Opis ksiązki
Kup Teraz

Władca much

Ocena ( 25 osób )
5.3
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2010-03-02
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-08-04428-5
Liczba stron: 244
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Nagrodzona Noblem klasyka światowej literatury. Jedna z najważniejszych powieści XX wieku.

Książka opisuje grupę chłopców, ocalałych z katastrofy samolotu. Na bezludnej wyspie rozbitkowie podejmują próbę zorganizowania własnych rządów i społeczności z dala od cywilizacji. Nieoczekiwanie próba ta kończy się tragicznie. Dzieci z dobrych domów pozostawione sobie zamieniają rajski krajobraz w prawdziwe piekło.

Golding w mistrzowski, niemal bolesny dla czytelników sposób rozwiewa złudzenia o dobrej naturze człowieka.

O autorze

William Golding (1911-1993) - wybitny brytyjski pisarz, laureat Nagrody Nobla w 1983 roku. Podczas II wojny światowej Golding walczył w Royal Navy, uczestniczył też w lądowaniu w Normandii. Już jego pierwsza powieść "Władca much" (1954) odniosła międzynarodowy sukces. Książka powszechnie uznawana jest za arcydzieło światowej literatury i wyraz sprzeciwu wobec barbarzyństwa i wojny.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
martaper91 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Po prostu TAK. Nie wymaga komentarza.
allergicto plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Dlaczego czekałam aż 20 lat na przeczytanie jej?!
agusia97 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
"Władca much" jest to na pewno dość interesująca pozycja. Opowiada historię grupy chłopców, którzy wylądowali na bezludnej wyspie, na skutek katastrofy samolotu. Bez dorosłych. Na początku wydaję się to być błogosławieństwem losu. Mogą spędzać całe dnie, bez pouczeń rodziców, nieustannych zakazów i nakazów. Lecz wkrótce okazuję się, że nie jest tak kolorowo jak mogłoby się wydawać na początku. Chłopcy tworzą pewnego rodzaju małe społeczeństwo, lecz społeczeństwo bardzo nietrwałe, ponieważ stworzone przez dzieci, nad którymi nie można zapanować. Zaledwie kilku z nich rozumie potrzebę rozpalania ogniska. Ogniska, które może zadecydować o ich życiu lub śmierci, zostaniu na wyspie lub uratowaniu się. Większość chłopców, szczególnie maluchów, traktuję pobyt na wsypie jak zabawę o trochę większym wymiarze, nie do końca zdają sobie sprawę z konsekwencji własnych czynów. Szczególnie pod koniec powieści. Dość ciekawą sytuacją było też dla mnie fragment, opowiadający o tym jak jeden ze starszych chłopców, gdy nasypał maluchowi piasek do oczu, czuł pewnego rodzaju wyrzuty sumienia, wiedział, że w normalnych okolicznościach dostałby karę od rodziców, ale jednak te wyrzuty sumienia nie były wystarczająco silne, aby przestał się źle zachowywać. Samotność i oddalenie od cywilizacji wyzwala w chłopcach irracjonalne lęki i instynkty o których nie mieli pojęcia. Uważam, że "Władca much" jest książką, którą każdy powinien przeczytać przynajmniej raz. Wydaję mi się, że możemy ją również odnieść do naszego społeczeństwa i do tego jak zachować godność człowieka, szczególnie w trudnych sytuacjach. Ralf był zdecydowanie w ciężkim położeniu, a jednak potrafił odróżnić dobro od zła.
kpotter plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Taka sobie, ale bardzo ciekawa ;)
Maryszka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Przeczytałam dwa razy i obejrzałam film. Za każdym razem czytałam, bo mi kazano (liceum i studia). I nie chodzi o to, że jej nie lubię czy też o to, czy jest dobra czy zła. Po prostu za każdym razem przeżywałam ją bardzo mocno i nie miałam odwagi po nią sięgać kolejny raz, dla przyjemności.
Nie mniej jednak książka ukazuje to, co teraz się dzieje wokół nas. Nazywam ją "papierkiem lakmusowym" dla społeczeństwa. Wiele dzięki niej można zauważyć i niestety przez to nawet się załamać (w pewnym sensie), oczywiście jeśli istotne dla osoby jest to, co się wokół niej dzieje.
inspired7 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-29, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
"Władca much" to opowieść o chłopcach, którzy trafiają na bezludną wyspę w wyniku katastrofy samolotu. Od tej chwili, bez pomocy dorosłych, muszą zacząć radzić sobie całkowicie sami. Nie mogą zapytać rodziców, co należy zrobić, poradzić się babci czy nawet odrobinę starszego brata czy siostry. Znajdują się w zupełnie nowej, nieznanej dotychczas sytuacji, z którą zamierzają się zmierzyć.

Właściwie od razu na wyspie tworzy się hierarchia. Na czoło grupy, na jej lidera zostaje wybrany Ralf - chłopiec, który znalazł wielką muszlę - konchę, która z kolei staje się symbolem władzy. To wspomniany dzieciak ustala prawa obowiązujące na wyspie. Często radzi się swojego przyjaciela Prosiaczka, który choć nierzadko jest obiektem drwin, w wielu sytuacjach wykazuje rozsądek i mądrość. Po pewnym czasie przywództwo Ralfa zostanie podważone, w wyniku czego powstaną dwa obozy, które mają zupełnie inne priorytety: jeden zajmuje się ciągłym polowaniem, a drugi pragnie zrobić wszystko, by jak najszybciej wrócić do domu. Z biegiem czasu prawie że sielankowe czekanie na ratunek zostaje zakłócone. Obozy zaczną się zwalczać. Wybuchnie krwawy konflikt - o zgrozo! - dzieci będą zabijać dzieci.

Chłopcy odkrywają, że oprócz nich na wyspie przebywa jeszcze ktoś - zwierz, który w każdej chwili może zaatakować. Czy jest on jedynie wymysłem dziecięcej, bujnej wyobraźni, a może istnieje naprawdę? Czy ktoś uratuje chłopców z bezludnej wyspy? Czy ktoś zauważy znak ratunkowy - wątły i czasami gasnący dym z ogniska?

"Władca much" to książka, która uznawana jest za klasykę. W mojej ocenie jest jednak bardzo nierówna. Początek - opowieści o ,,urządzaniu się" chłopców na wyspie - bardzo wciągający. Końcówka również intrygująca i wstrząsająca zarazem. Ale przestrzeń pomiędzy? Rozmyta akcja sprawia, że niestety nie porywa. I to jest mój główny zarzut do tej pozycji.

Powieść Williama Goldinga opowiada o pierwiastku zła, który jest w każdym z nas. Nawet w dzieciach! "Władca much" pokazuje mechanizm reżimu totalitarnego. Jest to widoczne dogłębnie wtedy, gdy żądza władzy popycha te małe, wydawać by się mogło niewinne istoty - DZIECI! - do tego by ze sobą walczyć, by się bezwzględnie zwalczać aż poleje się krew! Brak hamulców, zaciętość i zawziętość to dobre słowa określające małych chłopców. Ten kontrast pomiędzy istotą dziecka, a wyrządzanymi przez nie okrucieństwami, jest przerażający. Golding pokazuje, że zło jest niejako wpisane w naturę człowieka. Jest to jednak oczywiście taka część natury, którą powinniśmy okiełznać i trzymać w ryzach.

"Władca much" to powieść, która nie spowodowała, że nie mogłam się od niej oderwać. Temat ciekawy, ale gdyby nie wciągający początek i trzymający w napięciu koniec, ocena byłaby niższa.
konwallia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
"Nożem zwierza! Ciach po gardle! Tryska krew!"

Jeśli fanatyczne czytanie książki z towarzyszącym przy tym przyspieszonym biciem serca, ogarniającym niepokojem i niedowierzaniem jest wyznacznikiem książki wybitnej to "Władca much" taka właśnie jest.

Niepozorna historia grupki chłopców rzuconych przez los na bezludną wyspę może wydać się banalna i sztampowa. Dlatego też czytając nie liczyłam na wiele. Ot przereklamowana historia o szczeniackich utarczkach garstki podrostków.

W połowie zaczęłam jednak zmieniać zdanie. Chłopcy zaczęli się przeistaczać. Zmiany w ich postępowaniu zaczęły budzić we mnie lęk. Lęk, który potęgowany był bezkresną i nieokiełznaną naturą wyspy. Lęk, który wzmagał się z każdym kolejnym okrzykiem chłopców: "Nożem zwierza! Ciach po gardle! Tryska krew!", okrzykiem, który niczym tantra wprowadzał mnie w pełen niepokoju trans. Trwoga jaka we mnie wzbierała mieszała się ze współczuciem, smutkiem i irytacją. Dosyć mocna mieszanka skrajnych uczuć.

Prócz wspaniałego studium psychologicznego ludzkiej natury w obliczu sytuacji kryzysowej, na szczególną uwagę zasługuje forma powieści. Jest zaskakująco prosta, niewyszukana i nieprzegadana. Wspaniałe jest to, że mimo braku wyszukanych epitetów i długich opisów, William Golding stworzył powieść ekscytującą.

Cytując za wstępem Stephena Kinga: "dobra powieść powinna zacierać granice między pisarzem a czytelnikiem, prowadzić do zespolenia. (...) powinna zakłócać normalny tryb życia odbiorcy. (...) Świat wyobraźni autora staje się rzeczywistością czytelnika i promienieje, żarzy się wściekłymi rozbłyskami."

Taki właśnie jest "Władca much". I nic więcej nie trzeba dodać.
Florentynka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek w 2014 roku,
William Golding w swojej powieści przedstawił szokującą wizję świata, w którym władzę pełnią dzieci. Pomimo ich młodego wieku nie brakuje w nich złośliwości czy okrucieństwa, które na ogół przypisuje się starszym.
karla1214 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-19, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Moje zdanie o tej książce jest bardzo podzielone. Z jednej strony powieść była dosyć ciekawa, ponieważ była o dzieciach, które muszą same sobie poradzić w tropikach. Ok, pomysł dość orginalny, jednak bardzo dużo szczegółów rzuciło mi się tu w oczy.
1. Skąd te dzieci się tam wzięły ? Wiem, że była katastrofa lotnicza, a ten ich samolot rozbił się nad wyspą, na której utknęli. Jednak gdzie jest samolot ? Dlaczego nie było o nim najmniejszej wzmianki ? W końcu dzieci, powinny poszukać jego wraku.
2. Dlaczego one były tam same ? Jakim cudem ktoś wsadził tyle niepełnoletnich dzieci do jednego samolotu i kazał gdzieś samym lecieć? Tam powinni być jacykolwiek dorośli.
3. Co mnie najbardziej zdenerwowało w tej książce, to opisy zachowań tych dzieci. Rozumiem, że w książce można się doszukiwać wielu tematów to rozważań na temat psychologii dziecięcej, jednak czy jakiekolwiek dziecko było by naprawdę zdolne do takich czynów ? Moim zdaniem nawet gdyby wszystkie dzieci na tej wyspie "ześwirowały" nie zabijałyby się nawzajem bez mrugnięcia okiem.
4. Władca much. WTF ? Jakiś gadający łeb świni. W tym momencie nie wiedziałam już czy to miała być książka przygodowa, psychologiczna, czy może fantastyczna.
5. Ostania rzecz to mianowicie styl autora. Bardzo denerwowały mnie opisy, przez które traciłam całkowicie wątek i nie widziałam co się dzieje, pomimo tego, że całą moją uwagę starałam się skupić na tekście.
Ale książka ma tez swoje plusy. Naprzykład wstęp napisany przez Stephen Kinga xD Ja akurat mam wersję książki zapoczątkowaną, przez mistrza grozy. Co ciekawe zauważyłam, ze Stephen King napisał wstęp do książki o dzieciach, samotnie mieszkających na wyspie. Bez żadnych dorosłych (Władca Much). Umieścił również swoją rekomendację na serii książek o dzieciach powyżej 15 roku życia, które muszą same sobie poradzić w miasteczku, odcięte od reszty świata (Gone-Znikęli). Najwyraźniej mistrz grozy jest fanek takich książek ;)A wstęp napisany przez niego do Władcy Much, był chyba najciekawszą częścią tej książki, a mnie zaciekawił bardziej niż dalsza fabuła.
Podsumowując książka nie była straszna, ale po tylu zachwytach ze stron innych osób spodziewałam się czegoś lepszego.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: 52 książki 2013,
Brutalna przypowieść o zachłyśnięciu się "wolnością", odrzuceniu racjonalnego myślenia i konsekwencjach związanych z odrzuceniem jakichkolwiek cywilizowanych norm postępowania.

Gdzieś na tropikalnej wyspie rozbija się samolot, którym ewakuowane są dzieci z terenu zagrożonego bliżej nie określonym konfliktem zbrojnym. Nie przeżywa nikt z dorosłych i dzieciaki w wieku 6-12 lat muszą same zadbać o siebie w nowych, niebezpiecznych okolicznościach. Na początku zachowują się w miarę racjonalnie, wybierają przywódcę, ustanawiają prawa z których najważniejszym jest podtrzymywanie ognia, po to aby wydobywający się z niego dym, był sygnałem dla jakiegokolwiek okrętu przepływającego w okolicach wyspy, jedynej nadziei na uratowanie się.
Jednak po jakimś czasie tworzą się dwie odrębne frakcje, racjonalna-myśląca o szałasach i ogniu, oraz myśliwi-polujący na dzikie świnie, których nie interesuje nic innego i którzy przełamując kolejne dziecięce tabu stają się dzicy i niebezpieczni dla innych.
Kto zwycięży w starciu dwóch najsilniejszych osobowości zrzuconych na wyspę- pragmatyczny i rozsądny Ralf, czy coraz bardziej dziki i okrutny Jack, kto zjedna sobie sprzymierzeńców, czyja postawa spotka się ze zrozumieniem, odpowiedż nie jest jednoznaczna i oczywista.

Wstrząsający obraz degeneracji, kompletnego zdehumanizowania i niebywałego okrucieństwa, które w sprzyjających okolicznościach następuje w bardzo szybkim czasie. Zdecydowanie polecam.
mysha plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,100 książek wartych przeczytania wg BBC,26 książek 2013,
Niby książka o dzieciach, a tak naprawdę odebrałam ją tak, jakbym czytała historię ludzi dorosłych, którzy w obliczu tragedii pokazują, jak okropna może być natura człowieka.
Świetna.
ewazub plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku:),Mam,
Przerażająca powieść o grupie małych chłopców, którzy znaleźli się na bezludnej wyspie. Początkowo zdezorientowani i pełni nadziei na powrót do rodziców z czasem stają się dzikusami. Ustalone przez nich prawa przestają być przestrzegane, co kończy się tragedią... Czy jest coś co może uratować ich ciała i przede wszystkim dusze ? Polecam. Powieść z najwyższej półki.
Arctus plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-19, Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,12 książek 2013,
Książka opisująca formowanie społeczeństwa złożonego z małoletnich chłopców na bezludnej wyspie. Znajdują się tam w wyniku katastrofy, a w wyniku postępującego zdziczenia i "posmakowania" krwi nieuchronnie do niej zmierzają. Golding trafnie opisuje mechanizmy społeczne ukazując jak nie wiele potrzeba aby dotychczasowy ład społeczny przemienił się w destrukcyjny chaos.
oleczka31 plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-11-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Powieść wciąga od samego początku. Chłopcy, którzy uratowali się z katastrofy samolotowej, z czasem pokazują jacy potrafią być źli, okrutni dla najsłabszych. Przecież dorosłych nie ma, nie skarcą ich, nie ocenią.Momentami byłam przerażona. Koniecznie przeczytajcie,,,
Jadeit plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-02-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Dla mnie zawsze już będzie to powieść o tym, jak powstaje zło. Pomimo, że bohaterami są dzieci równie dobrze można całość odnieść do dorosłych. Człowiek, który pozostawił za sobą cywilizację, normy, prawa i obyczaje szybko zmienia się w najbardziej bestialskie stworzenie, jakie może zaistnieć na świecie. Przerażające, ale całkiem prawdopodobne.
HumbertRoskalnik Linia koment
Przeczytane:2016-10-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMJ1986 Linia koment
Przeczytane:2006-08-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,100 książek BBC - przeczytane,
Antosia Linia koment
Przeczytane:2016-02-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
anoola Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
migaweczka Linia koment
Przeczytane:2014-10-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
origami Linia koment
Przeczytane:2014-09-28, Na półkach: Przeczytałem,
ewaglinka1990 Linia koment
Przeczytane:2014-09-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Iddoo Linia koment
Przeczytane:2014-08-04, Na półkach: Przeczytałem,
Almiria Linia koment
Przeczytane:2010-06-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2002-02-06, Na półkach: Przeczytałem,
KasiaiDaniel Linia koment
Przeczytane:2016-01-04, Na półkach: Przeczytałem,2016,Posiadam,
ChatkaPuchatka Linia koment
Przeczytane:2014-03-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
justim Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Habina Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
slk Linia koment
Przeczytane:2004-01-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
Mimozami Linia koment
Na półkach: Czytam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów