Wielkie eksperymenty dla małych ludzi

Ocena: 5 (2 głosów)

 Dziennikarz naukowy i autor książek dla dzieci Wojciech Mikołuszko, biorąc się za pisanie książki "Wielkie eksperymenty dla małych ludzi",  nie miał pojęcia, co go czeka!

By opisać poczynania wielkich naukowców, których odkrycia zmieniły nasz świat, wgryzł się w historię nauki od starożytności aż po czasy współczesne - od  Archimedesa, przez Galileusza, Newtona i Darwina, po Paula Harrisa. Dom autora zamienił się w jedno wielkie laboratorium. W kredensie i lodówce pojawiły się doniczki z kwiatami, na parapecie zamieszkały dżdżownice, w kuchni po stole walały się elektromagnesy, a w łazience moczyły się w occie kości i muszle.

Kto by pomyślał, że autor przygotowując książkę musi skakać ze stołu, puszczać papierowe samoloty i opryskiwać się wodą z ogrodowego węża? Ale Mikołuszko nie mógł przecież namawiać dzieci do robienia eksperymentów, których sam by nie przetestował! Na szczęście wszystkie niezbędne przedmioty do ich wykonania znalazł w spiżarni, schowku z chemią gospodarczą,  łazience i domowej apteczce. Uff, ciężka jest praca pisarza. Ale jaka  ciekawa!  A efekt? Zobaczcie sami!

Ps. Sceny z życia pomysłowych naukowców i dzielnego Wojciecha Mikołuszki narysowała Joanna Rzezak. 

Informacje dodatkowe o Wielkie eksperymenty dla małych ludzi:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2016-11-17
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788326824920
Liczba stron: 168

więcej

Kup książkę Wielkie eksperymenty dla małych ludzi

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wielkie eksperymenty dla małych ludzi - opinie o książce

Avatar użytkownika - Noelka
Noelka
Przeczytane:2017-03-08, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam, Przeczytane,
"Wielkie eksperymenty dla małych ludzi" - świat nauki w praktyce   "Wielkie eksperymenty dla małych ludzi" Wojciecha Mikołuszki to książka nie tylko dla dzieci, w której zostały przedstawione poczynania wielkich naukowców.

Nauka wcale nie musi być nudna, wystarczy odpowiednie podejście. Zamiast nużących lekcji przypominających wykłady, można postawić na eksperymenty. Dzięki nim dziecko lepiej zrozumie dane zjawiska i przekona się empirycznie, że przedstawiane teorie są prawdziwe. Niestety w szkole niejednokrotnie brakuje na to czasu. Dlatego warto poświęcić trochę czasu w domu. Niezwykle pomocna i inspirująca może okazać się książka Wojciecha Mikołuszki.

"Wielkie eksperymenty dla małych ludzi" to zbiór opowieści o najważniejszych doświadczeniach w historii, przeprowadzonych przez wielkich naukowców, takich jak m.in. Archimedes, bracia Wright czy Faraday. Książka zawiera również 66 eksperymentów z różnych dziedzin nauki (biologii, chemii, fizyki) do przeprowadzenia w domu.

Eksperyment to praktyczna próba realizacji pomysłu. Według Wojciecha Mikołuszki eksperyment to sposób poznawania świata, który polega na tym, że coś w tym świecie zmieniamy i obserwujemy, jaki skutek ta zmiana wywoła. Na tej podstawie odkryjemy, co od czego jest zależne. A zdaniem 8-letniej Marianki eksperyment jest to coś, co się sprawdza i co nie zawsze wychodzi.

Najbardziej zainteresował mnie najdłuższy eksperyment, jaki do tej pory został przeprowadzony. Eksperyment polega na udowodnieniu, że pak smołowy to ciecz, mimo że jest twardy jak kamień i można go rozbijać młotkiem na kawałki. Profesor Thomas Parnell podgrzał i wlał pak do naczynia. Następnie obciął dół pojemnik, by nadać mu kształt lejka. I zaczął czekać na efekty - spadające krople. Eksperyment ten został  rozpoczęty w 1927 roku i trwał do śmierci profesora Parnella w 1948 roku. Po prawie 20 latach, w 1961 roku, eksperyment postanowił kontynuować profesor John Mainstone. Niestety naukowiec nigdy nie zobaczył spadającej kropli, zawsze się spóźniał. Do 2016 roku (w ciągu 89 lat) spadło osiem kropli paku. Eksperyment wciąż trwa.

Na pewno chciałabym wykonać eksperyment, polegający na sprawdzeniu, czym się różni kwas od zasady i jak je rozpoznać. Oczywiście za sprawą wskaźnika kwasowości. Może nim być np. wywar z czerwonej kapusty lub napar z herbaty. Pod wpływem kwasów i zasad zmieniają one kolor. Kwasy zmieniają niebieską barwę wywaru na czerwoną, zaś zasady - na zieloną. Z kolei herbata pod wpływem kwasów jaśnieje, zaś pod wpływem zasad - ciemnieje.

Trzeba przyznać, że Wojciech Mikołuszko włożył dużo pracy w napisanie tej książki. Bowiem nie tylko opisał w niej zmagania wielkich naukowców - od Archimedesa, poprzez Galileusza, Newtona i Darwina, aż po Paula Harrisa, lecz także przedstawił eksperymenty, które można wykonać samodzielnie. W tym celu musiał zgłębić historię nauki - od czasów starożytnych aż po współczesne. A jego dom zamienił się w laboratorium, w którym przeprowadzał eksperymenty. Nie mógł bowiem nakłaniać dzieci do robienia eksperymentów, których by sam wcześniej nie sprawdził. Dlatego skakał ze stołu, puszczał papierowe samoloty oraz opryskiwał się wodą z węża ogrodowego.

Warto dodać, że każdy z eksperymentów zawiera szczegółową instrukcję wraz z wnioskami. A waloru lekturze dodają rysunki Joanny Rzezak, przedstawiające sceny z życia pomysłowych naukowców i Wojciecha Mikołuszki. Polecam tę książkę dzieciom od 6. roku życia oraz ich rodzicom.
Link do opinii
Avatar użytkownika - kavayee
kavayee
Przeczytane:2016-12-20, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Dzieci uwielbiają eksperymentować i należy je w tym wspierać!


„Wielkie eksperymenty dla małych ludzi” prowadzi odbiorcę przez historię eksperymentowania. To od czasów zwykłej kąpieli Archimedesa mamy tajemniczą Eurekę, którą krzyczą co bardziej pamiętni naukowcy. Jak zatem poczuć się jak Archimedes, który miał wyraźne ciągoty do wody i jej wyporu? Eksperymentować zgodnie ze wskazówkami Wojciecha Mikołuszko! To będzie świetna zabawa dla dziecka oraz rodzica, który będzie miał przekonanie, że oprócz niewątpliwej rozrywki, dziecko także nauczy się czegoś pożytecznego. Co więcej, dzięki tej formie nauki, ono z pewnością znacznie lepiej to zapamięta!


Całość recenzji na zukoteka.blox.pl

Link do opinii
Inne książki autora
Razem. W stadzie, ławicy i chmarze
Joanna Rzezak0
Okładka ksiązki - Razem. W stadzie, ławicy i chmarze

Pięknie ilustrowana i pełna fascynujących ciekawostek z życia dzikich zwierząt książka o mądrości Matki Natury - dla małych przyrodnicze i przyrodników...

Razem. W stadzie, ławicy i chmarze
Joanna Rzezak0
Okładka ksiązki - Razem. W stadzie, ławicy i chmarze

Pięknie ilustrowana i pełna fascynujących ciekawostek z życia dzikich zwierząt książka o mądrości Matki Natury - dla małych przyrodnicze i przyrodników...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy