Wierna rzeka

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2004
ISBN: 83-7389-196-X
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Miłość Salomei Brynickiej i Józefa Odrowąża. Ocena sensu i znaczenia powstania styczniowego, analiza przyczyn klęski.
Mamut plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie 2016-52 książki,
a wspaniala powieść osnuta jest na wydarzeniach Powstania Styczniowego, ukazuje walkę narodu polskiego o niepodległość. Salomea Brynicka opatruje, znalezionego na swym progu, rannego księcia Józefa Odrowąża. Mimo jej opieki postrzał w nodze paskudzi się i nie bacząc na niebezpieczeństwo młoda kobieta sprowadza nawet chirurga. Jak nietrudno się domyslic, zakochuja się w sobie. Ale gdy przybywa matka księcia, mimo wdzięczności, jaka odczuwa za uratowanie jedynaka, zgodzic się naslub młodych nie może. nie uchodzi bowiem, by ksiażę poslubił taką zwykłą dziewczynę. Wytłumaczywszy to Salomei, zabiera syna ze sobą za granicę.
katiewa92 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2014,
Jestem zachwycona po przeczytaniu "Wiernej rzeki". Spodziewałam się raczej mało interesującej treści a tymczasem bardzo mnie wciągnęła, choć pierwsze zdania lekko odstraszyły mnie (I rozdział -wokół pełno trupów poległych żołnierzy...). Żeromski pokazał problem powstania od strony rodzin ubogich- zwykłych prostych ludzi. Młoda kobieta znosi trudy powstania równie ciężko jak żołnierze. Ciągłe rewizje, bieda, brak żywności, brak ufności ludzi wobec siebie, a na domiar wszystkiego ukrywanie powstańca rannego w wojnie, co groziło śmiercią. Rodzi się miłość miedzy tymi dwoma- między pacjentem i jego pielęgniarką.Prostą kobietą i księciem. Niestety, w tych trudnych czasach miłość nie ma prawa bytu. Bardzo dobra książka
mosiek plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-16, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
To chyba wstyd, że przeczytałam "Wierną rzekę" po "Samotności w sieci" albo "Dzienniku Bridget Jones"....
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Jedna z moich ulubionych lektur, polecam.
Antosia Linia koment
Przeczytane:2005-03-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,