OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Wdowa Couderc

Ocena ( 1 osoba )
3.0
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2010-10-20
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788374148351
Liczba stron: 168
Dodał/a książkę:Ludwik101
Wdowa Couderc. Pracowita, energiczna, wyrachowana, mściwa. Gotowa na wszystko, byle tylko znienawidzona przez nią rodzina zmarłego męża nie odebrała jej domu. Beznadziejną miłością kocha syna, który bezustannie śle do niej z więzienia prośby o pieniądze.


Jean Passerat-Monnoyeur. Pociągający, tajemniczy, niebezpieczny, nieobliczalny. Nieprzygotowany do życia na własny rachunek, po pobycie w więzieniu nie chce mieć nic wspólnego ze swoją bogatą i wpływową rodziną. Jeśli kogoś nienawidzi, to przede wszystkim siebie. Nigdy nie nauczył się kochać.


Kiedy czytamy powieść po raz drugi, zdajemy sobie sprawę, że [...] Jean był skazany już od pierwszego akapitu, gdy szedł drogą przekreśloną cieniem. Rozumiemy też, dlaczego Simenon tak się rozzłościł, gdy Camus zgarnął główną nagrodę w noblowskiej loterii – ponieważ on w swoich powieściach opisywał dokładnie takie same dylematy, życie o zawężających się perspektywach [...], podejmowanie ryzyka przez człowieka, który nie ma nic do stracenia, jego próżność, tupet, wreszcie samounicestwienie. [...] Wysyłając kolejnego bohatera na śmierć w świecie pozbawionym szczęśliwych zakończeń, Simenon mówi jakby sam do siebie.
Paul Theroux


Georges Simenon (1903–1989) – pisarz belgijski, członek belgijskiej akademii literatury, autor ponad 450 powieści i opowiadań. Największą popularność przyniósł mu cykl kryminalny o komisarzu Maigrecie. Oprócz kryminałów Simenon pisał powieści psychologiczne – jedną z nich jest właśnie Wdowa Couderc. Wiele jego książek zostało zekranizowanych, a w postać komisarza Maigreta często wcielali się wybitni aktorzy, tacy jak Jean Gabin czy Rupert Davies. Na podstawie Wdowy Couderc w 1971 roku powstał francuski film w reżyserii Pierre’a Granier-Deferre’a z Alainem Delonem i Simone Signoret w rolach głównych. W Polsce oprócz powieści z cyklu o Maigrecie ukazały się m.in.: Czerwone światła (2006), Narzeczona pana Hire (2006) i Obcy w domu (2007).
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
whisky plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-16, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Sceneria? Dwa domki na głębokiej wsi, ryczące krowy, zapach pleśni.
On - małomówny, trochę tajemniczy, targają nim pierwotne instynkty, ale probuje odnaleźć spokój po dawnych przejściach.
Ona - energiczna, mocno irytująca swoją czczą gadaniną i obsesją na tle rodziny zmarłego męża i innych kobiet.
Całość czyta się łatwo, choć bez zachwytu. Po serii "Nowy kanon" spodziewałam się czegoś głębszego, czegoś bardziej wyrafinowanego. To książka o zrywaniu trawy dla królików, niesnaskach rodzinnych tak popularnych na wsi i trochę o pożądaniu i ucieczce.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów