Okładka książki - Wielcy Malarze (#6). Auguste Renoir

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: elibri

Wielcy malarze-  Od Caravaggio do Rembrandta , Van Gogha do Rafaela, Leonardo do Gauguina: najpiękniejsze rozdziały w historii sztuki, w serii trzydziestu tomów do czytania, przeglądania, podziwiania i zbierania. Seria oferuje czytelnikom niezwykłą podróż w towarzystwie wielkich artystów. Ich życie przedstawione jest w sposób jasny, bezpośredni - opisuje Wspaniałe obrazy i omówienie wszystkich głównych prac każdego artysty tworzą prywatna bibliotekę i galerie sztuki  zawierające wszystkie arcydzieła historii sztuki.

Avatar użytkownika - lustitia
lustitia
Przeczytane:2017-06-15, Ocena: 6, Przeczytałem, Wyzwanie - ze sztuką w tle 2017,
We wstępie książki przeczytać możemy niezwykle barwną biografię tytułowego bohatera albumu. Renoir, a dokładnie Pierre-August Renoir był słynnym francuskim malarzem i rzeźbiarzem; jednocześnie współinicjatorem oraz jednym z czołowych i najwybitniejszych przedstawicieli impresjonizmu. Młody Renoir pierwsze kontakty ze sztuką podjął pracując przy dekorowaniu porcelanowej zastawy stołowej, co w późniejszych latach, kiedy jego talent w pełni się rozwinął, pozostawiło ślad na jego twórczości. Artysta zadebiutował obrazem ,,Esmeralda" w 1864 r., a po wystawie uznał ten obraz za niekompletny, niedoskonały i w przypływie niezadowolenia zniszczył go. Renoir dużo podróżował i czerpał z tego inspiracje - nie tylko z miejsc i krajobrazów, ale i twórczości poznanych podczas podróży artystów. Jego podróże owocowały nowymi znajomościami, a do grona jego przyjaciół zalicza się Frederic Bazille, Claude Monet i Alfred Sisley. Malarz ten w swej twórczości koncentrował się przede wszystkim na portretach (kobiet i dzieci), aktach oraz martwych naturach. Przez ponad 60 lat kariery artystycznej stworzył około sześciu tysięcy obrazów, nie zważając na postępujące i niezwykle uciążliwe bóle reumatyczne. W wieku 66 lat Renoir podjął pierwsze próby rzeźbiarskie, a był już wtedy poważnie chory i ból utrudniał mu sprawną pracę nad dziełem. W ostatnich latach w czasie pracy nad rzeźbą miał asystenta, który tworzył pod jego czujnym okiem i naśladując dokładnie to co chciał przekazać Renoir. Najpopularniejsze obrazy artysty to ,,Śniadanie wioślarzy" (które widzimy na okładce), ,,Parasolki", ,,Bal w Moulin de la Galette" i ,,La Grenouillere". Album zawiera szereg wybranych obrazów artysty, a każdy z nich opatrzony jest podpisem. Ogromną zaletą tej publikacji są właśnie opisy - nie są to tylko suche fakty, ale przede wszystkim szerokie opisy kontekstu powstania dzieła lub tego co przedstawia, jego historii, czy odczuć malarza wobec swej pracy. Serdecznie polecam
Daleko jeszcze? Gdy podróż się dłuży. (Garść pomysłów na gry i zabawy)
Okładka ksiązki - Daleko jeszcze? Gdy podróż się dłuży. (Garść pomysłów na gry i zabawy)

Podróżowanie z dzieckiem może być wspaniałą przygodą. Dzieci uwielbiają poznawać nowe miejsca, ale zazwyczaj nudzi je długa jazda samochodem. Żeby wspólna...

Wybrzeże Bałtyku [Pascal Lajt]
Okładka ksiązki - Wybrzeże Bałtyku [Pascal Lajt]

Idealne miasto - Trójmiasto Najpiękniejsze plaże Bałtyku Gdzie na rybkę? o Ile jest latarni na polskim wybrzeżu? o Jak nazywają się buty dla...