Wielka degeneracja. Jak psują się instytucje i umierają gospodarki

Zmierzch Zachodu - ile mamy jeszcze czasu?

Jakie są przyczyny kryzysu zachodniej cywilizacji? Dlaczego reszta świata tak szybko nas dogania? Co powoduje, że żyjemy w czasach spowolnionego wzrostu gospodarczego, narastających nierówności w starzejących się społeczeństwach i związanej z tym wszystkim utraty wiary w sens kroczenia naszą ścieżką rozwoju?

Nowa książka Nialla Fergusona, jednego z najbardziej błyskotliwych historyków naszych czasów i wybitnego znawcy problematyki gospodarczej na przestrzeni dziejów, jest gorzką lekcją na temat przyczyn chorób Zachodu oraz wezwaniem do naprawy, póki jeszcze czas.

Ferguson w swojej książce skupia się na tym, co naprawdę kluczowe dla bogactwa społeczeństw: na fenomenie instytucji. Degeneracja Zachodu zabiera nas w podróż, która pozwala zrozumieć stan czterech najważniejszych instytucji naszego świata: demokracji, kapitalizmu, rządów prawa i społeczeństwa obywatelskiego. To unikatowy w swym mądrym dystansie obraz zachodniej cywilizacji, powstały dzięki olbrzymiej wiedzy historycznej i ekonomicznej autora Potęgi pieniądza.

W swym logicznym wywodzie Ferguson wykazuje między innymi upadek ,,kontraktu międzypokoleniowego" w naszych demokracjach, szkodliwość nieumiejętnego regulowania sektora bankowego przez państwo, upadek rządów prawa na rzecz rządów prawników oraz kryzys aktywności społecznej w nadopiekuńczych krajach Zachodu. Diagnoza może być tylko jedna: albo dokonamy odważnych, kosztownych reform, albo...

Informacje dodatkowe o Wielka degeneracja. Jak psują się instytucje i umierają gospodarki:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2017-03-02
Kategoria: Popularnonaukowe
Tytuł oryginału: The Great Degeneration: How Institutions Decay and Economies Die

Kup książkę Wielka degeneracja. Jak psują się instytucje i umierają gospodarki

Wielka degeneracja. Jak psują się instytucje i umierają gospodarki - opinie o książce

Niebezpieczne związki. Pieniądze i władza w świecie nowożytnym 1700-2000
Niall Ferguson0
Okładka ksiązki - Niebezpieczne związki. Pieniądze i władza w świecie nowożytnym 1700-2000

Czy są rzeczy bardziej pożądane w polityce niż pieniądze i władza?   Bestseller Fergusona to książka o przemianach cywilizacyjnych zachodzących...

Cywilizacja. Zachód i reszta świata
Niall Ferguson0
Okładka ksiązki - Cywilizacja. Zachód i reszta świata

Historia świata Zachodu od Magellana do Ronalda Reagana! Napisana z rozmachem historia naszej cywilizacji począwszy od XV wieku po współczesność. Niall...