Wojna zimowa. Białe piekło sowietów

30 listopada 1939 roku stalinowska Armia Czerwona zaatakowała Finlandię, spodziewając się, że w ciągu kilku dni zmiażdży znacznie mniej liczne i gorzej wyposażone wojska fińskie. Jednak nieoczekiwany obrót spraw – bodaj najbardziej zdumiewający w dziejach nowożytnej wojskowości – sprawił, że fińscy obrońcy zatrzymali marsz czerwonoarmistów, zadając im dotkliwe straty i doszczętnie niszcząc niektóre z dywizji zaangażowanych w agresję.

Bair Irincheev, kreśląc swoją bogato ilustrowaną i oryginalną wizję tych nierównych zmagań, sięgnął po imponujący wybór relacji naocznych świadków, pamiętników wojennych, raportów wojskowych i innych dokumentów z archiwów fińskich i rosyjskich, by zrekonstruować przebieg walk frontowych. Zawarł przy tym znakomitą analizę przyczyn nieudolnych poczynań Armii Czerwonej. Nigdy wcześniej surowa rzeczywistość wojny zimowej na mroźnej głębokiej Północy nie została przedstawiona z tak poruszającą szczegółowością. Bolesne codzienne doświadczenia wyczerpanych żołnierzy obu stron, brutalny charakter walk i nieustająca konfrontacja z żywiołami natury – to wszystko przewija się we wspomnieniach ludzi, którzy rzeczywiście brali udział w tym koszmarze.

Informacje dodatkowe o Wojna zimowa. Białe piekło sowietów:

Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2015-05-27
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7773-297-7

Kup książkę Wojna zimowa. Białe piekło sowietów

Wojna zimowa. Białe piekło sowietów - opinie o książce

Avatar użytkownika - RyanKam
RyanKam
Przeczytane:2016-01-03, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2016, Mam,
Praca została podzielona na sześć dużych rozdziałów. Pierwszy z nich jest rodzajem wstępu, który opisuję krótką historię wzajemnych relacji pomiędzy Finlandią a Rosją. Czytelnikowi zostają również przedstawione przyczyny wybuchu wojny pomiędzy tymi państwami w listopadzie 1939 r. Rozdziały od drugiego do piątego opisują przebieg konfliktu. Każdy z nich przedstawia osobny teatr działań, uwzględniając chronologię poszczególnych kampanii. Ostatnia część książki dotyczy finalnych walk oraz zakończenia wojny. Więcej na http://histmag.org/index.php/bair-irincheev-wojna-zimowa-biale-pieklo-sowietow-recenzja-12520
Avatar użytkownika - SaraNunia
SaraNunia