OPIS KSIĄŻKI:

Wydawnictwo: Edipresse Książki
Data wydania: 2016-10-31
Kategoria: Albumy
Dodał/a książkę:elibri

Wielcy malarze-  Od Caravaggio do Rembrandta , Van Gogha do Rafaela, Leonardo do Gauguina: najpiękniejsze rozdziały w historii sztuki, w serii trzydziestu tomów do czytania, przeglądania, podziwiania i zbierania. Seria oferuje czytelnikom niezwykłą podróż w towarzystwie wielkich artystów. Ich życie przedstawione jest w sposób jasny, bezpośredni - opisuje Wspaniałe obrazy i omówienie wszystkich głównych prac każdego artysty tworzą prywatna bibliotekę i galerie sztuki  zawierające wszystkie arcydzieła historii sztuki.

lustitia plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-06-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - ze sztuką w tle 2017,
We wstępie książki przeczytać możemy niezwykle barwną biografię tytułowego bohatera albumu. Renoir, a dokładnie Pierre-August Renoir był słynnym francuskim malarzem i rzeźbiarzem; jednocześnie współinicjatorem oraz jednym z czołowych i najwybitniejszych przedstawicieli impresjonizmu. Młody Renoir pierwsze kontakty ze sztuką podjął pracując przy dekorowaniu porcelanowej zastawy stołowej, co w późniejszych latach, kiedy jego talent w pełni się rozwinął, pozostawiło ślad na jego twórczości. Artysta zadebiutował obrazem ,,Esmeralda" w 1864 r., a po wystawie uznał ten obraz za niekompletny, niedoskonały i w przypływie niezadowolenia zniszczył go. Renoir dużo podróżował i czerpał z tego inspiracje - nie tylko z miejsc i krajobrazów, ale i twórczości poznanych podczas podróży artystów. Jego podróże owocowały nowymi znajomościami, a do grona jego przyjaciół zalicza się Frederic Bazille, Claude Monet i Alfred Sisley. Malarz ten w swej twórczości koncentrował się przede wszystkim na portretach (kobiet i dzieci), aktach oraz martwych naturach. Przez ponad 60 lat kariery artystycznej stworzył około sześciu tysięcy obrazów, nie zważając na postępujące i niezwykle uciążliwe bóle reumatyczne. W wieku 66 lat Renoir podjął pierwsze próby rzeźbiarskie, a był już wtedy poważnie chory i ból utrudniał mu sprawną pracę nad dziełem. W ostatnich latach w czasie pracy nad rzeźbą miał asystenta, który tworzył pod jego czujnym okiem i naśladując dokładnie to co chciał przekazać Renoir.
Najpopularniejsze obrazy artysty to ,,Śniadanie wioślarzy" (które widzimy na okładce), ,,Parasolki", ,,Bal w Moulin de la Galette" i ,,La Grenouillere".
Album zawiera szereg wybranych obrazów artysty, a każdy z nich opatrzony jest podpisem. Ogromną zaletą tej publikacji są właśnie opisy - nie są to tylko suche fakty, ale przede wszystkim szerokie opisy kontekstu powstania dzieła lub tego co przedstawia, jego historii, czy odczuć malarza wobec swej pracy.

Serdecznie polecam
Okładka - Wielcy Malarze (#6). Auguste Renoir Marzena M.
Agnieszka Jeż, Paulina Płatkowska
Okładka - Wielcy Malarze (#6). Auguste Renoir Depresjologia
Agata Komorowska
Okładka - Wielcy Malarze (#6). Auguste Renoir Pocztówki z Powstania
Wiktor Krajewski
Okładka - Wielcy Malarze (#6). Auguste Renoir Świnia ryje w sieci, czyli z pamiętnika hejtera
PigOut PigOut
Okładka - Wielcy Malarze (#6). Auguste Renoir Życie to są chwile
Zenon Martyniuk
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja