Władca Pierścieni t. 3. Powrót króla

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2012-10-09
ISBN: 978-83-241-3308-6
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Rozpoczyna się Wojna o Pierścień. W wielkiej bitwie na polach Pelennoru ginie król Rohanu i Wódz Upiorów. Armia dowodzona przez Aragorna - potomka dawnych królów Gondoru - podchodzi pod Czarną Bramę. Nikt nie oczekuje zwycięstwa; chodzi tylko o to, by odwrócić uwagę Mrocznego Władcy od jego kraju. Tam bowiem ważą się losy świata, złożone w ręce pewnego hobbita. Frodo wraz z wiernym Samem wędruje coraz dalej w głąb posępnej krainy, aż do serca Mordoru. Im bliżej jednak Góry Przeznaczenia, tym cięższe brzemię przygniata barki Powiernika Pierścienia...
dayna15 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
"Władca Pierścieni" za mną... Jednak ekranizacje bardziej mi podpasowały, w książkach największe wrażenie zrobiła na mnie księga V, która była mroczna i miała świetny klimat i to w niej najwięcej się działo. Choć samych walk i tak było zbyt mało, żebym mogła się poczuć usatysfakcjonowana.
Podsumowanie V i VI księgi w najważniejszych punktach:
1. Oblężenie Minas Tirith, zranienie Faramira, tworzenie armii.
2. Zniszczenie bram miasta, bitwa o Gondor.
3. Szaleństwo i śmierć Denethora na stosie oraz śmierć Theodena na polach Pelennoru. Wielka odwaga Eowiny i Merry'ego, pokonanie jednego z Upiorów Pierścienia.
4. Uzdrowicielska moc potomka dawnych królów Aragorna.
5. Wyprawa armii do Mordoru, próba odwrócenia uwagi Saurona.
6. Odbicie Froda z łap orków przez Sama, ucieczka i dalsza wędrówka do Góry Przeznaczenia.
7. Powrót Golluma, walka o odzyskanie Pierścienia, upadek Golluma z Pierścieniem do Rozpadlin Zagłady i pokonanie Saurona.
8. Związek Aragorna z księżniczką elfów Arweną oraz Faramira z księżniczką Eowiną.
9. Powrót hobbitów do Shire, bitwa pod Bywater i wyzwolenie Shire spod okupacji Sarumana.
10. Choroba Froda i ostateczne opuszczenie Hobbitonu.
W "Powrocie króla" na uznanie zasługuje Eowina, Sam i Merry, są najbardziej aktywnymi uczestnikami wydarzeń i dzięki nim cokolwiek się dzieje. Frodo to taka panienka wiecznie w opałach, którego stale trzeba ratować. Sam ma wielkie serce, jest lojalny i dzielnie znosił trudy wędrówki, a mam wrażenie, że przez innych w ogóle nie był doceniany. Merry z kolei bardzo dojrzał od czasu wyruszenia z Shire, przestał być żarłocznym, beztroskim hobbitem, a wyrósł na prawdziwego wojownika.
Filmy pewnie obejrzę jeszcze nie raz, ale nie wiem, czy kiedyś jeszcze będzie mi się chciało sięgać po książkę. Orki nie budzą praktycznie żadnych emocji, bo znudzenia raczej nie powinny powodować... Trochę jestem rozczarowana "Władcą Pierścieni", ciągle tylko słyszałam, że to pozycja obowiązkowa, a gdybym nie czytała jej wydzielonymi etapami, to pewnie bym przez nią nie przebrnęła. Jakieś 80% dzieła Tolkiena to oni idą, żeby po chwili iść dalej. Księga V na 6, VI na 4. Chyba czas przeczytać coś krwawego.

Vilsa plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
I już... Koniec wielkiej wyprawy. Wciąż pozostaję przy zdaniu, że książka jest nieco zbyt uroczysta i patetyczna, ale nie można jej odmówić wielkich wartości i dobrej fabuły. Dla mnie największym bohaterem zawsze będzie Sam. Nie Frodo, nie Gandalf, nawet nie wspaniały Aragorn, ale mały Sam Gamgee, który udźwignął brzemię większe niż Frodo. Bo był najdzielniejszy, najwytrwalszy, najbardziej oddany. Nie znikał w kłopotach (w przeciwieństwie do pewnego białego czarodzieja...) i stawiał swoich bliskich ponad sobą.
Chciałoby się odwiedzić odnowiony Shire, usiąść w gospodzie, zapalić z hobbitami fajkowe ziele i nauczyć się od nich radości życia.
hanka04 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Wyzwanie Initium - fantastyka,
Froda czeka pełne poświęceń zadanie, musi wrzucić w szczelinę Góry Przeznaczenie pierścień. Niestety Frodo jest coraz bardziej podatny na zły wpływ pierścienia. Jest mu coraz ciężej podróżować. Na szczęście przy jego boku wytrwale dąży Sam. Wyciąga on Froda z niewoli Orków, wcześniej walczy z groźną pajęczycą o życie Froda. Gdyby nie wytrwałość i rozum Sama wyprawa byłaby zgubna.
Marry i Pippin dzielnie udzielają się u władców Gondoru i Rohanu.
Reszta drużyny walczy o życie swoje , swoich przyjaciół i rodaków. Muszą wytrwać do końca by odwrócić złe oko w swoją stronę od misji Froda i Sama.
roksana85 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Wyzwanie Initium - fantastyka,
Klasyk który każdy fan fantastyki powinien choć raz przeczytać. Nic dodać nic ująć
Pajczung plusminus Linia koment
Przeczytane:2008-09-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Powiem jedno.... Klasyka. Chętnie wracam do tej trylogi co roku. Jak i do każde godzieła mistrza Tolkiena.
KittyAilla plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w ciągu roku,
Cała trylogia mnie zachwyciła. Teraz ostateczne starcie, poddanie próbie wierności Smeagola oraz przyjaciół. Jeśli ktoś nie czytał - nawet nie spodziewacie się jaką rolę odegrał Gollum! Sama się zdziwiłam. Ponadto choć zazwyczaj nie lubię opisów wojen, ten przeczytałam jednym tchem!
Sadu plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Tu kończy się najwspanialsza opowieść o męstwie i odwadze (zwłaszcza tych najmniejszych), przyjaźni i wierności. Pełna napięcia i bardzo wzruszająca historia. Krwawe bitwy pełne poświęcenia i niebezpieczna przeprawa przez Mordor głównego bohatera. Wszystko znakomicie i szczegółowo opisane. Od książki nie można się oderwać. Podobało mi się też dokładne i wspaniale dopełnione zakończenie. Wszystko co się działo po najważniejszych wydarzeniach.
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki - 2014,
Opinia zbiorcza przy pierwszym tomie: http://www.granice.pl/opinia,wladca-pierscieni-t-1--druzyna-pierscienia,184593,34471.
SteveS plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
Najbardziej spektakularna i emocjonalna z części trylogii - porwała mnie fabułą i przygodami bohaterów. Zdecydowanie warta uwagi dla wszystkich fanów fantastyki.
TrzebaPrzeczytac plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2014 ,52 książki 2014 ,Mam,Przeczytane,
Po przeczytaniu "Hobbita" od razu zabrałam się za "Władcę Pierścieni". Książkę, którą miałam w rękach nie po raz pierwszy, której ekranizację znam prawie na pamięć.
Recenzja będzie dotyczyła całości, nie będę dzieliła jej na części, z uwagi na fakt, iż w zamyśle Tolkiena miała to być jedna książka, nie zaś trylogia.

"Władcę Pierścieni" czytałam pierwszy raz chyba w gimnazjum, może pod koniec podstawówki, w okresie, w którym zrobiło się głośno z powodu nadchodzącej ekranizacji. Nie będę ukrywać, że w tamtym okresie poza określeniem "genialna" z tą książką łączyło się dla mnie jeszcze stwierdzenie "trudna". Dziś, mając już swoje lata na kark i nie wiem czy to w związku z tym, czy też z uwagi na to, że przez te kilkanaście lat kilka pozycji z działu "fantastyka" już przeczytałam- książka jest łatwa i przyjemna. Aż sama byłam zaskoczona lekkością i szybkością, z jaką ją czytałam.
Dziś poza określeniem "genialna" będzie też "łatwa, przyjemna". Ale dość tych wspomnień do rzeczy.

"Trzy Pierścienie dla królów elfów pod otwartym niebem,
Siedem dla władców krasnali w ich kamiennych pałacach,
Dziewięć dla śmiertelników, ludzi śmierci podległych,
Jeden dla Władcy Ciemności na czarnym tronie
W krainie Mordor, gdzie zaległy cienie,
Jeden by wszystkimi rządzić, Jeden by wszystkie odnaleźć,
Jeden by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać,
W krainie Mordor, gdzie zaległy cienie."

Jedyny pierścień jest można by rzec "głównym bohaterem" tej powieści. To właśnie za jego sprawką zaczyna się cała przygoda. Frodo, który mieszka wraz z Bilbem (którego znamy z "Hobbita") dostaje od tego drugiego Pierścień. Pierścień ten Bilbo zdobył w trakcie swojej wyprawy wraz z Krasnoludami. Frodo nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż ten podarek jest niezwykle istotny dla całego Śródziemia. Pierścień ten wydaje się być jedynie niegroźną, magiczną zabawką, która pozwala osobie, która go nosi na stanie się niewidocznym.
Dopiero Gandalf Szary (którego też znamy z "Hobbita") odkrywa sekret Pierścienia. Wtedy też Frodo wraz z 3 przyjaciół - Samem, Merrym i Pippinem - wyrusza w niebezpieczną, acz pełną przygód podróż. Celem ich misji jest Rivendell, tam do drużyny dołącza Legolas - Elf, Gimli - Krasnolud, Boromir i Aragorn - ludzie, a także Gandalf, który jest przewodnikiem wyprawy.
Drużyna ta ma jeden cel - zniszczyć Pierścień, co jest konieczne dla ocalenia Śródziemia. Na naszych bohaterów czekają niezliczone, fascynujące przygody.

Nie powiem nic nowego o Tolkienie, ani o świecie przez niego wykreowanym. Geniusz Tolkiena nie pozostawia nic do życzenia, świat który stworzył, postaci które są bohaterami jego powieści są wręcz idealne - idealnie wkomponowane w książkę, doskonale odpowiadające fabule, która to zdecydowanie jest wybitna. Powieść pomimo, że jak już wcześniej wspomniałam będzie dla mnie łatwą i przyjemną, jest także wyjątkowo ambitna, stawia dla innych dzieł z tego gatunku niesamowicie wysoko poprzeczkę. Nie wyobrażam sobie nie znać tego dzieła, nie wyobrażam sobie przeczytać go tylko raz, nie wyobrażam sobie nie polubić świata wykreowanego przez Tolkiena, nie polubić bohaterów, nie martwić się ich losem. Zdecydowanie jest to jedna z tych powieści, po przeczytaniu których zostaje olbrzymia pustka - dlatego, że to już koniec.
CorkaHermesa plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
"Arcydzieło", ponieważ tym właśnie jest dla mnie "Władca Pierścieni". Nie można oceniać każdej części osobno, gdyż w pierwotnym zamierzeniu Tolkiena miała to być jedna książka, ale ze względu na jej obszerność, musiał podzielić ją na 3 tomy.

J. R. R. Tolkien stworzył całkiem nowy świat, języki, postacie, historie, nawet mapy, pozostawił po sobie także dużo listów i, oczywiście, dodatki. Ubrał w słowa wspaniałe obrazy - czytając, nie miałam najmniejszego problemu z wyobrażeniem sobie Śródziemia (chociaż mapy także robiły swoje). Poza tym wszystkim są jeszcze elementy liryki, na przykład "Wiersz o pierścieniach" otwierający całą historię, który mogłabym powtórzyć wyrwana ze snu w środku nocy.

Anglik o niesamowitej wyobraźni, obdarzony (bez wątpienia) talentem literackim podarował nam dopracowany w każdym calu świat, do którego możemy uciekać i historie, które możemy kiedyś powtórzyć naszym dzieciom, nie można tego nie docenić. Owacje na stojąco. Oby Śródziemie przetrwało wieki.
wiola120892 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Ostatni tom Władcy Pierścieni to koniec historii o Pierścieniu ale nie tylko. To opis sukcesu zarówno Froda z jego misją, jak i Aragorna powracającego triumfalnie do krainy Gondoru. Zwycięstwo dobra nad złem jest niezaprzeczalne, choć nie sztuczne jak w bajkach a raczej stopniowe i pielęgnowane przez bohaterów. W tej części Władcy znaleźć można coś dla siebie - nadzieję, radość, docenianie tego co się ma. Arcydzieło - bez wątpienia!
jarko plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-10-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
najlepszy hapy end jaki znam xD
monweg Linia koment
Przeczytane:2016-12-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,Mam,
Regalia Linia koment
Przeczytane:2016-08-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Warto przeczytać,
Salianna Linia koment
Przeczytane:2012-04-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytałam 2010-2015,
IzaaK Linia koment
Karen72 Linia koment
Przeczytane:2016-03-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Rainbow Linia koment
Przeczytane:2016-02-09, Na półkach: Przeczytałem,
AMJ1986 Linia koment
Przeczytane:2006-08-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,100 książek BBC - przeczytane,
nimloth19 Linia koment
Przeczytane:2016-01-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Czytane wiele razy ,Mam,Wyzwanie Initium - fantastyka,
Shallan Linia koment
Przeczytane:2014-09-10, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka,
Nimphelos Linia koment
Przeczytane:2015-03-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2015,Mam,Ukochane lektury,
delfin_ka Linia koment
Przeczytane:2014-02-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
koral Linia koment
Przeczytane:2013-12-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Missmi Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Dawno temu/ nie pamiętam daty,
Lemureczek Linia koment
Przeczytane:2004-10-20, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
brygiida Linia koment
Przeczytane:2000-10-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Tinger Linia koment
Przeczytane:2013-02-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,Mam,Przeczytane,
aggi Linia koment
Przeczytane:2013-08-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,