Wiosna 1941

Po wkroczeniu Niemców na wschodnie ziemie Polski w 1941 roku żyjący na tych terenach Żydzi rozpaczliwie szukają schronienia. Artur i Klara wraz z córeczką uciekają na wieś, do Emilii, chłopki, której mąż zginął na froncie. \"Dobry wygląd\" umożliwia Arturowi przebywanie na zewnątrz. Klara i ich córka są brunetkami o ciemnej karnacji, dlatego całe dnie spędzają w kryjówce na strychu. Ich świat to fragmenty obrazów widziane przez szpary w ścianach. Wkrótce między Arturem a Emilią rodzi się uczucie... \r\n\r\nOpowiadanie \"Rozmowa\" Idy Fink to najważniejsze, choć nie jedyne źródło inspiracji twórców \"Wiosny 1941\", polsko-izraelskiego filmu w reżyserii Uriego Barbasha. Pisarka patrzy na świat Holokaustu oczami ofiar i tych, którzy ocaleli \"do następnego razu\". W jej lakonicznych i świetnie skonstruowanych opowiadaniach nie ma wzniosłości ani patosu, jest skupienie na szczególe, wrażliwość i głęboka prawda o człowieku. Twórcy filmu wybrali tę sama optykę.\r\n\r\nW skład tomu \"Wiosna 1941\" wchodzą głośne i nagradzane na świecie opowiadania ze zbiorów \"Skrawek czasu\" i \"Ślady\", opublikowane także w \"Odpływającym ogrodzie\" (W.A.B. 2003), książce zbierającej wszystkie krótkie utwory autorki.

Informacje dodatkowe o Wiosna 1941:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2011-06-01

Kup książkę Wiosna 1941

Wiosna 1941 - opinie o książce

Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2014-01-11, Ocena: 4, Przeczytałam, z_52 książki - 2014,
Rok 1941, wschodnie tereny Polski, Zbaraż, Lwów i okolice. Regularne czystki zmuszają tamtejszych Żydów do chwytania każdego sposobu mogącego uratować życie. Obecna jest tu na co dzień śmierć i rozpacz, ale i nadzieja, że może chociaż niektórym uda się przeżyć. Każde opowiadanie jest inne, chociaż mówi o tym samym, każde niesie ogromny ładunek emocji, poraża i unieruchamia. Największe wrażenie zrobił na mnie Wiosenny poranek, ale i innym nie można odmówić siły przekazu. (Ocena: 4,5/6)
Avatar użytkownika - Betka
Betka
Przeczytane:2013-05-25, Ocena: 6, Przeczytałam, czytam regularnie w 2013 roku,
,,Wiosna 1941" Idy Fink izraelskiej pisarki urodzonej w Zbarażu to zbiór 22 opowiadań o Holokauście. Autorka w sposób prosty, bez żadnych ozdobników opowiada ludzkie dramaty tamtych strasznych dni. Opowiadania choć krótkie są bardzo wymowne, a momentami wręcz wstrząsające. Poznajemy poszczególnych bohaterów w różnych momentach ich drogi życiowej - jedni dobiegają końca tej drogi, inni czekają ,, do następnego razu". Ida Fink skupia się nad każdym szczegółem, potrafi pokazać głęboką prawdę o człowieku stojącym po różnych stronach w czasach II wojny światowej, pokazuje świat oczami ofiary i kata. Czytając opowiadania a w zasadzie ludzkie historie na myśl przyszedł mi cytat z ,,Medalionów" Zofii Nałkowskiej - ,,Ludzie ludziom zgotowali ten los". Taki krótki a taki wymowny. Każde kolejne opowiadanie to dramatyczne losy czyjegoś ojca, syna, matki, córki.... Na długo w mojej pamięci pozostaną ludzie ukazani w dwóch opowiadaniach - ,, Wariat" ojciec kaleka patrzy jak wywożą jego trzy córki ciężarówkami i nic nie mógł zrobić oraz Aron z ,,Wiosennego poranku", który za wszelką cenę pragnie uratować swoją pięcioletnią córeczkę. Na podstawie wybranych opowiadań izraelski reżyser Uri Basbash zrealizował w 2008 roku film ,,Wiosna 1941" opowiadający historię żydowskiej rodziny ukrywającej się na strychu u polskiej chłopki ( książka zawiera biało- czarne kadry z filmu ). Ida Fink otrzymała m.in. nagrodę im. Anny Frank, nagrodę Buchmanna przyznawaną przez Instytut Yad Vashem. Warto podkreślić, iż jej nazwisko znajduje się na liście stu najważniejszych autorów żydowskich ogłoszonej przez National Jewish Book Center w Nowym Jorku. Moja ocena 6/6
Avatar użytkownika - Ninbar
Przeczytane:2013-06-12, Ocena: 5, Przeczytałam,
Podróż
Ida Fink0
Okładka ksiązki - Podróż

Rok 1942. Dwie siostry, młode Żydówki, uciekają z getta w małym miasteczku na kresach dawnej Rzeczypospolitej. Przebrane za chłopki, zgłaszają się...