Willa Misteriów

Zabawa, która przemieniła się w krwawą ceremonię. Para amerykańskich turystów, żądna zdobycia trofeum z zagranicznej wycieczki, na własną rękę organizuje wykopaliska w pobliżu lotniska. Zamiast jednak oczekiwanego starożytnego posągu wydobywa z torfowiska zwłoki szesnastoletniej dziewczyny.

Dochodzenie prowadzą dwaj detektywi: młody Nico Costa, wegetarianin i biegacz, oraz starszy od niego Gianni Peroni, pięćdziesięciolatek ze sporą nadwagą, którego twarzy nie da się zapomnieć. Zupełnie nieoczekiwanie pomaga im patolożka, Szalona Teresa. Krąg osób zamieszanych w sprawę zaczyna się jednak niepokojąco rozszerzać. Na horyzoncie pojawia się też osobliwa mafia: starzejący się boss, syn zainteresowany wyłącznie zabawą i młoda żona mafiosa, sypiająca i z mężem, i z pasierbem...

David Hewson z detalami ujawnia kulisy działania włoskiej mafii i współpracującej z nią, skorumpowanej policji. Wszystkie wątki w niekonwencjonalny sposób łączą się ze sobą i zaskakują co krok.

Drugi - po Porze na śmierć - tom serii kryminałów z detektywem Costą. Wartość literacka tej książki nie podlega dyskusji, a całość wywołuje przyjemne wrażenie, że jeszcze można napisać powieść, gdzie rozrzucone, nie przystające do siebie elementy składają się w kompletną całość zgodnie z najszlachetniejszymi zasadami kompozycji. Brak tutaj pędu na łeb na szyję, wszystko sensownie zanurza się w relacjach międzyludzkich, historii, rzymskim zgiełku. Jest i romans, i zdrada, kolejne trupy, śledczy ze swoimi słabościami, niejednoznaczność postaci, ich emocjonalne ukrwienie oraz nieprawdopodobnie gęsta atmosfera, dzięki której napięcie nie spada ani na moment. Łukasz Orbitowski

Informacje dodatkowe o Willa Misteriów:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2017-01-18
Tytuł oryginału: The Villa of Mysteries
Tłumaczenie: Dariusz Żukowski

Kup książkę Willa Misteriów

Willa Misteriów - opinie o książce

Avatar użytkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2017-04-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Nie wiem, co mnie przyciąga w książkach Hewsona, ale "to jest moja bajka". Lubię postać głównego bohatera, włoskie miejsca akcji i skomplikowane zagadki.

"Willa Misteriów" jest typowym kryminałem.
Para amerykańskich turystów na własną rękę organizuje wykopaliska. Ale zamiast starożytnego posągu wydobywa z torfowiska zwłoki szesnastoletniej dziewczyny. Wszystko wskazuje na to, że zamordowano ją w legendarnej Willi Misteriów podczas tajemniczego obrzędu, którego od wieków nikt już nie praktykuje. Kiedy łudząco do niej podobna turystka znika bez śladu, policja zaczyna podejrzewać, że krwawy kult wciąż ma grono wyznawców.
W całej historii są dziwne zwroty akcji. Bohaterowie też są nietuzinkowi, niesztampowi. A przez to bardzo prawdziwi.Skorumpowani policjanci, znudzeni karabinierzy, wykształceni mafioso, szurnięty profesor. A do tego olbrzymia tragedia w tle. Wiele osób pragnie dowiedzieć się co tak naprawdę wydarzyło się 16 lat wcześniej. I jest ktoś, kto szuka zemsty.
Przyznam, że czytało się mi ciężko. Zbyt wielu narratorów też nie ułatwia odbioru. Zakończenie zbyt zagmatwane i niesatysfakcjonujące. Bohaterowie też nie wzbudziło mojej sympatii. Miałam wrażenie, że każdy patrzy tylko siebie. No może prawie każdy.

Cmentarz tajemnic
David Hewson0
Okładka ksiązki - Cmentarz tajemnic

Autor serii kryminalnej Dochodzenie w kolejnej misternej odsłonie. Na starodawnym cmentarzu na wyspie San Michele ekshumowano ciało młodej dziewczyny...

Dochodzenie 2
David Hewson0
Okładka ksiązki - Dochodzenie 2

W Mindelunden, kopenhaskim Parku Pamięci, który odwiedza każdy wychowywany w szacunku dla historii mały Duńczyk, znalezione zostaje ciało bestialsko zamordowanej...