Weronika postanawia umrzeć

Data wydania: 2000
ISBN: 83-917239-8-4
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Recenzja - Weronika postanawia umrzeć
Umiera się na wiele sposobów: z miłości, z tęsknoty, z rozpaczy, ze zmęczenia, z nudów, ze strachu. Kiedy świat zacieśnia się do rozmiaru pułapki, śmierć zdaje się być jedynym ratunkiem, ostatnią kartą, na którą stawia się własne życie. Weronika postanawia umrzeć bez wyraźnego powodu, bez żalu i patosu. Może dlatego, że szukając łatwych rozwiązań jej życie stało się mdłe, jak potrawa bez przypraw, pozbawione ziarna szaleństwa. A Weronika chce żyć inaczej...
Recenzja
lawendowa Linia koment
Na półkach:

Główną bohaterką powieści jest tytułowa Weronika, która decyduje się popełnić samobójstwo. Pragnienie to nie zostało wywołane jednak depresją, trudnymi wspomnieniami z dzieciństwa bądź chorobą psychiczną. Weronika postanawia umrzeć, ponieważ jej życiem zawładnęła rutyna oraz wizja równie nieciekawej przyszłości. W wyniku połknięcia tabletek nasennych nie umiera, trafia jednak do szpitala psychiatrycznego „Villete” z trwałym uszkodzeniem serca. Zostaje jej siedem dni życia. Po raz pierwszy kobieta nabiera chęci do walki o przetrwanie

intres16 plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-05-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,biblioteka,różności,
ciężka książka z wieloma ciekawymi cytatami
domka010 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Dosc specyficzna ksiazka. Mam mieszane uczucia co do niej, jednak mysle, ze warto ja przeczytac.
Sumire plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-01-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Piękna, refleksyjna powieść
Sadu plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Książka porusza trudny lecz dość często spotykany temat samobójstwa i chorób psychicznych. Nie zawsze przyczyna targnięcia na swoje życie jest jakaś trudna sytuacja w rodzinie, zawodowa, miłosna. nie zawsze jest to choroba psychiczna. Historia Weroniki pokazuje, że człowiek może mieć dość życia z nudów. Czasem czujemy, że każdy dzień wygląda tak samo. Nic nas nie boli ale tez nic nas nie cieszy. Ten problem dotyka coraz większą grupę ludzi. Weronika próbując się zabić trafia do szpitala psychiatrycznego. Właśnie tam wśród chorych psychicznie ma odnaleźć sens życia. Wiedząc, że czasu ma coraz mniej. Piękna książka, szczególnie dla tych mających dość szarego życia. Daje do myślenia, zastanowienia się, czy nie warto czasem być trochę szalonym? Jedyny jej minus moim zdaniem stanowczo za krótka.
al-ks plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Trochę trudna jak na mój gust książkowy-a kocham czytać, to moje uzależnienie, ale pozytywne. Książka ciekawa, polecam. Koniec jest mega.
Agusiaaa15 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Coelho. Cóż więcej trzeba? Język oczywiście najwyższej klasy. Autor nie stroni od różnorakich opisów - przecież śmierć, seks i narkotyki to też część ludzkiej egzystencji. Czytając jego książki mamy wrażenie, że "nic co ludzkie nie jest mu obce". Weronika postanawia umrzeć to książka o dziewczynie, która w bardzo naturalny sposób podejmuje decyzję o zakończeniu swojego życia - jakby właśnie zdecydowała się na wyjście na spacer. Próba samobójcza się nie udaje i dziewczyna trafia do szpitala psychiatrycznego, gdzie ma doczekać swoich dni, bo swoim działaniem bardzo poważnie uszkodziła sobie serce. Weronika z niecierpliwością upatruje końca tygodnia wypełniając sobie czas rozmyślaniami i lustrowaniem środowiska w jakim się znalazła. Z jednym pacjentem łączy ją szczególna więź - mężczyzna nie mówi, nie daje znaku życia, ale również odczuwa do niej sympatię. Weronika powoli zaczyna znowu chcieć żyć
niby_brunetka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ciekawa fabuła, tak "inaczej" akcja się toczy niż w innych tego autora książkach
anonimowa000 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Intrygująca i z przesłaniem.Daje do myślenia.
aska19946 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Czyta się bardzo fajnie :)
lulux plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-31, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Książka z początku wydawała się nudna, lecz już po paru stronach zaczyna się ta "lepsza" cześć. Mianowicie po poznaniu Edwarda tak jakby powoli odżywa od nowa. Miłość budzi w niej ochotę do nie-umierania i tak powoli godzi się z losem (choć i potem cieszy się z życia naprawdę). Nie bardzo podpasowała mi Mari, jakaś dziwna z niej istota i jak dla mnie niepotrzebna w dziele. Całość ogólnie oceniam na ocenę... 4, wątki ciekawe przeplatają się z tymi naprawdę nudnymi i niezbyt fajnie czyta się taką książkę.
plusminus Linia koment
Książka podobała mi się znacznie bardziej niż nawet Alchemik, polecam każdemu.
agusia97 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Muszę przyznać, że było to moje drugie podejście do tej książki. Pierwszy raz zaczęłam ją czytać dawno, ale niespecjalnie mi się podobała, dlatego ją przerwałam. Od tego czasu zdążyłam przeczytać kilka powieści Paulo Coelho i stwierdziłam, że najwyższa pora dobrnąć do końca "Weroniki...". Więc tak, książka ogólnie nie jest zła, ale mając porównanie do innych książek tego autora bardzo się zawiodłam. Druga połowa znacznie lepsza od pierwszej, a zakończenie też jest całkiem fajne. Tylko ten początek... Strasznie nudny i pisany tak jakoś dziwnie. Uważam, że pierwsze rozdziały książki powinny być ciekawe, aby zachęcić czytelnika do przeczytania całej książki, zwłaszcza takich co po książkę sięgają raz na rok albo i rzadziej. Natomiast Coelho nie zachwycił mnie dobrym początkiem. Ale ogólnie książka nie jest zła, da się ją przeczytać i może nawet niektórym się spodoba.
justa1001 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2014,
Po raz kolejny książka miażdży film. Film nudny, nijaki - książka wspaniała. Może dlatego, że nie da się, albo przynajmniej bardzo ciężko jest zekranizować emocje, które w książce tak pięknie są opisane. Każdy z nas zastanawia się przynajmniej czasem nad śmiercią. Książka na pewno spodoba się fanom Coelho i równie mocno niezadowoleni będą jego przeciwnicy. Dla mnie bardzo dobra książka - mam ją na półce i chętnie wrócę do niej nie raz. Książka nie jest tylko o śmierci, jest o poznaniu siebie, o zastanowieniu nad sensem życia i zatrzymaniu chociaż na moment.
aqunia94 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki - 2013 ,Mam,Ulubione,
Ponownie zabrałam się za Coleha i czasami stwierdzam, że w jego utworach jest stanowczo za dużo filozoficznych przemyśleń, czasami to robi się irytujące, no ale to tak poza tematem. Ta książka opowiada losy młodej dziewczyny -Weroniki, która bez większych powodów postanawia skończyć swoje życie. Na (nie)szczęście udało się ją powstrzymać i dziewczyna trafia do domu wariatow, gdzie z czasemodkywa, że życie nie jest wcale takie strszne, jak o nim się mówi.
W ksiązce jest dużo życiowych przemyśleć, co skłania do refleksji również nad własnym życiem. Mimo, że czasem tych pouczeń i przemyśleń autora jest przy dużo, to książkę czyta sie jednym tchem, Także polecam, na prawdę warto :)
Lexxy plusminus Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Chcę przeczytać,
przyciąga aczkolwiek nie powala
KsiazkowoLC plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Kolejna interesująca propozycja Coelho ukazuje nieprzewidywalność życia oraz mówi o tym, że na bieg wydarzeń w egzystencji człowieka mają wpływ jego decyzje, ale także zrządzenia losu...
Grojda plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytanie i polecane,
Książka bardzo mądra. Zmusza do refleksji nad życiem nad tym że kiedyś zostanie nam ostatnie 7 dni życia. Książka pozwala zauważyć jak ludzie mimo życia wśród ludzi i rodziny są samotni i pogubieni, jak nie radzą sobie z codziennością.

Książka warta przeczytania
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: 26 książek-2013,Wyzwanie- powieści obyczajowe,
Nigdy nie myślałam, że polubię książki Paula Coelho. Wydawały mi się mdłe i pełne bezsensownych morałów rodem z ,,Małego Księcia", którego nie cierpię. Unikałam jego dzieł jak ognia, bo bałam się, że się zawiodę i jednocześnie chciałam ,,poznać" autora. W końcu bibliotekarka wręcz wmusiła we mnie jedną z lektur Coelho. Dzisiaj bardzo jej za to dziękuję.

Główną bohaterką powieści jest tytułowa Weronika, która decyduje się popełnić samobójstwo. Gwałt na naturze nie został wywołany depresją, ciężkimi wspomnieniami z dzieciństwa bądź inną chorobą psychiczną. Weronika postanawia umrzeć, ponieważ jej życiem zawładnęła rutyna oraz wizja równie nieciekawej przyszłości. W wyniku połknięcia tabletek nasennych nie umiera, jednak trafia do szpitala psychiatrycznego ,,Villete" z trwałym uszkodzeniem serca. Zostaje jej siedem dni życia. Po raz pierwszy Weronika nabiera chęci do codziennej walki o przetrwanie. Czy nie jest jednak za późno?

Czemu zadowalamy się tylko imitacją życia? Czemu nigdy nie próbujemy odczuć prawdziwego smutku, radości i rozkoszy? Odpowiedź jest banalna, nasze społeczeństwo nauczyło nas tego, abyśmy trzymali emocje na wodzy. Za duża radość to szaleństwo, za duży smutek to depresja, a za duża rozkosz to zboczenie. To nie jest normalne, wybiega z normy przeciętnego obywatela. Chyba, że jesteś chorym psychicznie. Wariatom wszystko przystoi. Skoro weronika została zakwalifikowana do szaleńców to może zobaczyć świat oczyma dziecka, które nie wie co mu przystoi, a co nie i poczuć wszystko bardzo dogłębnie.

,,Oboje jesteśmy szaleni, tak jak szaleni są ci, którzy wymyślili miłość" [166]

Coelho wspaniale wykreował postacie powieści. Poznajemy ich historię zanim trafili do ,,Villete". Doskonale możemy wczuć się w nietuzinkowych bohaterów. Chociaż nie polubiłam Weroniki, to bardzo się z nią utożsamiłam oraz zgadzałam się z jej przemyśleniami.

Paulo Coelho ma tyle samo fanów co anty fanów. Mimo, że nigdy nie czytałam żadnej z jego dzieł miałam do nich wiele uprzedzeń, bo sugerowałam się opiniami innych. Cieszę się, iż przeczytałam coś z repertuaru Coelho i zmieniłam swoje stanowisko na zwolennika.

Książkę polecam każdemu, bo każdy znajdzie w niej coś dla siebie.
Juliette plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-01, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Przeczytane,
Nastawiałam się na dobrą literaturę, sądząc po zachwytach nad "niezwykłą" osobą Paulo Coelho. Nie było to jednak to, czego się spodziewałam. lektura była nudna i ciągnęła się niemiłosiernie. Niby przesłanie jakieś tam jest, ale po przeczytaniu książki nie czułam nic. Żadnych przemyśleń, chwili zastanowienia. Bo nie było nad czym. Nudna jak flaki z olejem, bohaterka irytująca i nie wzbudzająca pozytywnych uczuć. Z trudem dotarłam do końca. Nie polecam.
violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:2004-02-01, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,2012 i wcześniej,Mam,
"Bez patosu", "mdłe", "jak potrawa bez przypraw, pozbawione ziarna szaleństwa" - to słowa z opisu wydawnictwa książki, a dotyczące życia bohaterki. Taka jest też sama Weronika. Przypowieść przedstawiona jest w spokojnym tonie, trochę przewidywalna, a jednak pozwala polubić bohaterkę. Jedna z niewielu lepszych książek Coelho, aczkolwiek jedynie na ocenę 3 (więc co dopiero reszta!).
aeljot plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-02-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Ciekawe spojrzenie na to co wypada a co nie wypada. Książka doskonale podkreśla to, że nie powinniśmy liczyć się tylko z opinią otoczenia ale przede wszystkim ze swoimi przekonaniami i pragnieniami.
MamaMuchomorka plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-12-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Moja ukochana książka. Czytałam po raz pierwszy dawno temu, ale jest to książka do której się wraca.
Vanillivi plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-12-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Calkiem ciekawa ksiazka
rebellion plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-06-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
"czy nie uważasz, że starać się zrozumieć życie, to rzeczywisty problem" - poszukiwanie sensu życia, dostrzeżenie tego co najważniejsze. Powstał film na jej podstawie, jeszcze nie miałam okazji zobaczyc i porównac.
malgorzata89 plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-06-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Piękna powieść. Zmusza do refleksji nad tym co naprawdę ważne w życiu każdego człowieka. I zaskakujące zakończenie.
kkiinnaa plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Ksiązki w sumie nie czytałam, bo mam awersję do autora, ale ciekawi mnie film nakręcony na jej podstawie
astamate plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-01-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Książka napisana ciekawie. Weronika postanawia umrzeć, ale niespodziewanie dla Niej- próba samobójcza okazuje się nie udana a Weronika ląduje w zakładzie dla chorych psychicznie. Co odkryje? chęć do życia? miłość?
Sumire plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Bas1992 Linia koment
Przeczytane:2014-10-24, Na półkach: Przeczytałem,
Tindomerel Linia koment
Przeczytane:2013-08-06, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - książki pełne emocji 2014,Mam,
origami Linia koment
Przeczytane:2014-09-28, Na półkach: Przeczytałem,
Przeczytane:2014-08-10, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
stokrotka22 Linia koment
Przeczytane:2014-07-21, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
rabiosa7 Linia koment
Przeczytane:2014-05-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
godmyt Linia koment
Przeczytane:2009-01-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,przeczytane wcześniej,
Muminka789 Linia koment
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-02-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2000,
celalala Linia koment
Przeczytane:2013-03-01, Na półkach: Przeczytałem,
Przeczytane:, Na półkach: przeczytane dawno temu,
magdkos Linia koment
Przeczytane:2014-01-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane odkąd pamiętam do końca 2013 ;),
natkaa55 Linia koment
Przeczytane:2009-02-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
RoT Linia koment
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
kobra18 Linia koment
Przeczytane:2014-01-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Ale to już było" ;),
slk Linia koment
Przeczytane:2008-01-10, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,