangenschaft, Repatriierung und Rehabilitierung sowjetischer Soldaten des Zweiten Weltkrieges [Czerwonoarmiści w rękach Niemców. Niewola, repatriacja i rehabilitacja żołnierzy sowieckich. Zbiór dokumentów] (2012).

Niniejsze opracowanie jest studium historyczno-geograficznym o migracjach przymusowych w ZSRR, dokony­wanych z upoważnienia władz państwowych zarówno w obrębie Związku Radzieckiego, jak i poza jego granicami.

Wewnętrzne migracje przymusowe, począwszy od deportacji Kozaków w 1919 r., po deportację „pasożytów” w połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku stanowią wielkie zjawisko historyczne, które dotknęło około 6 mln ludzi. Były one częścią totalitarnego państwowego systemu migracji w ZSRR, uwarunkowaną skomplikowanym połączeniem czynników politycznych i ekonomicznych.

fragment Wstępu

Informacje dodatkowe o Wbrew ich woli. Historia i geografia migracji przymusowych w Związku Radzieckim:

Wydawnictwo: Muzeum II Wojny Światowej
Data wydania: 2015 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-63029-89-0

Kup książkę Wbrew ich woli. Historia i geografia migracji przymusowych w Związku Radzieckim

Wbrew ich woli. Historia i geografia migracji przymusowych w Związku Radzieckim - opinie o książce

Avatar użytkownika - RyanKam
RyanKam
Przeczytane:2016-01-17, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2016, Mam,
Migracje przymusowe są to przemieszczenia znacznych mas ludności realizowane przez dane państwo w stosunku do swoich lub obcych obywateli. Już w Starym Testamencie możemy przeczytać o epizodach z życia Żydów, którzy byli przesiedlani do Egiptu czy Babilonii. Podając inny przykład możemy wskazać postać cesarza Chin, Qin Shi Huanga, który przymusowo przesiedlił setki tysięcy ludzi z północy na południe. Deportacje stosowali również Inkowie. Po tym bardzo skrótowym wprowadzeniu, przejdźmy do meritum sprawy, czyli omówienia pracy Pavela Poliana pt. ,,Wbrew ich woli". Książka rosyjskiego historyka jest studium historyczno-geograficznym o migracjach przymusowych dokonywanych z upoważnienia władz państwowych w obrębie Związku Radzieckiego jak i poza jego granicami. Ramy czasowe pracy obejmują przede wszystkim lata 1919-1953 czyli ,,połowę życia historycznego kraju, który w ten sposób zdobył wątpliwe laury światowego lidera w dziedzinie deportacyjnych technologii i uzyskanych za ich pomocą wyników". Niemniej jednak, część książki dotyczy lat 1953-1996 i jest związana z rosyjską rehabilitacją deportowanych narodów. Poruszane przez autora tematy obejmują zagadnienia na styku geografii, historii oraz demografii. Jak pisze sam autor, praca jest głównie dedykowana dla ,,specjalistów o tym profilu" jak i licznych ofiar deportacji w ZSRR lub członków ich rodzin ... Reszta na http://histmag.org/index.php/pavel-polian-wbrew-ich-woli-recenzja-12587