OPIS KSIĄŻKI:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2004
ISBN: 978-83-240-0473-7
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Umierająca kobieta pisze list do córki. Dokonuje w nim rozliczenia z własnym życiem oraz z rzeczywistością, w której nie ma miejsca dla ludzi starych i pokrzywdzonych. Z każdą linijką narasta rozczarowanie osoby pragnącej czegoś więcej niż dogorywanie u boku kalekiego kloszarda. Matka pozostawia córce bolesne świadectwo ludzi wykluczonych. "Wiek żelaza" jest dogasającym wołaniem o miłość. To powieść śmiertelnie prawdziwa.
Olena plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-15, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
Mam już za sobą parę książek Coetzee i ta w mojej opinii należała do gorszych z jego dokonań. Jeśli chodzi o klimat publikacja ta mocno przypominała "Pamiętniki przetrwania" Doris Lessing - czytelnikowi towarzyszy niepokój, akcja rozgrywa się w bliżej nieokreślonym czasie; zamieszki, zbuntowane dzieci, brutalne działania władz. Sama historia mnie co prawda nie zaczarowała, ale oddam Autorowi sprawiedliwość: pisze świetnie, lekko, jego przemyślenia bywają zaskakujące, porównania niebanalne, szczególnie przypadł mi do gustu opis postępującej choroby, wyniszczającej ciało i psychikę bohaterki. Poruszające.
aleksa6 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-02, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,
Czytając recenzję i krótki opis na odwrocie książki, pomyślałam: To książka dla mnie. Przeczytałam. A właściwie wymęczyłam książkę. Nie spodobała mi się. Nie wciągnęła mnie w swojej akcji. Nie poruszyła. Czegoś zabrakło. Nie wszystko było jasne. Te wątki z bitwami i dziećmi służącej były nie do końca zrozumiałe. Może dlatego, że też nie starałam się tego zrozumieć. Nie chcę pozostawić zupełnie negatywnej opinii. Dlatego powiem, że były fragmenty, słowa wypowiadane przez główną bohaterkę, przy których zatrzymywałam się i zastanawiałam przez dłuższą chwilkę.
Cień jabłoni