Włosi: Życie to teatr

Republika Włoska, Italia, Włochy - Bel Paese, Piękny Kraj, jak mówią sami Włosi. Jacy są ci, którzy tak poetycko nazywają swój kraj?

Według Macieja A. Brzozowskiego tacy sami u siebie i wszędzie indziej na świecie - dla świata rzecz niebagatelna, skoro widoczni są na wszystkich kontynentach, a w trzech tylko krajach: Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Argentynie, mieszka obecnie ponad siedemdziesiąt milionów potomków włoskich emigrantów. Wielcy indywidualiści uwielbiający życie stadne, co w ich wykonaniu, nie dajmy się zwieść, wcale nie jest sprzeczne. Skłonni do teatralizacji każdego zdarzenia, rozmowy czy gestu. Łatwo rozpoznawalni po sposobie bycia, niepowtarzalnym włoskim stylu, przywiązaniu do włoskiej kuchni. To właśnie oni - ,,patchworkowy naród" podzielony z powodu głębokich różnic i animozji, biorących swój początek w niezwykłych zawirowaniach historii i do dziś w myśleniu Włochów wszechobecnych - są bohaterami tej książki. A wraz z nimi Bel Paese, kraj taki, jakim go uczynili.

,,Półwysep przypomina wielki zatłoczony plac. Są tu wszyscy. Zatrzymują się na parę dni lub na całe życie, wyjeżdżają, może po to, żeby móc wrócić na starość, osiedlają się, bo czują, że mieszkać mogą tylko tutaj", pisze Maciej A. Brzozowski. I na koniec pozwala nam wejrzeć w to, co w jego stosunku do Włochów i Włoch jest najbardziej osobiste: ludzie, książki i filmy, ulubione miejsca z ich kolorytem i zapachem, smak ulubionych, osobiście przygotowywanych potraw kuchni włoskiej. A wszystko to wypróbować możemy sami!".

Informacje dodatkowe o Włosi: Życie to teatr:

Włosi: Życie to teatr - opinie o książce

Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2014-11-18, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek -2014,
Troszkę się zawiodłam, uważam, że jest trochę przekoloryzowań i posilania się stereotypem, ale były też plusy, choćby w postaci historii Włoch w tzw. pigułce i wyjaśnienie związanego z nią poczucia odrębności poszczególnych regionów kraju. Można.

,,Włosi. Życie to teatr" autorstwa Macieja A. Brzozowskiego

Kursując przez dwa lata między Polską a Włochami miałam wobec tej książki niemałe oczekiwania... Autor nie tylko im sprostał, ale i zdecydowanie pokonał!
Książka ta to swoiste vademecum Italii, curriculum vitae Włochów - genialna wręcz lektura dla tych, którzy chcieliby bliżej poznać ten złożony kraj będący celem turystycznym rzeszy Polaków. Ok, zawiera ona także rzeczy w pełni oczywiste, ale czy nie takie też są encyklopedie? Z książki można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, które dla obcokrajowców w żaden sposób oczywiste nie są. Nie brakuje w niej historii, sztuki, obyczajów - brak w niej natomiast wodolejstwa i niepopartego niczym stwierdzeń czy stereotypów! Autor odnosi się do licznych badań i statystyk a nie jedynie swoich przeżyć (które wiadomo, nigdy nie odnoszą się do ogółu i są skrajnie subiektywne).
Rzadko zdarza mi się czytać tak dobre pozycje a jeszcze rzadziej zdarza mi się polecać lekturę o Italii - tę zdecydowanie polecam każdemu! Czyta się bardzo przyjemnie a wiedza sama wchodzi do głowy!

Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2019-04-22, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Bardzo dobra książka na wakacje we Włoszech. Opowiada o Włochach w sposób lekki i z humorem. Z ogromną wyrozumiałością przedstawia ich język, historię i wady narodowe. Czytając, miałam wrażenie, że poznaję kontekst tego wszystkiego, co oglądam jako turysta. Mogłam się dowiedzieć na przykład, że Włosi czytają jeszcze mniej książek niż Polacy i że od lat są królestwem komiksu.

Rzeczywiście zdjęcia zamieszczone w środku są wyjątkowo nieatrakcyjne, ale książka nie opowiada przecież o atrakcjach Włoch, ale o ich codzienności. Przedstawia mnóstwo drobnych ciekawostek i anegdotek, które składają się w barwną mozaikę, czasami zaskakująco różną od stereotypów. Przy tym można zacząć ją czytać od dowolnej strony, bo podzielona jest na małe rozdziały i podrozdziały, które są osobnymi całościami.

Polecam zabrać w podróż. Jako przewodnik, nie po Włoszech ale po Włochach. :)

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2022-08-24, Ocena: 4, Przeczytałam, 2022, E-booki, Inne,
Boskie: Włoszki, które uwiodły świat
Maciej A. Brzozowski0
Okładka ksiązki - Boskie: Włoszki, które uwiodły świat

Zachwycające, namiętne, niebezpieczne. Kobiety sukcesu, władczynie trendsetterki. Ich życiorysy zapewniłyby dostatnie życie hollywoodzkim scenarzystom...