Opis ksiązki
Kup Teraz

Wiele demonów

Ocena ( 7 osób )
5.0
Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2013-04-23
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788363387914
Liczba stron: 480
Dodał/a książkę:elibri
Recenzja - Wiele demonów

- Wszyscy lubimy i umiemy snuć narracje, ale jak pan opowiada to jest prawdziwe święto opowieści! - mówi prezes Tlołka do organisty Somnambulmeistra.

Najnowsza powieść Jerzego Pilcha jest właśnie takim prawdziwym świętem opowieści mądrej i rozbuchanej, snutej arcybogatym językiem, pełnej zaskakujących zdarzeń i smakowitych detali, pogrążonej w magicznej atmosferze, panoramicznej niczym Sto lat samotności, zaludnionej tyleż swojskimi, co dziwacznymi, osobliwie zabawnymi postaci, jakich pozazdrościłby Fellini z Amarcordu, a zarazem mówiącej o sprawach ważnych, najważniejszych, ostatecznych.

            Pilch przenosi nas w tuż postalinowskie czasy lat pięćdziesiątych, do Sigły, położonej - jakże by inaczej - na ukochanym przez autora luterskim Śląsku Cieszyńskim.

Do miasteczka ku powszechnemu zdumieniu zjeżdża Jula Mrakówna ze swym katolickim narzeczonym. Kto ją przenocuje? Bo przecież nie wstrząśnięty ojciec, pastor Mrak! Co stało się z jej siostrą Olą, w tajemniczy sposób zaginioną? Żeby ją chociaż porwali esbecy, ale towarzysz Goniec zaprzecza! Czy miejsce jej pobytu wskaże Fryc Moitschek, który nawet jak nie był stuprocentowym cudotwórcą  miał dar? Kim jest mężczyzna w czarnym owerolu, który wszedł do willi świętej pamięci doktora Nieobadanego i nie wyszedł?

            Dawkując czytelnikom sekrety i - po części sensacyją - intrygę, Pilch zagląda zarówno do domów jak i do głów swych bohaterów, bywa tyleż czuły i delikatny, co pikantny i bezlitosny, dowodząc, że człowiek sam sobie zagraża, a jak człowiek sam sobie zagraża - nie ma gorzejZ charakterystycznym pilchowym humorem snuje zwykłe-niezwykłe historie mieszkańców Sigły, a zewsząd słychać, ten co zawsze, głęboki i majestatyczny oddech kosmosu nad dachem.

            Ów oddech pytania o sens życia, śmierci, wiary, Boga, miłości, cierpienia, o sens wielu demonów, które nasze historie opowiadają   unosi się nad całą powieścią, pełną niezapomnianych sytuacji, wysnuwanych często z pozornie nieznaczącego zdarzenia. Chichoczemy czytając jak pan Naczelnik usiłuje pocałować w rękę histerycznie niechetną temu starkę Zuzannę, jak ucztują i kłócą się nad trumną pana Wzmożka, której nie sposób wynieśc z domu, jak grają na grzebieniach i butelkach:  Tango zatrata. Tango  bakelit i tango szkło.

Niepostrzeżenie, raz po raz, ten chichot zmienia się w charkot, śmiech więdnie nam w gardłach, także przy zaskakującym, niesamowitym zakończeniu powieści. Nie ma już tamtego świata. I naszego też kiedyś nie będzie. Nas nie będzie. Nie chcemy tego wiedzieć, choć każdy musi się wreszcie z tym zmierzyć. I Pilch swoją ważną, całkiem niewesołą książkąksięgą w przejmujący sposób nam w tym pomaga.

I jest tak, że wreszcie rozumiesz starych pisarzy, którzy pisali o niepojętej rozpaczy zostawienia wszystkiego. Pożegnaj sosnę na piaszczystym wzgórzu, pożegnaj smagłe ciało, pożegnaj hokej, pożegnaj sztruksową marynarkę teraz rozumiesz; tysiąc razy lepiej było, jak się nie rozumiało. Żyjesz? Tak jest! Umieranie zaczęło się na dobre.

.

Recenzja
jestem_snem Linia koment
Przeczytane:2013-05-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,

Co innego my, co innego europejskie stereotypy, czy jak kto woli prawdy.

 

Zarysować akcję nowej powieści Jerzego Pilcha Wiele demonów lub choćby nakreślić sylwetki bohaterów w krótkiej recenzji niepodobna, gdyż autor snuje historię z samego serca Krainy Opowieści. Pisze o świece, który powoli przemija, o tradycjach, o wspólnocie, kiedyś tak pielęgnowanej, która obecnie, w dobie indywidualizmu, jest defragmentowana, dzielona na małe części, które same w sobie są tylko porozrzucanymi klockami

kaariokaa Linia koment
Przeczytane:2013-05-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Na nową powieść Jerzy Pilch naprawdę długo kazał czekać czytelnikom. Nie należy on bowiem do autorów, którzy swą twórczością atakują ze wszystkich stron i z dużą częstotliwością. Minęło pięć lat, odkąd ukazał się Marsz Polonia, w międzyczasie na rynku pojawił się Dziennik, zaś w kolejnych numerach "Tygodnika Powszechnego" ukazują się kolejne odsłony Drugiego Dziennika
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Missmi plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-31, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52/2014,
Zachwyty nad Pilchem, zachwyty nad stylem. Co prawda to dopiero druga moja przygoda z twórczością tego autora, ale tym razem jestem rozczarowana. Styl niby ten sam, niby taki ciekawy, ociekający grą słów, sarkazmem i wszelkimi innymi "perełkami", które poprzednio bardzo mnie ujęły. Tym razem jednak zawiodła przedstawiona historia. Może i pomysł ciekawy, kto wie. Dla mnie fabuła okazała się nudna, zbyt długa, rozwleczona, a może nawet zbyt zwyczajna? Po raz kolejny zrobiłam błąd i zasugerowałam się tytułem.

Niemniej nic straconego, dam Pilchowi jeszcze jedną szansę. W końcu do trzech razy sztuka :)

źr. moja opinia http://lubimyczytac.pl/ksiazka/171396/wiele-demonow/opinia/16755268
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Warto było czekać pięć lat na TAKĄ powieść
welka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki na 2013,
W każdym z nas drzemie demon. Wiele demonów. Miłośnicy narracji będą zachwyceni wielką porcją "pilchowizny". W miejscowości Sigle wszystko się zdarzyć może, zwłaszcza, że jej mieszkańcy to nietuzinkowi ludzie: religijni, ale nieprzejednani, zadziorni, gadatliwi - wręcz plotkarscy, z barwnymi charakterami, przywarami i fanaberiami. Co osoba to ciekawszy portret psychologiczny. Wątki miłosne, kryminalne, magiczne zgrabnie ze sobą splecione tworzą aurę Wielkiej Narracji. Życie to bowiem jedna wielka opowieść.
jestem_snem plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
edytka222 Linia koment
Przeczytane:2013-10-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Literatura polska,Mam,
Madlene Linia koment
Przeczytane:2014-06-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
OlaU Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
katibe Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Zawolka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kaariokaa Linia koment
Przeczytane:2013-05-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
slk Linia koment
Na półkach: Czytam,Mam,Moje ebooki,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Wiele demonów Jak pokochać centra handlowe
Natalia Fiedorczuk
Okładka - Wiele demonów Strych Świata
Piotr Wojciechowski
Okładka - Wiele demonów Dalej
Teresa Torańska
Okładka - Wiele demonów Morze po kolana
Kołodziejczyk Marcin, Podolec Marcin
Okładka - Wiele demonów Grand (mk)
Janusz L. Wiśniewski
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów