Opis ksiązki
Kup Teraz

Wojna w Jangblizji. W Tamtym Świecie

Ocena ( 3 osoby )
4.7
Wydawnictwo: Poligraf
Data wydania: 2013-01-14
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7856-071-5
Liczba stron: 280
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Wojna w Jangblizji. W Tamtym Świecie

Królowa Zara jest przerażona, gdy wybucha w Jangblizji wojna. Jej dzieci, Roan i Nana, powierzone Owcowatej Irys, chronią się w Tamtym Świecie – w straszliwym miejscu znanym tylko z opowieści dla dzieci. Gdy na zamku pojawiają się rycerze wroga, Zara zostaje osadzona we Wschodniej Wieży. Nie mając kontaktu ze światem zewnętrznym, nie potrafi uwolnić się od myśli, że już nigdy nie zobaczy najbliższych. Strach, tęsknota i bezsilność stają się najgorszym więzieniem.

Tymczasem książęta poznają Tamten Świat przekonani, że są jedynymi Jangblizjanami, którzy tam zamieszkali. Z czasem zaczynają dostrzegać niepokojące ślady obecności rodaków. Zaufani poddani strzegą królewskich dzieci, ale przebywanie w nieprzyjaznym świecie staje się coraz bardziej niebezpieczne. Odkrywanie tajemnic nowej krainy zmienia się w poznawanie siebie, swojej rodziny i historii ojczystej Jangblizji.

„Wojna w Jangblizji” to powieść o zrodzonym w umyśle autorki świecie pełnym oryginalnych stworzeń, o przyjaźni (nie tylko między ludźmi), o poświęceniu, walce o wolność i szukaniu swojego miejsca. Pisarka w nietuzinkowy i swobodny sposób rozbudza w czytelniku refleksje i empatię, a także bawi naturalnością dziecięcych spostrzeżeń.

W opowieści Agnieszki Steur bez lęku można zagłębiać się w niespokojne i niepewne losy królewskiej rodziny. Znużenie codziennością znika w świecie magii i tajemnic, a chęć poznania sekretów skrywanych przez rodziców, towarzysząca niemal każdemu z nas, jest w pełni zaspokojona.

Recenzja
justa21 Linia koment
Na półkach:

Przygoda w świecie Ludzkich

Tomasz Mann powiedział kiedyś, że Mieć fantazję nie znaczy coś sobie wymyślać. To znaczy tworzyć coś z tego, co istnieje. Stwierdzenie to jest szczególnie prawdziwe w przypadku historii, które balansują na granicy fikcji i rzeczywistości, które – choć stworzone przez wyobraźnię – kryją w sobie odbicie realnego ś

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
cyrysia plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2013 roku,

Agnieszka Steur, absolwentka Uniwersytetu Amsterdamskiego, polonistka, dziennikarka, felietonistka, pisarka oraz badaczka języka, od 12 lat  mieszka w Holandii. Jest autorką licznych publikacji na temat dwujęzyczności, w tym serii artykułów popularno-naukowych obejmujących wiele aspektów bilingwizmu. Prowadzi blog Emigrantka o tematyce emigracyjnej i kulturalnej. Za swoją twórczość literacką otrzymała wiele cennych nagród. Niektórzy czytelnicy znają próbkę talentu autorki, dzięki antologii „Szkice z życia”, gdzie znalazło się opowiadanie „Opowieść trzeciego stopnia”. Obecnie nakładem wydawnictwa Poligraf na światło dzienne wyszła debiutancka powieść Agnieszki zatytułowana "Wojna w Jangblizji. W Tamtym Świecie". Jest to fantasty adresowane w dużej mierze dla młodzieży. Osobiście nie znajduje się już w tej grupie docelowej, ale mimo wszystko postanowiłam poznać tę książkę. Co z tego wynikło? O tym zaraz, tymczasem kilka słów o fabule.


Jangblizja to wspaniały, spokojny świat, w którym jego mieszkańcy żyją w pełnej zgodzie i harmonii. Władzę sprawuje król Taro wraz z małżonką Zarą i dziećmi, księciem Roanem oraz księżniczką Naną. Pewnego dnia wszystko ulega diametralnej zmianie. Szmaragdowa Pani wraz ze swoją armią uderza na Jangblizję. Niemal w ostatniej chwili królewskiej parze udaje się ochronić swoje pociechy, które pod opieką bliskich poddanych podążają w kierunku Tamtego Świata. Sam król niestety w niewyjaśnionych okolicznościach znika z pola walki, zaś jego małżonka zostaje uwięziona we Wschodniej Wieży. Jak dalej potoczą się losy głównych bohaterów? Czy Roan i Nana odnajdą się w nowej rzeczywistości? Gdzie podziewa się władca Jangblizji?  I czy uda się królowej wydostać z koszmarnego więzienia? 


Do fantastyki często podchodziłam, jak przysłowiowy pies do jeża. Wielokrotnie nie potrafiłam odnaleźć się w tym dziwnym, zawiłym świecie baśni, lecz mimo to kolejny raz postanowiłam zaryzykować. Dlaczego? Co mną kierowało? Ciekawość, czy może chęć udowodnienia sobie, że nie przekonam się nigdy do tego gatunku. I tak oto w moje ręce trafiła debiutancka proza Agnieszki Steur. Początkowo bardzo sceptycznie podchodziłam do nietuzinkowych perypetii głównych bohaterów, lecz z czasem zauważyłam, że nie potrafię przestać o nich myśleć i koniecznie chciałam się dowiedzieć, co będzie dalej. Fabuła "Wojny w Jangblizji. W Tamtym Świecie" aż kipi świeżością i nowatorską konwencją. Autorka niezwykle zgrabnie, precyzyjnie i sugestywnie namalowała każdy element swojej książkowej historii, że niekiedy miałam wrażenie, iż obcuje z realną rzeczywistością. Postacie przedstawione w powieści bardzo szybko zdobyły moją niekłamaną sympatię. W Jangblizji można spotkać wiele interesujących istot m.in. Płynnych, Owcowatych, Kocich, Koniowatych, Ludzkich, Lotnych itp. Szczególnie młodzi następcy rodu królewskiego szybko zaskarbili sobie moje serce. Zmuszeni do opuszczenia swojej cudownej krainy musieli borykać się z wieloma niebezpieczeństwami w Tamtym Świecie, który jest swoistym odpowiednikiem ludzkiej planety.


Agnieszka Steur zaprezentowała niezwykle szokującą prawdę o naszej rzeczywistości ujawniając wiele jej mankamentów. Bez zbędnego moralizowania wytyka nam brak tolerancji, rasizm, niedbałość o naturalne środowisko, morderstwo (po przez zjadanie niewinnych zwierząt), zakłamanie itp. Dla równowagi zobaczymy również Jangblizje, która też nie jest bez wad. Niektórzy mieszkańcy mają dosyć jej surowych reguł, dlatego niekiedy uciekają do innego wymiaru.


,,Wojna w Jangblizji. W Tamtym Świecie" dostarczyła mi wiele rozrywki na bardzo dobrym poziomie. Świetnie przemyślana fabuła, lekka, swobodna narracja, interesująca akcja, fascynujący bohaterowie, efektowny klimat i wartościowy przekaz. Czegóż chcieć więcej? Może zabrakło mi jedynie trochę więcej niebezpiecznych, dynamicznych wątków, ale mimo to nie czuje jakiegoś szczególnego zawodu. Przysłowiową wisienką na torcie są bajeczne, zachwycające rysunki wykonane przez Ewę Kieńko - Gawlik, które zgrabnie przeplatają się z treścią. Wspaniały pomysł i mam nadzieję, że w kolejnym tomie będzie jeszcze więcej takich fantazyjnych ilustracji. Zakończenie pozostawia niedosyt z powodu kilku niewyjaśnionych kwestii, ale jednocześnie podsyca apetyt na poznanie dalszych perypetii mieszkańców Jangblizji.


Z czystym sumieniem polecam przeczytać debiutancką powieść Agnieszki Steur wszystkim osobom, bez względu na wiek i zainteresowania literackie. To niebywale wykreowana historia, obok której nie można przejść obojętnie. Jestem pod niesamowitym wrażeniem wyobraźni autorki, która odbiegła od powielanych schematów tworząc coś zupełnie innego niż dotychczas. "Wojna w Jangblizji. W Tamtym Świecie", to nie jest zwykła bajka o niczym, wręcz przeciwnie.  Porusza wiele współczesnych problemów kulturowych i społecznych skłaniających czytelnika do refleksji, dlatego jeśli szukasz  wartościowej i jednocześnie pasjonującej historii, to zapraszam do w/w lektury.

takahe plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-06, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,Patronowały Granice.pl -przeczytane,Wygrane,
Książka podobała mi się średnio. Nudziła mnie tocząca się akcja, brak jakiegoś dreszczyku emocji związanego z tym co się dzieje z bohaterami. Książka napisana z perspektywy 3 różnych grup ( opisywana przez uwięzioną we wierzy wschodniej w Jangblizji królową Zarę, króla Taro który sam nie wie jak się znalazł w Tamtym Świecie, Nanę i Roana-dzieci Zary i Taro których wywiezioną z Jangblizji aby chronić ich przed wojna) i chwila nieuwagi czytelnika może spowodować że już nie wiemy o czym czytamy. Na korzyść książki mogą przemawiać zamieszczone tam przepiękne obrazki/ilustracje (swoją drogą troszku ich mało jak dla mnie) oraz pomysł na bohaterów, gdyż nikt inny chyba nie wpadł na pomysł aby przedstawić nowy gatunek np. psowatych, lotnych, koniowatych, kocich i innych zwierzęcych.
Sardegna plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
http://ksiazki-sardegny.blogspot.com/2013/01/przedprezmierowo-wojna-w-jangblizji-w.html
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Wojna w Jangblizji. W Tamtym Świecie Lacrima
Anna Maria Pomianowska
Okładka - Wojna w Jangblizji. W Tamtym Świecie Pomarańcza Życia
Camilyan Margaret
Okładka - Wojna w Jangblizji. W Tamtym Świecie Chińskie ABC
Redakcja: Weid Lin
Okładka - Wojna w Jangblizji. W Tamtym Świecie Wspomnienia pędzlem ozdobione
Gianolio Teresa
Okładka - Wojna w Jangblizji. W Tamtym Świecie Gdzie muzyka gra
Barbara Wrzesińska
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów